مالیات بر ارزش‌افزوده، تحمیل هزینه اضافه بر مصرف‌کننده

3 بهمن 1400 ساعت 19:49


باوجود دریافت مالیات عملکرد، مالیات بر ارزش‌افزوده تحمیل هزینه اضافه بر مصرف‌کننده است درصورتی‌که مالیات نباید ماهیت هزینه‌ای داشته باشد و موجب افزایش قیمت‌ها بشود.
سعیدرضا تفکریان، در خصوص اصلاحات جدید در قانون مالیات بر ارزش‌افزوده، گفت: بزرگ‌ترین مزیت اصلاحات جدید قانون مالیات بر ارزش‌افزوده این است که رسیدگی به شکایات مالیاتی که پیش‌ازاین توسط سازمان امور مالیاتی انجام می‌شد به‌صورت تقریباً مستقل توسط هیئت رسیدگی انتظامی انجام خواهد شد. به عقیدهٔ وی دریافت مالیات بر ارزش‌افزوده به‌عنوان مالیات بر مصرف عملاً هزینه اضافه برای مصرف‌کننده است که بر اساس آن ۹ درصد بر قیمت کالا برای مصرف‌کننده افزوده می‌شود.
این کارشناس امور مالیاتی یکی از مشکلات مالیات بر ارزش‌افزوده را تغییرات انجام‌شده در این قانون دانست و افزود: افزایش مالیات ارزش‌افزوده بر قیمت طلا و مواد خوراکی موجب می‌شود که هزینه‌های مردم و مصرف‌کننده‌ها در این وضعیت سخت اقتصادی بیشتر شود.تفکریان در خصوص لزوم دریافت مالیات بر ارزش‌افزوده بابیان اینکه اگر این مالیات به‌صورت مستقیم بر قیمت کالا اعمال می‌شد و تأثیری بر مصرف نداشت خوب بود، افزود: اما تهاتر این مالیات بین خریدار و فروشنده و دریافت آن از کل قیمت کالا مشکل‌ساز است و اگر مانند اکثر کشورها مالیات بر ارزش‌افزوده فقط از ارزش‌افزوده شده به قیمت کالا گرفته می‌شد برای مصرف‌کننده مناسب‌تر بود.این فعال حوزه مالیات در پایان تأکید کرد: به نظر می‌رسد باوجود دریافت مالیات عملکردی از مؤدیان مالیات بر ارزش‌افزوده تحمیل هزینه اضافه بر مصرف‌کننده است درصورتی‌که مالیات نباید ماهیت هزینه‌ای داشته باشد و موجب افزایش قیمت‌ها بشود. /میزان


کد مطلب: 121422

آدرس مطلب: https://www.siasatrooz.ir/vdcj8vev8uqe8xz.fsfu.html

سیاست روز
  https://www.siasatrooz.ir