میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۱۱
 
 
دومین روز نشست سران پیمان آتلانتیک شمالی در فضایی از بحران برگزار شد
ناتو در باتلاق اختلاف درونی و اعتراض بیرونی
ناتو در باتلاق اختلاف درونی و اعتراض بیرونی
 

روز دوم نشست سران ناتو در سایه اختلافات شدید درونی در حالی برگزار شد که مردم انگلیس در اعتراض به برگزاری نشست سران ناتو و سیاست‌های مخرب سران کشورهای عضو این پیمان در خیابان‌های لندن تظاهرات کردند.
مقامات سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) برای مراسم ضیافت در کاخ باکینگهام گردهم آمدند و ملکه الیزابت به آن‌ها خوش آمد گفت. البته در لندن، پایتخت انگلیس اعتراضاتی درباره نشست سران ناتو برگزار شد.معترضان در لندن به خیابان‌ها آمده‌اند تا به موضوعات مختلفی اعتراض کنند. انها از جمله، سفر دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا را به این کشور محکوم کردند. برخی از معترضان از گروه‌های مخالف ضد جنگ از جمله ائتلاف «جنگ را متوقف کنید» و کمپین خلع سلاح هسته‌ای بودند و سیاست‌های ناتو را محکوم کردند. اجلاس دو روزه ناتو با عنوان هفتادمین سالگرد تشکیل این سازمان روز سه‌شنبه در لندن آغاز شد. در این میان در پی تهدیدات و انتقادات پیاپی رئیس‌جمهور آمریکا از اعضای «ناتو» به‌خاطر عدم پرداخت پول کافی برای تأمین هزینه‌ نیروهای این اتحاد نظامی، سران ناتو مجموعاً ۴۰۰ میلیارد دلار به سهم پرداختی خود در پنج سال آینده اضافه می‌کنند. همچنین انتظار می‌رود انگلیس ۶ فروند ناو جنگی، دو اسکادران جنگنده و چندهزار سرباز در اختیار ناتو قرار دهد تا بخشی از خواسته‌های ترامپ در این زمینه برآورده شود. ترامپ سایر کشورهای عضو ناتو را به‌خاطر عدم پرداخت سهم خود در تأمین هزینه‌های این اتحاد نظامی دارند، «متخلف» خطاب کرد. او همچنین انتقادهای «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه از ناتو را «بسیار بسیار زننده» توصیف کرد. ماکرون چندی پیش گفته بود ناتو «دچار مرگ مغزی شده است».
متحدان ناتو در بیانیه‌ای رسمی بار دیگر بر تعهد به دفاع از یک‌دیگر تأکید خواهند کرد. همچنین برای اولین بار به چین هشدار خواهند داد که در حال پایش افزایش قدرت نظامی این کشور هستند و آماده دفاع از هرگونه حمله احتمالی از نواحی قطبی زمین تا شبکه‌های کامپیوتری هستند. تمامی ۲۹ کشور عضو پیمان ناتو باید سهم خود از تأمین هزینه‌ نیروهای این اتحاد نظامی را به ۲ درصد از تولید ناخالص داخلی خود برسانند. در حال حاضر آمریکا ۳.۴ درصد از تولید ناخالص داخلی خود را جهت تأمین هزینه‌های ناتو خرج می‌کند. این در حالی است که بیش از ۲۰ کشور عضو این پیمان کمتر از ۲ درصد از تولید ناخالص داخلی خود را به این پیمان اختصاص می‌دهند.
از سوی دیگر دبیر کل ناتو در واکنش مجدد به اظهارات رئیس‌جمهور فرانسه مبنی بر مرگ مغزی ناتو، گفت ناتو فعال بوده و موفق‌ترین اتحاد در تاریخ جهان است. در ادامه اختلافات داخلی اعضای سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) که در نشست لندن بیش از پیش آشکار شده، «ینس استولتنبرگ» دبیر کل این سازمان به انتقادات فرانسه از ناتو دوباره واکنش نشان داد. استولتنبرگ در واکنش به سخنان «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه مبنی بر «مرگ مغزی ناتو»، گفت: «ناتو فعال است، ناتو چابک است، ناتو منعطف است. ناتو موفق‌ترین اتحاد در تاریخ جهان است». ماکرون ماه گذشته در مصاحبه با نشریه «اکونومیست» گفته بود که ناتو اکنون در وضعیت «مرگ مغزی» به سر می‌برد و اینکه ناتو باید به جای تمرکز بر روسیه و چین، روی تروریسم متمرکز شود.
در این میان سخنگوی کاخ کرملین با بیان اینکه روسیه وارد رقابت تسلیحاتی با ناتو نمی‌شود، خواستار حضور کشورهای غرب اروپا در معاهده کنترل تسلیحاتی جدید با آمریکا شد.«دیمیتری پسکوف» سخنگوی ریاست‌جمهوری روسیه گفت کشورهای بخش غربی اروپا باید در هرگونه توافق موشکی و کنترل تسلیحاتی جدید بین واشنگتن و مسکو شریک باشند. پسکوف طی نشست خبری در کاخ کرملین توضیح داد مسکو حامی اظهارات «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه مبنی بر لزوم پیوستن کشورهای اروپای غربی به مذاکرات [تسلیحاتی روسیه-آمریکا] است.
نکته قابل توجه آنکه رئیس‌جمهور فرانسه بدون عقب‌نشینی از اظهارات خود مبنی بر مرگ مغزی بودن ناتو، گفت این سازمان باید برای مشخص کردن دشمنان خود مباحثاتی را آغاز کند.«امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه باز هم از اظهارات خود مبنی بر مرگ مغزی شدن سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) دفاع کرده و گفت آن اظهارات بود که موجب آغاز گفت‌وگوهایی درباره مسیر نظامی این سازمان شد. خبر دیگر از لندن آنکه رسانه‌ها فیلمی از ضیافت شام سران ناتو در لندن منتشر کردند که در آن نخست‌وزیر کانادا در جمع همتای انگلیسی و رئیس‌جمهور فرانسه در حال تمسخر دونالد ترامپ است و هر سه آنها به رئیس‌جمهور آمریکا می‌خندند.

کد مطلب: 111875
 
Share/Save/Bookmark