میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۲۰
 
 
ریشه بحران فرانسه کجاست ؟
فرانسه از جمله کشورهایی است که همواره مدعی مبارزه با تروریسم بوده و در عین حال نیز حملات تروریستی بسیاری را شاهد بوده که حملات پاریس با دهها

فرانسه از جمله کشورهایی است که همواره مدعی مبارزه با تروریسم بوده و در عین حال نیز حملات تروریستی بسیاری را شاهد بوده که حملات پاریس با دهها کشته نمودی از آن است. از نکات قابل توجه در حوزه امنیتی فرانسه آنکه به دنبال کشته شدن چهار پلیس فرانسوی، وزیر کشور فرانسه گفت که خطر تروریسم در این کشور همچنان «بسیار زیاد» است.
کاستنر به رادیو فرانسه گفت که از سال ۲۰۰۳ حدود ۵۹ حمله تروریستی از سوی پلیس مهار شده که سه مورد از آن در ابتدای سال جاری بوده است. حال این سوال مطرح است که فرانسه چگونه به یک مرکز تروریسم پروری و تروریسم خیز مبدل شده در حالی که سران این کشور ادعا دارند که از محورهای مبارزه با تروریسم هستند.؟
بخشی از محورهای این بحران را در رفتار پلیس و دولتمردان فرانسه می‌توان جستجو کرد. خشونت نهادینه شده در میان دستگاه‌های امنیتی و انتظامی فرانسه خشم مردم را به همراه داشته است چنانکه در طی هفته های برگزاری تظاهرات مردمی جلیقه زدها در سرکوب گری پلیس بیش از ده نفر کشته و صدها نفر زخمی شده‌اند. حمایت دولت فرانسه از این سرکوب‌گری‌ها زمینه تشدید خشونت پلیس و نارضایتی گسترده‌تر مردم شده است.
اما در باب خطر تروریسم اعلامی در این کشور پیش از هرچیز رویکرد تروریسم پروری فرانسه در کنار انگلیس و آمریکا را می‌تواند ریشه این بحران دانست. آمارها و گزارش‌های سازمان‌های بین المللی نشان می دهد که فرانسه در جمع کشورهای اصلی تروریسم پروری است که برای اهدافش از این گروه‌ها استفاده می کند که نمود آن را در حمایت پاریس از تروریست‌ها در سوریه می توان مشاهده کرد. این امری طبیعی است که وقتی تروریست‌ها نمی توانند به اهدافشان در کشورهای مقصد دست یابند به کشورهای مبدا باز می گردند که این رویه در باب فرانسه نیز حکم می‌کند و تروریست‌ها در حال بازگشت از سوریه و عراق به این کشور هستند.
نکته مهم دیگر آنکه فرانسه در چارچوب اجرای اهداف آمریکا اقدام به تحریم مبارزه کنندگان واقعی با تروریسم کرده است.
جمهوری اسلامی ایران، سوریه ، حزب الله سوریه و مقاومت عراق و فلسطین و یمن در ردیف اول مبارزان با تروریسم هستند حال آنکه فرانسه اقدام به تحریم این کشورها کرده است حال آنکه فرانسه برای مبارزه با تروریسم باید در کنار این جبهه قرار می‌گرفت که چنین رویکردی نداشته که نتیجه اش افزایش تروریسم است. در همین حال فرانسه تقویت کننده حامیان تروریست‌هاست که همراهی با سعودی و امارات و صهیونیست‌ها نمودی از این وضعیت است. این اقدام فرانسه زمینه ساز بقا و گسترش تروریسم شده است لذا می‌توان گفت که مردم و پلیس فرانسه امروز قربانی سیاست‌های نادرست دولتمردانشان شده‌اند که یا از تروریسم حمایت کرده‌اند یا از حامیان تروریسم و یا اینکه علیه مبارزان با تروریسم اقدام کرده‌اند. 

نویسنده: علی تتماج

کد مطلب: 111118
 
Share/Save/Bookmark