میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۴ تير ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۳۵
 
 
نمایندگان مجلس بررسی کردند
برنامه حقوق دانان شورای نگهبان

اختصاص تسهیلات از صندوق توسعه ملی برای توسعه صنایع پایین دستی نفت خام و میعانات گازی، پیگیری مسائل حوزه انتخابیه نطنز توسط علی لاریجانی، اعلام وصول طرح تشکیل سازمان پدافند غیر عامل کشور، بررسی برنامه ۵ حقوقدان پیشنهادی شورای نگهبان در فراکسیون مستقلین از مهمترین اخبار جلسه روز دوشنبه بیست و چهارم تیر ۱۳۹۸ مجلس شورای اسلامی بود.
در جلسه علنی مجلس، ادامه رسیدگی به گزارش کمیسیون انرژی در خصوص طرح افزایش ظرفیت پالایشگاه‌های میعانات گازی و نفت خام با استفاده از سرمایه‌گذاری مردمی، را در دستورکار نمایندگان قرار گرفت.
همچنین نماینده مردم گلپایگان در خصوص تکلیف نماینده حوزه انتخابیه نطنز با توجه به فوت نماینده این حوزه، گفت: تا اطلاع ثانوی علی لاریجانی مسائل مربوط به حوزه انتخابیه نطنز را دنبال می‌کند و مردم نطنز می‌توانند به ایشان مراجعه کنند.
امیر سرتیپ حاتمی به همراه جمعی از معاونین این وزارتخانه در نشست با اعضای کمیسیون امنیت ملی مجلس، گزارشی از آخرین تحولات منطقه، آمادگی نیروهای مسلح و جدیدترین توانمندی‌های صنعت دفاعی به‌ اعضای ‌ کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ارائه داد. وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در این نشست گفت: به نمایندگان ملت ایران اطمینان می‌دهیم ‌نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران گوش به فرمان فرمانده معظم کل قوا، همواره روند ارتقای توان دفاعی را با قدرت ادامه می‌دهند.
همچنین محمد محمودی شاه نشین بیان کرد: در جلسه کمیسیون امور داخلی کشور ایرادات شورای نگهبان به طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی مورد بررسی قرار گرفت و در نهایت منع کاندیداتوری در انتخابات مجلس با سابقه بیش از سه دوره متوالی نمایندگی حذف شد.
سخنگوی هیأت رئیسه مجلس نیز در توضیح پیگیری‌های هیأت رئیسه درباره‌ پرونده عزیزی نماینده ابهر که چند روز پیش برای ساعاتی در زندان اوین بازداشت شده بود، با بیان این که «نایب رئیس مجلس با رئیس قوه قضائیه درباره‌ موضوع پرونده نماینده ابهر جلسه‌ای را برگزار خواهد کرد»، گفت که عزیزی نماینده ابهر با پیگیری‌های رئیس مجلس آزاد شده است چون طبق قانون نماینده مصونیت دارد.
هیأت رئیسه فراکسیون امید در جلسه‌ای میزبان کاندیداهای حقوقدان شورای نگهبان یعنی محمد دهقان، علی غلامی، هادی طحان نظیف، صادقی مقدم و مرتضوی بود که آنها به صورت جداگانه به ارائه برنامه‌های خود پرداختند. فاطمه سعیدی با اعلام این خبر افزود: در این جلسه رعایت مر قانون در بررسی صلاحیت کاندیداهای انتخابات، استقلال رأی و احترام به حقوق شهروندی به عنوان مطالبه اصلی فراکسیون امید مطرح و تاکید شد که کاندیداهای پیشنهادی این موارد را لحاظ کنند.
همچنین پنج حقوقدان پیشنهادی شورای نگهبان با حضور در جلسه فراکسیون مستقلین به ارائه برنامه‌ها و تشریح سوابق خود پرداختند و سوالات نمایندگان را نیز پاسخ دادند.
علی اصغر یوسف نژاد، عضو هیئت رئیسه مجلس موارد اعلام وصولی در جلسه علنی را قرائت کرد که از جمله آن اعلام وصول طرح تشکیل سازمان پدافند غیرعامل بود.
همچنین احمد امیرآبادی، عضو دیگر هیات رییسه مجلس نامه ۱۶۱ نماینده مجلس به رییس قوه قضاییه و رییس مجلس شورای اسلامی درباره چرایی قرائت نشدن گزارش حادثه برخورد قطارهای مسافربری در محور سمنان - دامغان، در مجلس و نامشخص بودن نتیجه رسیدگی در قوه قضاییه را قرائت کرد.
نمایندگان مجلس همچنین ماده ۳ طرح حمایت از توسعه صنایع پایین دستی نفت خام و میعانات گازی با استفاده از سرمایه‌گذاری مردمی را با ۱۴۰ رأی موافق، ۳۲ رأی مخالف و یک رأی ممتنع از مجموع ۲۱۲ نماینده حاضر در مجلس تصویب کردند و ضمن تعیین شروطی برای تنفس خوراک تخصیصی به طرح‌های مربوط به توسعه صنایع پایین دستی نفت خام و میعانات گازی مصوب کردند که استفاده از سهم صندوق توسعه ملی باید در چهارچوب قوانین و مقررات مربوطه و با اذن مقام معظم رهبری باشد.
نمایندگان، دولت را نیز مکلف کردند تا از طریق وزارت نفت نسبت به صدور و بازنگری مجوز طرح‌های توسعه‌ صنایع پایین‌دستی نفت خام و میعانات گازی اقدام کنند.
مجلس در ادامه کار خود، ماده ۴ این طرح را نیز به تصویب رساند و بر اساس آن شرایط تأمین مالی طرح‌های حمایت از توسعه صنایع پایین‌دستی نفت و گاز تعیین کرد. 

کد مطلب: 109913
 
Share/Save/Bookmark