میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۵ تير ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۱۵
 
 
گزیده‌ای از جلسه علنی خانه ملت
مجلس با کلیات طرح دریافت مالیات از خانه‌های خالی موافقت کرد
مجلس با کلیات طرح دریافت مالیات از خانه‌های خالی موافقت کرد
 

انتخاب پژمانفر به عنوان رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس، مخالفت مجلس با تشکیل کمیسیون ویژه فناوری اطلاعات، فضای مجازی و اقتصاد دیجیتال، انتخاب اعضای هیات نظارت بر رفتار نمایندگان، موافقت با کلیات طرح اصلاح قانون اخذ مالیات از خانه‌های خالی از جمله مهمترین اخبار جلسه روز گذشته مجلس شورای اسلامی بود. جلسه علنی مجلس به ریاست محمدباقر قالیباف برگزار شد و انتخاب رییس کمیسیون اصل ۹۰ قانون اساسی، انتخاب اعضای هیات نظارت بر رفتار نمایندگان، بررسی های مربوط به طرح اصلاح قانون اخذ مالیات از خانه‌های خالی و ... در دستورکار نمایندگان قرار گرفت.
در ابتدای این جلسه محمدباقر قالیباف، درگذشت عیسی جعفری، نماینده بهار و کبودرآهنگ را تسلیت گفت و از خدای منان برای او طلب مغفرت کرد.
همچنین نمایندگان با رای خود نصرالله پژمانفر، نماینده مردم مشهد و کلات را به عنوان رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس انتخاب کردند.
در جریان جلسه علنی، نمایندگان با کلیات طرح مربوط به تغییر کف و سقف عضویت در کمیسیون‌های تخصصی مجلس شورای اسلامی مخالفت کردند. در این طرح پیش‌بینی شده بود که هیات رییسه می‌تواند کمیسیون‌هایی را که کمتر از ۱۹ نفر یا بیشتر از ۲۳ نفر عضو دارند نیز ثبت کنند تا این کمیسیون‌ها رسمیت پیدا کنند. تقاضای عده‌ای از نمایندگان برای تشکیل کمیسیون ویژه فناوری اطلاعات و فضای مجازی و اقتصاد دیجیتال نیز در دستور کار قرار گرفت که نمایندگان در نهایت با تشکیل این کمیسیون مخالفت کردند.
در ادامه جلسه با رای مجلس اعضای هیات نظارت بر رفتار نمایندگان در مجلس یازدهم انتخاب شدند.
تعدادی از نمایندگان هم از نحوه انتخاب کاندیداهای عضویت در هیات نظارت بر رفتار نمایندگان انتقاد داشتند. نمایندگان در جریان جلسه علنی گزارش کمیسیون اقتصادی مجلس در راستای طرح اصلاح ماده ۵۴ مکرر قانون مالیات‌های مستقیم که مربوط به اخذ مالیات از خانه‌های خالی می‌شد بررسی کرده و در نهایت با کلیات این طرح موافقت کردند.
همچنین مجلس با سلب فوریت از طرح اصلاح قانون اخذ مالیات از خانه‌های خالی مخالفت کرد.
مخالفان طرح اصلاح قانون اخذ مالیات از خانه‌های خالی تاکید داشتند که این طرح نه تنها منجر به کنترل قیمت‌ها نمی‌شود بلکه می‌تواند تاثیر عکس داشته و سرمایه مردم را به سایر بازارها هدایت کند و موافقان این طرح تاکید داشتند که این طرح می‌تواند تاثیر قابل قبولی در کوتاه مدت داشته و دست دلالان را از بازار مسکن کوتاه کند.
محمدرضا پورابراهیمی، رییس کمیسیون اقتصادی ضمن ارائه‌ توضیحاتی در خصوص روند اصلاح این قانون تاکید کرد که هدف از اصلاح قانون اخذ مالیات بر خانه‌های خالی افزایش درآمد مالیاتی نبوده بلکه آزادسازی خانه‌ها از دست محتکران و برداشتن گامی در راستای شفافیت اطلاعات اقتصادی در اولویت ما قرار دارد. همچنین امیدعلی پارسا به عنوان نماینده دولت ضمن اعلام موافقت با این طرح بیان کرد: این طرح در راستای هوشمندسازی نظام مالیاتی است. با قانون فعلی نمی‌توان تاثیرگذاری را شاهد بود؛ زیرا نرخ و جریمه انتخاب شده برای اخذ مالیات از خانه‌های خالی پایین بوده و موثر نیست. در نظام مالیاتی باید نرخ جریمه موثر باشد تا نقش بازدارنده ای داشته باشد.
رئیس سازمان امور مالیاتی کشور تاکید کرد که با ضمانت اجرایی دیده شده در طرح اصلاح قانون اخذ مالیات از خانه‌های خالی به بحث هوشمندسازی نظام مالیاتی ورود خواهیم کرد.
نمایندگان در دستورکار امروز خود، ناظران در شورای پول و اعتبار را از کمیسیون های اقتصادی و برنامه و بودجه انتخاب کردند.
همچنین احمد امیرآبادی فراهانی با ۱۳۱ رای از مجموع ۱۶۰ رای به عنوان ناظر در مجمع عمومی صندوق تامین خسارت‌های بدنی انتخاب شد.
مجتبی رضاخواه با ۱۴۱ رای، روح‌الله عباسپور با ۱۴۱ رای و محمد باقری با ۱۱۸ رای نیز به عنوان ناظرین مجلس در شورای رقابت انتخاب شدند.
انتخاب دو نماینده مجلس از کمیسیون های اقتصادی و برنامه و بودجه به عنوان ناظر در هیات امنای صندوق توسعه ملی در دستور کار نمایندگان قرار گرفت.
بر این اساس از مجموع ۱۶۳ رای ماخوذه، محمدرضا دشتی اردکانی نماینده اردکان با ۱۲۰ رأی و سیدناصر موسوی لارگانی نماینده فلاورجان با ۹۲ رأی به عنوان اعضای هیات امنای این صندوق انتخاب شدند. 

کد مطلب: 114511
 
Share/Save/Bookmark