داخلی گوناگون خبر
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۶ تير ۱۳۹۰ ساعت ۱۱:۰۰
 
 
صالحي تشريح كرد؛ طرح مكتوب ايران براي حل بحران ليبي
صالحي تشريح كرد؛ 
طرح مكتوب ايران براي حل بحران ليبي
 
وزير امور خارجه كشورمان از طرح مكتوب ايران براي حل بحران ليبي سخن گفت و درباره تغيير ساختار وزارت خارجه اظهار داشت: درصدديم بهترين و شايسته‌ترين افراد را براي معاونت‌ها منصوب كنيم كه در آينده در اين زمينه اطلاع رساني مي‌شود.
‌علي‌اكبر صالحي رئيس دستگاه ديپلماسي كشور در گفت‌وگوي اختصاصي با فارس، درباره اظهارات قبلي‌اش در خصوص پيشنهاد ايران براي حل بحران ليبي و ديدارش با "مراد مدلسي " همتاي الجزايري كه با وي نيز درباره ليبي گفت‌وگو كرده بود، گفت: با وزير خارجه الجزاير به تفصيل راجع به موضوع ليبي و اقداماتي كه در اين زمينه صورت مي‌گيرد، گفت‌وگو و تبادل نظر كرديم.
وي با بيان اينكه ايران پيش از اين رايزني‌هايي در ارتباط با ليبي با برخي كشورها انجام داده بود،‌ اظهار داشت: آن رايزني‌ها مفيد بود و با شرحي كه وزير خارجه الجزاير داد، اين كشور و تعدادي از كشورهاي ديگر درصدد ايجاد راه‌حلي هستند كه اولاً كشتار را در داخل ليبي متوقف كنند، كشتاري كه به واسطه جنگ داخلي و حمله ناتو صورت مي‌گيرد، دوم اينكه ساختار جديد در شكل حكومتي ليبي ولي با مشاركت تمامي عناصر موجود در ليبي صورت گيرد و سوم اينكه از مداخلات خارجي در امور داخلي ليبي به گونه‌اي كه ناتو انجام مي‌دهد، جلوگيري به عمل آيد.
وي افزود: اينها مواردي بود كه مدنظر طرح كشورهايي بود كه الجزاير نيز در ارتباط با آنها است. ما نيز طرحي داشتيم كه با تعدادي از كشورها در اين زمينه مشورت كرده بوديم و طرح‌مان نيز مكتوب بود و ارائه شد.
صالحي بدون اشاره به جزييات طرح پيشنهادي ايران، در عين حال گفت كه طرح وزير خارجه الجزاير تقريباً با طرح ايران مشابهت دارد.
علي‌اكبر صالحي وزير امور خارجه كشورمان در ادامه سفر اروپايي‌اش و در مسير نيجريه به منظور شركت در چهاردهمين اجلاس شوراي وزيران گروه دي - هشت توقفي كوتاه در الجزيره داشت و با "مراد مدلسي " همتاي الجزايري‌ خود ديدار و در خصوص مسائل منطقه و به ويژه تحولات ليبي به رايزني پرداخت.

* درصدديم شايسته‌ترين افراد را براي معاونت‌ها منصوب كنيم
وزير خارجه همچنين درباره تغيير ساختار وزارت خارجه با بيان اينكه: "همان‌گونه كه قبلا اعلام كردم، تغيير ساختار وزارت خارجه يكي از اولويت‌هاي كاري اين‌جانب بود "، خاطرنشان كرد: ساختار وزارت خارجه ساختاري بسيار گسترده بود و متناسب با شأن اين وزارتخانه نبود.
وي با بيان اينكه ساختار قبلي با 10 معاونت و تعداد زيادي ادارات كل اداره مي‌شد، افزود: با مطالعه ساختار وزارت خارجه حدود 50 كشور جهان و گفت‌وگو و تبادل‌نظر با صاحبان تجربه در داخل كشور، وزراي خارجه سابق و پيش‌كسوتان وزارت خارجه كه در حال حاضر در اين وزارتخانه حضور دارند، ‌مشورت‌هاي لازم را انجام داديم تا به يك جمع‌بندي در ارتباط با چارت و ساختار جديد رسيديم و در نهايت تعداد معاونت‌ها را از 10 معاونت به 6 معاونت تقليل داديم.
رئيس دستگاه ديپلماسي با بيان اينكه براساس ساختار جديد معاونت‌هاي منطقه‌اي عمدتاً تغيير يافت، اظهار داشت: سه معاونت منطقه‌اي جديد شامل عربي و آفريقا؛ آسيا، اقيانوسيه و مشترك المنافع و معاونت اروپا و آمريكا ايجاد و بقيه معاونت‌ها شامل معاونت مالي و اداري، معاونت حقوقي و بين‌المللي و معاونت كنسولي تغييري نيافت.
وي با بيان اينكه در ساختار قبلي بخش اقتصادي در بحث روابط دوجانبه نبود، يادآور شد: اين در حالي است كه اقتصاد و سياست با همديگر تنيده هستند و لذا ما بخش اقتصادي را به بحث روابط دوجانبه منتقل كرديم. قسمت مربوط به اقتصاد بين‌الملل را جداگانه حفظ كرديم و اهميت ويژه‌اي نيز به بخش اقتصادي داديم كه بعداً اعلام خواهيم كرد.
وزير خارجه ادامه داد: در ساختار جديد تعداد زيادي از ادارات كل را كم كرديم و تعداد زيادي از مديران آزاد شدند و به بدنه كارشناسي اين وزارتخانه اضافه شدند. در حال حاضر معاون يكي از معاونت‌هاي جديد منطقه‌اي يعني معاونت اروپا و آمريكا (علي آهني) منصوب شده و "بهروز كمالوندي " نيز به عنوان معاون اداري و مالي جديد منصوب شده و درصدد هستيم در خصوص بقيه معاونت‌ها بهترين و شايسته‌ترين افراد را منصوب كنيم كه در آينده در اين زمينه اطلاع رساني خواهد شد.

تمركز بر موضوع سوريه محور اصلي مذاكرات با داود اوغلو
وزير خارجه درباره سفر احمد داود اوغلو وزير خارجه تركيه به تهران و اخبار مطرح شده مبني بر اينكه اوغلو در اين سفر به دنبال ميانجيگري بين تهران و رياض بوده، اظهار داشت: سفر آقاي داود اوغلو براي ارزيابي تحولات منطقه و مشورت و رايزني در اين خصوص صورت گرفت.
رئيس دستگاه ديپلماسي كشورمان تركيه را كشوري بسيار مهم برشمرد و با بيان اينكه: "ما با داود اوغلو رايزني‌هاي مستمري به صورت تلفني و ديداري داريم "، اظهار داشت: در سفر اخير وزير خارجه تركيه به ايران و در نشست دوجانبه‌اي كه حدود 4 ساعت به طول انجاميد، عمدتاً بر موضوع سوريه متمركز شديم.
وي ايران، سوريه و تركيه را اعضاي يك خانواده برشمرد كه اگر مشكلي براي اين سه عضو پيش آمد، طرفين كمك كنند تا مشكل برطرف شود و خاطرنشان كرد: بايد به گونه‌اي عمل شود كه از دخالت‌هاي نابجاي ديگران در امور داخلي سوريه جلوگيري شو د.
وزير خارجه افزود: البته دولت سوريه نيز بايد به مطالبات مشروع مردم پاسخ دهد. دولت سوريه و خوشبختانه آقاي بشار اسد اقدامات خوبي را انجام داده‌اند و رئيس جمهور سوريه قول داده كه اقدامات بيشتري را در راستاي تحقق مطالبات مردمي انجام دهد.

مصمم به تقويت روابط با اتحاديه اروپا هستيم
صالحي همچنين درباره اولين سفر اروپايي‌اش به دو كشور اسلووني و اتريش خاطرنشان كرد: نتايج خوبي از اين دو سفر حاصل شد.
وي اين دو سفر را طليعه و مقدمه خوبي براي توسعه همكاري‌ها با اتحاديه اروپا عنوان و خاطرنشان كرد: در هر دو سفر مطالب مورد نظر طرفين به صورت صريح و روشن مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.
رئيس دستگاه ديپلماسي با بيان اينكه از مقامات اتريش و اسلووني براي سفر به ايران دعوت به عمل آمد،‌ گفت: مقامات اين دو كشور از اين دعوت استقبال كرده و عنوان كردند كه در اولين فرصت به تهران سفر مي‌كنند.
وزير خارجه با ذكر اين نكته كه ايران مصمم به توسعه و تقويت روابط با اتحاديه اروپاست، خاطرنشان كرد: اين آمادگي نيز از سوي اتحاديه اروپا وجود دارد و اميدواريم با حسن نيت طرفين در راستاي رفع سوء تفاهمات و تقويت اعتماد متقابل به پيش برويم.
کد مطلب: 67431
 
Share/Save/Bookmark