میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۵ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۰۲:۵۷
 
 
حاشیه‌های جلسه هیئت دولت
دیدار فرمانده جدید سپاه با رئیس جمهور

همکاری هر چه بیشتر سپاه پاسداران و دولت می‌تواند در شرایط کنونی بسیاری از مشکلات را بر طرف و این مهم از نظر رئیس جمهور و فرمانده جدید سپاه پاسداران دور نمانده است.
محمود واعظی رئیس دفتر رئیس‌ جمهور از دیدار سرلشکر سلامی فرمانده جدید سپاه با رئیس‌جمهور خبر داد و گفت: ما سرلشکر سلامی را از قبل می‌شناختیم، رئیس‌جمهور و وزرا از این انتصاب استقبال کرده و روز دوشنبه آقای رئیس‌جمهور اولین جلسه را با حضور ایشان برگزار کرد.
واعظی در حاشیه جلسه هیئت دولت افزود: در جلسه «روز گذشته» مهمترین بحثی که مطرح شد، درباره خباثت آمریکا در روز دوشنبه بود که اعلام کرد مانع فروش نفت ایران می‌شود.
وی افزود: ما باید در جلسه دولت به این مسائل می‌پرداختیم و این دارای دو بعد مهم است. یکی بعد سیاست خارجی و نگاه یکسان ما به آن و از سوی دیگر درباره گزینه‌های مختلف ما که در گذشته گزینه‌های خود را برای شرایط مختلف تدوین کرده و درباره آن فکر کرده بودیم و در بودجه ۹۸ پیش بینی شده بود. از جمله اینکه اگر با برخی محدودیت‌ها مواجه شویم بتوانیم کشور را اداره کنیم.
رئیس دفتر رئیس جمهور اضافه کرد: این کار محدودیت‌هایی برای اقتصاد ما به وجود می‌آورد ولی آنچه آنها بیشتر دنبال آن هستند جنگ روانی و تبلیغاتی است و ما از دوشنبه شاهد هستیم که اطلاع رسانی خوبی که صدا و سیما کرده و آگاهی مردم ما این بود که این کار خیلی جدی گرفته نشد و تاثیر آنچنانی هم در بازار ارز نداشته است، امروز صحبت کردیم که در داخل و خارج کشور چگونه برخورد کنیم. هم قوای سه‌گانه و همه نهادها باید دست‌به‌دست هم دهیم و برابر فشار آمریکا خود را آماده کنیم تا بتوانیم مقاومت کنیم، این آخرین تلاش‌هایی است که آمریکا می‌کند و در یکسال گذشته هر چه در توان داشته انجام داده و کاری که قبل از ۱۳ آبان بود، بعد از آن هم تاثیرگذار نبود.
واعظی ادامه داد: آنها فکر می‌کردند اگر نام سپاه را در لیست تروریست‌ها قرار دهند اتفاق بزرگی در ایران می‌افتد ولی اتفاقی نیفتاد و برعکس شد.
وی درباره انتخاب سخنگوی دولت نیز تصریح کرد: هفته گذشته ۴ نفر را در کمیته‌ای که رئیس‌جمهور فرمودند بررسی شد و ایشان روی دو نفر از آنها خواستند با آنها صحبت شود.
واعظی درباره ارز ۴۲۰۰ تومانی تاکید کرد: آن چیزی که بسیار برای ما مهم است مسئله ارزاق مردم است. ارز ۴۲۰۰ تومانی را به آن دست از ارزاقی که مورد نیاز مردم است که بیش از ۱۰ الی ۱۱ میلیارد دلار می‌شود اختصاص داده‌ایم. با توجه به اینکه در گذشته مقداری ضعف نظارتی وجود داشته، ما تلاش کردیم تا آن را بر طرف کنیم. تا کنون ارز ۴۲۰۰ تومان را داده‌ایم و تاکید رئیس‌جمهور بر این است که باید نظارت بیش‌تر شود.
رئیس دفتر رئیس جمهور در پایان در ارتباط با افزایش قیمت کالاها در ماه مبارک رمضان گفت: رئیس جمهور به وزرای مربوطه دستور داده تا نیازهای ماه مبارک رمضان تأمین شود. آنچه که می‌توان تولید و آن چه که باید ایجاد شود تا مردم نگرانی نداشته باشند.
حدود ۸۰ درصد مخازن سدهای کشور پر است
رضا اردکانیان وزیر نیرو نیز در حاشیه جلسه روز گذشته (۴ اردیبهشت) گفت: مخازن ساخته شده سدهای کشور ۵۰ میلیارد متر مکعب گنجایش دارد و تا اول اردیبهشت حجم موجود کمی بیش از ۳۹ میلیارد متر مکعب آب است.
وی افزود:این میزان نسبت به سال قبل ۶۳ درصد افزایش یافته و البته در کل می‌توان گفت حدود ۸۰ درصد حجم مخازن پر است و شرایط خوبی برای تامین آب مورد نیاز شرب و سایر مصارف وجود دارد، بارندگی‌های اخیر هم به لحاظ شدت، مدت و وسعت هر سه عامل به تنهایی می‌تواند موجب سیل شود که هر سه با هم اتفاق افتاده و کشور از برکات بارش استفاده کرده است.
وزیر نیرو ادامه داد: الان در چارنیمه‌های منطقه سیستان حدود ۹۵۵ میلیون متر مکعب آب موجود داریم و این رقم در سال گذشته تقریبا حدود ۶۰۰ میلیون متر مکعب بوده و کمک بزرگی است و امیدواریم در مصرف منابع آب دقت کافی شود که با شکر این نعمت به صورت مستمر مشمول نعمت باشیم. تسنیم

کد مطلب: 108581
 
Share/Save/Bookmark