میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : شنبه ۹ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۲۱
 
 
پناه ‌بردن به توهمات
ترامپ رئیس جمهور آمریکا در حالی خود را برای انتخابات آتی آماده می‌کند که گویی همچنان برگ برنده خود را اقداماتش در قبال ایران می‌بیند...

ترامپ رئیس جمهور آمریکا در حالی خود را برای انتخابات آتی آماده می‌کند که گویی همچنان برگ برنده خود را اقداماتش در قبال ایران می‌بیند. رویکرد پاندولی او از زبان تهدید و فشار حداکثری گرفته تا ادعای دوستی و مذاکره همه و همه نشان می‌دهد که ترامپ به شدت نیازمند ایران برای رسیدن دوباره به کاخ سفید است. در ادامه این روند یک نکته قابل توجه مشاهده می‌شود و آن اینکه دونالد ترامپ در توئیتی نوشت: آمریکا در حادثه فاجعه بار آماده سازی نهایی برای پرتاب سفیر در سایت سمنان در ایران دخالت نداشت. برای ایران بهترین‌ها را آرزو می‌کنم و آرزوی موفقیت برای تعیین دلیل انفجار در سایت اول را دارم. این جوسازی ترامپ البته زیاد دوام نیاورد و آذری جهرمی وزیر ارتباطات با انتشار تصویری از خود در کنار ماهواره ناهید خطاب به ترامپ در صفحه شخصی‌اش نوشت: «من و ناهید همین الان، صبح بخیر آقای ترامپ»
نکته قابل توجه آنکه محافل رسانه‌ای غربی و ضد ایرانی به شدت به برجسته سازی ادعاهای ترامپ پرداخته و برآن بوده اند تا فضایی منفی علیه دستاوردهای علمی و فنی ایرانیان ایجاد کنند.
این فضاسازی تبلیغاتی در حالی صورت می‌گیرد که برنامه های موشکی و فضایی جمهوری اسلامی ایران، شامل آزمایش تجهیزات جدید و یا اقدامات عملیاتی، دارای تقویم زمانبندی شده مشخصی است که در زمانهای تعیین شده برای دستیابی به اهداف علمی، تکنولوژیک و یا عملیاتی به مورد اجرا گذاشته می شود و همزمان نیز به صورت رسمی اطلاع رسانی می‌شود و لذا ادعای ترامپ بدون هیچ سندیتی بوده و صرفا جنبه فریب افکار عمومی داشته است. نکته مهم آن است که به صورت طبیعی بخشی از فعالیتها مرتبط با آزمایش تجهیزات جدید با احتمال موفقیت و یا مشخص شدن موارد نقص بوده و بخشی دیگر از اقدامات نیز با هدف ارزیابی قابلیتهای عملیاتی و واقعی پیگیری می شود و جوسازی رسانه ای ترامپ و همقطارانش صرفا کتمان این حقایق است چنانکه حتی ساختارهای بزرگ فضایی جهان مانند ناسا نیز عینا همین روند را دارند که هرگز نیز چنین فضاسازی رسانه‌ای در قبال‌ آنها صورت نمی‌گیرد و این خود واهی بودن رفتار ترامپ را اشکارتر می‌سازد.
یکی از اهداف رویکرد تحقیری نظام سلطه علیه ملت‌های دیگر مایوس سازی و دلسرد کردن آنها از ادامه راه پیشرفت و استقلال و خودکفایی است. این رویکرد البته در قبال ملت ایران با ناکامی همراه بوده چرا که در هر مرحله از فعالیتهای موشکی و فضایی اعم از آزمایش تجهیزات جدید ویا انجام اقدامات عملیاتی،اعلام نتایج و دستاوردها،تابع سیاستهای مشخص و مدونی است که تحت تاثیر فضاسازی های رسانه ای، مشابه اقدامات اخیر رییس جمهور آمریکا تغییر نخواهد کرد.
اما بعد مهمی از رفتار ترامپ را در ناکامی‌های اخیرش در قبال جمهوری اسلامی ایران می‌توان جستجو کرد که عملا رویاهایش مبنی بر تسلیم نشان دادن ایران را بر باد داده است. رییس جمهور آمریکا در اقدام رسانه ای اخیرش تلاش نمود تا به نوعی توانمندیهای علمی و عملیاتی ایران در حوزه موشکی و فضایی را زیر سوال ببرد. لیکن اقدامات عملیاتی نیروهای مسلح ایران در شرایط کاملا واقعی از جمله هدف قرار دادن پهپاد متجاوز فوق پیشرفته آر کیو ۴ و عملیات موشکی دقیق و موثر ایران بر علیه مواضع گروه تروریستی داعش در سوریه که در فاصله کمتر از یک کیلومتری پایگاههای امریکا در این کشور انجام شد هرگونه ایجاد شبهه در خصوص قابلیت و توانمندی موشکی ایران را بلا اثر کرده و امکان مخدوش جلوه دادن قدرت راهبردی کشور در این عرصه را بشدت کاهش می دهد. ترامپ به زعم خود با توئیت‌های توهمی به دنبال اهمیت زدایی از توان موشکی و فضایی ایران داشته حال آنکه جهانیان اذعان دارند که ایران در جمع کشورهای برتر در این حوزه قرار دارد چنانکه حتی سیستم موشکی پاتریوت آمریکایی نیز توان مقابله با چنین توان موشکی را ندارد. 

نویسنده: قاسم غفوری

کد مطلب: 110588
 
Share/Save/Bookmark