میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۱۶:۵۹
 
 
وزیر صمت مدعی شد؛
روند کاهشی قیمت‌ها
روند کاهشی قیمت‌ها
 

وزیر صمت با بیان اینکه روند قیمت ها کاهشی است، گفت: در بخش توزیع مشکل وجود دارد که مقرر شده بازرسین برای جلوگیری از بروز تخلف و احتکار به طور ویژه ورود کنند.
علیرضا رزم حسینی در نشست هماهنگی طرح ویژه بازرسی و نظارت ایام پایانی سال ۹۹ اظهار داشت: نظارت و بازرسی باید به صورت فراگیر انجام شود و طبق زمان بندی در همه استان‌ها به ویژه انبارها و بنکداران صورت گیرد.
وزیر صمت با بیان اینکه بازار رها نشده و نظارت‌ها انجام می‌شود، گفت: تا زمانی که مؤلفه‌های اقتصادی و تورم با ثبات شود و تأمین کالا روان تر انجام شود سیاست وزارت صمت این است که با کمک تشکل‌ها، اتحادیه‌ها، صنوف و انجمن‌ها، مراقبت‌های ویژه ای را انجام دهد که کنترل و ثبات قیمت‌ها در دستور کار قرار گرفته است.
وی افزود: به دلیل همکاری خوب وزارت صمت با تشکل‌ها، روند قیمت‌ها کاهنده شده است و بخشی از اقلام و کالاهایی که وابستگی کمتری به ارز دارند، تعادل قیمتی یافته‌اند.
رزم حسینی با بیان اینکه بی ثباتی قیمت‌ها، مردم را رنج می‌دهد، گفت: با تأمین به موقع کالا از بخش کشاورزی، وزارت صمت و شرکت بازرگانی دولتی، اوضاع بهتر خواهد شد.
وزیر صمت تصریح کرد: در بخش توزیع یک مقدار مشکل وجود دارد که بازرسین باید بین کارخانه و بازار، وضعیت را بررسی کنند و به طور ویژه بر مراکز پخش کالا نظارت داشته باشند.
وی ادامه داد: به دلیل تأخیر فاز در بعضی از مسائل اقتصادی، برخی از افراد اقدام به احتکار کالا کرده‌اند که سازمان تعزیرات و بازرسی باید به این بخش ورود کند.
رزم حسینی گفت: با توجه به اینکه موجودی کالای خوبی داریم و کالای راهبردی به موقع تأمین شده و همچنین کالاهایی در بنادر و در مسیر ترخیص داریم، از لحاظ کمبود کالا مشکلی نخواهیم داشت. از این رو نیازی به احتکار نیست.
وزیر صمت همچنین اظهار داشت: شرایط تأمین ارز بسیار بهتر شده است و با توافقاتی که با بانک مرکزی داشتیم، به صورت مرتب در حال ثبت سفارش و واردات هستیم.
وی افزود: موجودی روغن خوراکی در کارخانه‌ها خوب است و تأمین کالا به موقع انجام خواهد شد. در حال حاضر در اکثر محصولاتی که در داخل تولید می‌کنیم، کارخانجات در دو و سه شیفت در حال کار هستند و بخشی از کارخانجات که کم ظرفیت بودند، دوباره به چرخه تولید بازگشتند که البته باید این فضا را بهبود ببخشیم.
رزم حسینی گفت: امیدواریم روز به روز شاهد کاهش و یا متعادل شدن قیمت‌ها باشیم که البته در بخش خودرو، لوازم خانگی و برخی از اقلام پوشاک، قیمت‌ها به سمت واقعی شدن در حال حرکت هستند.
وزیر صمت تأکید کرد: وزارت صمت بر افزایش تولید و عرضه متمرکز شده است و تعجب می‌کنم عده‌ای نسبت به احتکار اقدام می‌کنند که باید با نظارت جلوی این کار گرفته شود؛ می دانم که شرایط ویژه است اما به هر حال در شرایط ویژه باید مدیریت ویژه هم داشت.
آغاز عرضه مرغ گرم
معاون وزیر صمت با اشاره به تامین مداوم تخم‌مرغ برای واحدهای بسته‌بندی جهت عرضه به بازار،گفت: عرضه مرغ گرم به نرخ مصوب نیز از دیروز در شبکه توزیع منتخب آغاز شد.
عباس تابش هم در خصوص تأمین مرغ و تخم‌مرغ اظهار داشت: یکی از بحث‌هایی که امروز در جلسه مطرح شد و مورد تأکید وزیر صمت نیز قرار گرفت، بحث رصد بازار بود. معاون وزیر صمت افزود: دیروز در جلسه ستاد تنظیم بازار مقرر شد که هر واحد بسته‌بندی مرغ و تخم‌مرغ به یک واحد تولید مرغ وصل شود تا تأمین این محصول بدون مشکل صورت گیرد و امروز طی تماس تلفنی که با معاون وزارت جهاد کشاورزی داشتم، اعلام شد که عرضه مرغ به قیمت مصوب در میدان بهمن به عدد معقولی رسیده است.
رئیس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان ادامه داد: همچنین از امروز تخم‌مرغ واحدهای بسته‌بندی توسط وزارت جهاد کشاورزی تحویل می‌شود.
وی گفت: عرضه مرغ گرم نیز از امروز توسط شرکت پشتیبانی امور دام آغاز شده است.
تابش درباره وضعیت تأمین روغن خوراکی نیز تصریح کرد: بازرسین در واحدهای تولید روغن حضور دارند و محور بازرسی نیز مراکز تولید، انبارها، بنکداری‌ها و شرکت‌های پخش است؛ روغن خامی که به واحدهای تولید تحویل دادیم، در حداقل زمان ممکن باید تبدیل به روغن‌های بسته‌بندی مصرفی خانوار شده و به کفِ بازار برسد.
رئیس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان گفت: با توجه به تأمین روغن خام، بحث توزیع روغن مایع و جامد در حداقل زمان ممکن انجام خواهد شد و مشکلی برای تأمین وجود ندارد.
وی همچنین درباره قیمت موز نیز اظهار داشت: تنظیم بازار به این موضوع ورود کرد و مقرر شد همه موزهای موجود در بنادر ترخیص شوند. همچنین کسانی که در طول سال ۹۹ صادرات سیب داشتند، امکان واردات موز خواهند داشت.
تابش گفت: امیدواریم با تدابیر ستاد تنظیم بازار که به گمرک نیز ابلاغ شد، قیمت‌ها تعدیل شود.
معاون وزیر صمت همچنین درباره ذخیره‌سازی میوه شب عید تصریح کرد: سیب و پرتقال به اندازه کافی ذخیره شده و حداکثر تا اواخر بهمن و اوایل اسفندماه در سازمان‌های صمت استان‌ها مستقر خواهند شد و با تاریخ مشخصی که از سوی ستاد تنظیم بازار اعلام می‌شود، عرضه کلیه میوه‌های شب عید آغاز خواهد شد.
وی با تأکید بر اینکه امسال متفاوت از سال‌های گذشته طرح ویژه‌ای برای بازرسی خواهیم داشت، گفت: به دلیل شیوع ویروس کرونا، به جای ۱۵ اسفند از ۱۵ بهمن ماه بازرسی‌ها به شکل خاصی آغاز خواهد شد. امسال به جای ارسال برگه‌های شکایت به سازمان تعزیرات، از طریق سامانه «سیمبا» پرونده‌ها بدون اطاله زمان به این سازمان ارسال می‌شود. همچنین اگر نیاز به گشت بازرسی و نظارت باشد، حتماً با همکاری دستگاه‌های مختلف از جمله نیروی انتظامی، سازمان استاندارد، وزارت بهداشت و … این گشت‌ها انجام خواهد شد.تابش افزود: تاکنون سه میلیون و ۵۰۰ هزار بازرسی انجام شده است.

کد مطلب: 117031
 
Share/Save/Bookmark