میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : جمعه ۱۰ دی ۱۳۹۵ ساعت ۲۱:۵۳
 
 
این دیوار فرو ریخته است
سرانجام پس از مدت‌ها گمانه‌زنی منابع خبری از برقراری آتش‌بس سراسری در سوریه خبر دادند...

سرانجام پس از مدت‌ها گمانه‌زنی منابع خبری از برقراری آتش‌بس سراسری در سوریه خبر دادند. مسئله‌ای که براساس آن میان معارضان و نظام سوریه آتش‌بس گسترده برقرار می‌شود تا زمینه‌ها برای راهبرد سیاسی هموار‌تر گردد. هر چند که در ظاهر اعلام شد که این آتش‌بس بر اساس توافق میان ترکیه و روسیه بوده اما در اصل این نظام سوریه بوده که تصمیم‌گیر نهایی در باب آتش‌بس نظام سوریه بوده است. در این میان یک نکته مهم باید مورد توجه باشد و آن شرایط حاکم بر آتش‌بس است. در یک سوی معادله نظام سوریه و متحدانش قرار دارند که با آزاد سازی حلب دستاوردی بزرگ را رقم زده‌اند و در سوی دیگر گروه‌های شبه نظامی و حامیانشان هستند که این روز‌ها حیران از شکست‌های سنگین خود هستند. 
با توجه به این شرایط می‌توان گفت که برقراری آتش‌بس از سوی سوریه و متحدانش نه از روی ضعف بلکه برگرفته از نگاه انسان‌دوستانه آنان است که همواره تلاش کرده‌اند با کمترین درگیری نظامی بیشترین حمایت را از مردم و البته برقراری ثبات در سوریه و منطقه صورت دهند. بر همین اساس نیز آن‌ها رویکرد به راهکار سیاسی را حتی در زمانی که دست بر‌تر را در عرصه نظامی دارند مورد تاکید قرار می‌دهند. در طرف مقابل شبه نظامیانی قرار دارند که به اذعان جهانیان شکست خورده در نبرد نظامی بوده‌اند و از روی اجبار به آتش‌بس روی آورده‌اند نه از روی حسن نیت. بر این اساس آن‌ها نمی‌توانند در روند سیاسی مطالبه‌ای داشته باشند و همین که عملیات نظامی علیه آن‌ها متوقف شده بیشترین امتیاز بوده و اکنون باید صداقت خود را درباره داشتن تعارضات فکری با حاکمیت سوریه به جای اقدامات تروریستی به اثبات رسانده و عملا ثابت کنند که هدفشان کشتار مردم و اختلال در نظام نیست.
نکته بسیار مهم آنکه آتش‌بس مذکور سنگ محکی برای کشورهای غربی و شرکای منطقه‌ای آنان است که نشان دهند که به دنبال راهبرد سیاسی و پایان بحران در منطقه هستند. در گذشته چندین آتش‌بس در سوریه بر اساس توافقات متعددی از جمله توافقات روسیه و آمریکا برقرار شده اما به دلیل بدعهدی طرف غربی هرگز محقق نشده که از آن جمله سقوط خان‌طومان و جنایت گسترده تروریست‌ها در این منطقه بود. 
غربی‌ها همواره بر این ادعا بوده‌اند که حامی معارضان هستند اما هر آتش‌بسی ابعاد جدیدی از واهی بودن این ادعا را نشان داد اکنون نیز آتش‌بس سراسری سنگ محکی برای سنجش صداقت غرب است که ادعای خود را به اثبات رساند. همراهی با سوریه و شرکایش و سوق دادن گروه‌های معارض به همراهی با سوریه برای مقابله با گروه‌های تروریستی می‌تواند بخشی از این کارکرد باشد. دیگر آن زمان‌ها گذشته است که غرب پشت دیوار واژه معارضه پنهان شده و به حمایت از تروریست‌ها ادامه دهد.

کد مطلب: 98013
, مولف : قاسم غفوري
 
Share/Save/Bookmark