میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۲۱:۰۱
 
 
مجلس بسته های حمایتی دولت را بررسی کرد
ارائه کارت های اعتباری ۱۰۰ هزار تومانی

روز گذشته نشست غیرعلنی مجلس با حضور حجتی وزیر جهاد کشاورزی و نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه همچنین معاونان وزیر صنعت، معدن و تجارت برگزارشد.
این نشست به منظور بررسی بسته‌های حمایتی دولت برگزار شد و در نهایت از پرداخت کارت‌های اعتباری ۱۰۰ هزار تومانی به ۱۱ میلیون نفر سخن به میان آمد.
رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس در این باره گفت: بر اساس گزارش نوبخت در جلسه غیرعلنی مجلس، به زودی ۱۱ هزار میلیارد تومان به اقشار کم‌درآمد جامعه به صورت سبد کالایی پرداخت می‌شود تا بتوانند از فروشگاههای زنجیره ای کشور خرید کنند.
سلمان خدادادی با بیان اینکه در نشست غیرعلنی دیروز محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه ، بودجه و محاسبات توضیحاتی درخصوص بازار ارز و مسائل کلان اقتصادی به نمایندگان ارائه کرد، اظهار داشت: این ۱۱ میلیون نفر، تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره)، سازمان بهزیستی، هلال احمر و برخی نهادهای حمایتی دیگر هستند که مجموعاً شامل ۶ نهاد می‌شود.
وی خاطرنشان کرد: بر اساس اعلام رئیس سازمان برنامه و بودجه، حدود ۲۳۰ هزار میلیارد سبد کالا برای اقشار کم درآمد جامعه تعلق گرفته است. از سوی دیگر علی قربانی نماینده مردم بجنورد و عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: قرار بود در این جلسه شریعتمداری، حجتی و نوبخت حضور یابند اما در جلسه شریعتمداری نیامد و معاون وی گزارشی در خصوص اقدامات این وزارتخانه ارائه داد.
وی ادامه داد: نوبخت اعلام کرد پنج بسته حمایتی برای حمایت از اقشار کم‌درآمد و آسیب‌پذیر آماده شده است، اما این بسته ها به صورت کامل تشریح نشد.
قربانی با اشاره به گزارش نماینده مرکز پژوهش های مجلس در جلسه غیرعلنی گفت: مرکز پژوهشی های مجلس هم اعلام کرد، تورم بیش از آن چیزی است که توسط دولت اعلام می شود. از فرودین ماه تا امروز قیمت مواد خوراکی ۳۰ تا ۸۰ درصد افزایش یافته، در صورتی که درآمدهای مردم افزایش چندانی نداشته است.
وی اظهار داشت: به گفته مرکز پژوهش ها، روستاییان و مردم در حاشیه شهرها بین ۲۰ تا ۵۰ درصد درآمدشان را به تامین هزینه خوراکی ها می‌دهند که این موضوع زندگی اقشار آسیب‌پذیر را به شدت تحت‌الشعاع قرار داده است.
قربانی خاطرنشان کرد: نمایندگان در جلسه غیرعلنی تاکید داشتند که دولت باید از حالت انفعالی بیرون بیاید و با برنامه‌ریزی و جدیت در راستای حل مشکلات اقشار آسیب‌پذیر اقدام کند. افزایش قیمت ارز موجب فقیرتر شدن اقشار آسیب‌پذیر و ثروتمندتر شدن افراد مرفه شده لذا دولت موظف است برای حمایت از اقشار مستضعف در عمل اقدام کند.
وی اظهار داشت: آقای نوبخت زمان دقیق اجرای بسته های حمایتی را اعلام نکرد، اما وعده داد که در نیمه دوم سال جاری بسته های حمایتی اجرا خواهد شد.
قربانی ادامه داد: دولت مانع کاهش قیمت ارز شد، زمانی که قیمت ارز به ۱۱ هزار تومان رسید بانک های دولتی اعلام کردند ارز را خریداری می‌کنند و این بخشنامه به بازار پیام داد قیمت ارز پایین‌تر از ۱۱ هزار تومان نخواهد آمد.
وی اظهار داشت: وزیر جهاد کشاورزی نیز اعلام کرد، ارز واردات محصولات اساسی همان ۴۲۰۰ تومان است و افزایش نیافته اما نمایندگان معتقد بودند هزینه های آب و برق و گاز افزایش یافته است.

تغییرزمان معرفی ۲ وزیر
از سوی دیگر بهروز نعمتی، سخنگوی هیئت‌رئیسه مجلس شورای اسلامی، با اشاره به زمان دقیق معرفی ۲ وزیر پیشنهادی از سوی دولت به مجلس،گفت: رئیس دفتر رئیس‌جمهور در جلسه غیرعلنی دیروز گفت که رئیس‌جمهور وزرای پیشنهادی را هفته آینده به مجلس معرفی می‌کند.
وی افزود: واعظی گفت که با توجه به اینکه نمایندگان هفته آینده برای سرکشی به حوزه‌‌های انتخابیه‌شان می‌روند، گزینه‌‌های دولت برای وزارت‌خانه‌های تعاون، کار و رفاه اجتماعی و نیز امور اقتصادی و دارایی هفته آینده جهت اخذ رأی اعتماد نمایندگان، به مجلس معرفی می‌شود.

کد مطلب: 106367
 
Share/Save/Bookmark