میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۰۰:۲۳
 
 
تظاهرات ضد سرمایه‌داری در فرانسه ادامه دارد
محاکمه معترضان ماکرون
محاکمه معترضان ماکرون
 

 همزمان با استمرار اعتراض‌های مردمی به نظام سرمایه‌داری و سیاست‌های اقتصادی دولت ماکرون ، یک شبکه تلویزیونی فرانسوی اعلام کرد که ۱۳۹ نفر از کسانی که روز شنبه در پاریس دستگیر شدند، محاکمه می‌شوند.
حقوق بشر غربی گویا در خود کشورهای غربی جایی ندارد چنانکه در این کشورها معترضان به سیاست‌های دولت در کنار سرکوب شدن با گازاشکاور پلیس، بازداشت و محاکمه می شوند. در مجموع ۱۳۹ نفر از افرادی که در پی ناآرامی‌های اخیر «جلیقه زردها» در پی ناآرامی‌های روز شنبه در پاریس دستگیر شده‌اند، محاکمه می‌شوند. شبکه تلویزیونی BFMTV همچنین اعلام کرد که دادستان بازداشت ۱۱۱ نفر را هم تمدید کرده است.
در اعتراض به افزایش مالیات‌ها و هزینه‌های زندگی، پاریس بار دیگر عرصه تظاهرات بود. معترضان موسوم به «جلیقه زردها» ضمن به آتش کشیدن خودروها، شکستن پنجره‌ها و با پرتاب سنگ با نیروهای پلیس درگیر شدند و پلیس پاریس هم در مقابل با استفاده از گاز اشک آور و ماشین آب پاش تلاش کرد تا جمعیت را متفرق کند. شماری از خیابان‌ها و تعدادی از ایستگاه‌های مترو مسدود شدند.
مقامات شهر تولوز فرانسه اعلام کردند در پی ناآرامی در این شهر، حدود ۵۰ نفر از جمله ۴۸ نیروی پلیس زخمی شدند. حدود ۵۰ نفر که بیشتر آنان نیروهای پلیس بودند در جریان ناآرامی‌های شهر «تولوز» فرانسه زخمی شدند.
در ادامه اعتراض ها در فرانسه به افزایش بهای سوخت و مالیات‌ها که ناآرامی‌های ناشی از آن از چند هفته پیش سراسر این کشور را فرا گرفته است، مقامات شهر تولوز روز یکشنبه اعلام کردند که ۵۷ نفر از جمله ۴۸ نیروی پلیس در جریان درگیری‌های شنبه زخمی شدند و پنج نفر از نیروهای پلیس هم بستری شدند.
رئیس جمهور فرانسه که هفته گذشته گفته بود از مواضعش عقب نشینی نخواهد کرد، به نخست وزیر کابینه دستور داد با معترضان جلیقه زرد وارد گفت‌وگو و مذاکره شود. ماکرون یک نشست اضظراری با اعضای کابینه خود تشکیل داد و بعد از این نشست طی بیانیه‌ای اعلام کرد که از وزیر کشور خواسته است که نیروهای امنیتی فرانسه را برای اعتراضات احتمالی بیشتر ساماندهی کند و به نخست وزیر کابینه نیز دستور داده ترتیبات مذاکره با رهبران و نمایندگان معترضان را فراهم کند.
نکته قابل توجه گسترش این اعتراض‌های ضد سرمایه‌داری به سایر کشورهای اروپایی است چنانکه هزاران نفر از اهالی ایرلند جنوبی در اعتراض به وضعیت مسکن و بحران بی‌خانمان‌ها در پایتخت این کشور تظاهرات برپا کردند.
در این اعتراض‌ها که از سوی «ائتلاف ملی بی‌خانمان‌ها و مسکن» سازماندهی شده بود، ۱۵ هزار نفر به خیابان‌ها آمدند.آمار منتشر شده از سوی وزارت مسکن ایرلند جنوبی در ماه اکتبر (مهر) نشان می‌دهد که در این کشور ۹۷۲۴ بی‌خانمان وجود دارد.
همچنین شماری از مردم قبرس در اعتراض به افزایش بهای اجاره مسکن و سوخت در اطراف کاخ ریاست‌جمهوری این کشور تجمع کردند. گروه‌هایی که این تظاهرات را سازماندهی کرده بودند اعلام کردند، هر کسی لیاقت دارد که آینده ای بهتر داشته باشد و دولت موظف است شرایط زندگی مناسب و عادلانه‌ای را فراهم کند. یکی از سازماندهندگان این تظاهرات گفت که اعتراض اخیر فقط در واکنش به افزایش اجاره بها صورت نگرفته است بلکه برخی از موارد از جمله رشد قیمت سوخت، دستمزدهای اندک و شرایط نابسامان آموزشی دیگر مواردی بودند که مردم را به خیابان‌ها کشانده‌اند.

کد مطلب: 107050
 
Share/Save/Bookmark