میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۲:۲۵
 
 
شمخانی:
بخش خصوصی در جنگ اقتصادی نقش بسیج در دفاع‌مقدس را ایفا می‌کند

دبیر شورای عالی امنیت ملی گفت: بخش خصوصی در جنگ اقتصادی امروز، عهده‌دار نقشی است که بسیج مردمی درهشت سال دفاع‌مقدس ایفا کرد.
امیر دریابان علی شمخانی در جلسه دیروز هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران و فعالان بخش خصوصی افزود: اگر در جنگ تحمیلی با روش‌های مرسوم و کلاسیک و با استفاده انحصاری از ظرفیت‌های دولتی با دشمن مواجه می‌شدیم، هنوز صدام در پشت دروازه‌های اهواز بود. وی گفت: بسیج به عنوان ساختار برآمده از متن جامعه، با بهره‌گیری از ظرفیت‌های عظیم مردمی، معادله جنگ نابرابر را به شکل شگفت‌آوری به نفع جمهوری اسلامی ایران تغییر داد.
وی افزود: در زمانی که بزرگترین استراتژیست‌های نظامی جهان، براساس ارزیابی معادلات نظامی معتقد بودند که ایران مغلوب جنگ است، با ورود بسیج و امکانات، ابتکارات و انگیزه‌های بالای مردمی در جنگ، همه معادلات کلاسیک فروریخت و اراده مردم سلحشور ایران نقشه‌های نظام سلطه را نقش برآب کرد.
دریابان شمخانی ادامه داد: در جنگ اقتصادی امروز نیز که با میدان‌داری آمریکا در حال انجام است و ابعادی به مراتب پیچیده‌تر ازجنگ نظامی دارد نیز تنها معادله تغییردهنده موازنه غیرقابل قبول کنونی، بازتولید تجربیات و ظرفیت‌های عظیم مردمی و بخش خصوصی و حاکم شدن آن بر فضای تصمیم‌گیری‌ها و سیاستگذاری‌های اقتصادی است.
دبیر شورای عالی امنیت ملی با اشاره به الزامات شکل‌گیری این راهبرد جدید در نظام اقتصادی کشور اظهار داشت: غلبه نگاه ملی بر رویکردهای صنفی و منافع شخصی، همراهی با مردم و داشتن برنامه جامع راهبردی برای نقش‌آفرینی در این عرصه از اولویت‌های غیرقابل اجتنابی است که می‌تواند بخش خصوصی واقعی و پیشرو را به خط‌شکن اصلی نبرد اقتصادی مبدل سازد.
شمخانی با تقدیر از بخش خصوصی فعال، دلسوز، مردمی و ایثارگر که با انگیزه ملی و اعتقادی به دنبال کمک به حل مشکلات اقتصادی کشور و مردم است اعلام کرد: ساز و کارهای جدیدی برای فعال‌سازی و مشارکت هر چه بیشتر فعالان و نخبگان اقتصادی بخش خصوصی در عرصه تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری کلان کشور اتخاذ شده که اجرایی خواهد شد.
در ابتدای این جلسه رئیس و نمایندگان اتاق بازرگانی در حوزهای صنایع، معادن، عمران، کشاورزی، دارویی و غذایی مسایل، مشکلات، دغدغه‌ها و راهکارهای خود را بیان کردند.
لزوم مشارکت دادن بخش خصوصی در تصمیمات اقتصادی، کاهش سیطره دولت بر اقتصاد، ضرورت اتخاذ تصمیمات ثبات‌آفرین و بلندمدت، عدم اتخاذ تصمیمات غیرکارشناسی و برخورد علمی، اصولی و سیستمی با مشکلات شبکه‌ ای از مهم‌ترین نکاتی بود که توسط فعالان بخش خصوصی و نمایندگان اتاق بازرگانی در این جلسه مطرح شد. مهر

کد مطلب: 105656
 
Share/Save/Bookmark