میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۲۳
 
 
ترکیه همچنان در توهم سلطه بر سوریه

رئیس جمهور ترکیه با رد نقض توافق کاهش تنش در سوریه گفت، اگر تلاش‌های دیپلماتیک با روسیه با شکست مواجه شود، کشورش دست به اقدام نظامی می‌زند.
«رجب طیب اردوغان»، گفت، ترکیه توافق کاهش تنش در سوریه را نقض نکرده است اما در قبال اقدامات دمشق نیز ساکت نمی‌ماند. اردوغان پس از بازگشت از پاکستان در فرودگاه گفت، زمانی که نیروهای ترکیه در منطقه ادلب سوریه توسط نیروهای دولتی سوری محاصره شده‌اند، آنکارا نمی‌تواند سکوت اختیار کند.او در جمع خبرنگاران گفت‌وگوهای انجام شده با «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه را مثبت دانست و گفت اظهارات آمریکایی‌ها درخصوص حمایت از ترکیه در ادلب «قابل اتکا نیست». او پیش‌تر نیز در روز شنبه گفته بود: «ایجاد راه‌حل در ادلب ضروری بوده و باید نظام سوریه را مجبور به عقب‌نشینی به مرزهای توافق سوچی کنیم و اگر این موضوع تا پایان ماه جاری به سرانجام نرسد با دستان خودمان آن را اعمال خواهیم کرد».«مولود چاوش اوغلو» وزیر امور خارجه ترکیه نیز اتهامات وارده از سوی مسکو درخصوص اقدامات انجام شده در ادلب و نقض توافق با ایران و روسیه را رد کرد و گفت اگر تلاش‌های دیپلماتیک با مقامات روسی شکست بخورد، کشورش دست به اقدام نظامی خواهد زد. همچنین ‌«مولود چاووش اوغلو» وزیر امور خارجه ترکیه در دیدار با «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه تاکید کرد که آتش‌بس پایدار باید در ادلب برقرار شود. خبر دیگر از تحولات سوریه آنکه ارتش سوریه پنج پهپاد متجاوز را که قصد داشتند «پالایشگاه حمص» را هدف قرار دهند، هک کرد و آنها را به زمین نشاند.
خبرگزاری رسمی سوریه «سانا» گزارش کرد که ارتش سوریه پنج پهپاد متجاوز را که قصد داشتند «پالایشگاه حمص» (غرب شهر حمص مرکز سوریه) را هدف قرار دهند، هک کرد و آنها را به زمین نشاند.برخی گزارش‌های خبری حاکی از آن است که این حملات پهپادی در پاسخ به پیشروی‌های اخیر ارتش در دو استان حلب و ادلب انجام شده است.نیروهای ارتش سوریه همچنین دیروز با پاکسازی شهرک «معرة النعسان» بر پایگاه هوایی «تفتناز» که در کنترل ارتش ترکیه‌ است، تسلط آتش‌باری پیدا کردند
این در حالی است که ترکیه به بهانه افزایش تنش‌ها در ادلب یک کاروان نظامی دیگر متشکل از ۳۰ خودروی زرهی را وارد خاک سوریه کرد. وبگاه خبری «بلدی» گزارش کرد، یک کاروان نظامی جدید ترکیه‌ای متشکل از ۳۰ خودرو،‌ ،از گذرگاه «کفرلوسین» (شمال) وارد خاک سوریه شد. ارتش سوریه روزهای پنجشنبه و جمعه در پیشروی‌های خود چند روستای استان حلب (شمال) را آزاد کرد و شمار زیادی از تروریست‌های وابسته به گروهک هیأت تحریر الشام (جبهه النصره سابق) را در روستای «کفر حلب» پاکسازی کرد و سپس پیشروی‌های خود را به جنوب غربی استان حلب ادامه داد و خود را به سه کلیومتری شهر ارتاب رساند.

کد مطلب: 112856
 
Share/Save/Bookmark