میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی فرهنگ خبر
تاریخ انتشار : شنبه ۲ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۱۰
 
 
برگزاری جشنواره ملی آئین «امامدر»
برگزاری جشنواره ملی آئین «امامدر»
 

جشنواره ملی آئین «امامدر» شیردوشان هر سال طبق سنت دیرینه در کنار بارگاه مطهر امام زاده محمد ملقب به دیباج، فرزند بلافصل امام جعفر صادق (ع) و درخت اورس سه هزار ساله (کهنسال ترین درخت اورس) برگزار می‌شود.
به گزارش سیاست روز، در این مراسم دامداران دیباجی حدود ۱۶ هزار راس دام ( گوسفند و بز) خود را در مدت ده روز و به نوبت می‌دوشند، این تعداد دام به ۴۰ گله ۴۰۰ راسی می‌رسد، که به هرگله یک بلوک گفته می‌شود.
به همراه این آئین، دامداران برای برکت در دام های خود گوسفندانی را در همین مکان قربانی ، که نیمی از گوشت قربانی و شیرهای دوشیده شده برای کمک به امامزاده و نیم دیگر را بین فقرا تقسیم می‌کنند.
گفتنی است؛ از جمله برنامه‌های این جشنواره را پیاده روی خانوادگی، مسابقه ورزش‌های بومی و محلی، آیین اجرای آئین شیردوشان می‌باشد. برگزاری مسابقه عکاسی و مسابقه بازی‌های بومی محلی، اجرای موسیقی، برپایی غرفه‌های محصولات صنایع دستی و سوغات دامغان، برگزاری مسابقه غذاهای محلی، دوشیدن شیر گوسفندان در ایام جشنواره واهدای شیر بین مردم و به خصوص مستمندان، قربانی کردن گوسفندان، تهیه ماست، دوغ، کره، کشک از دیگر برنامه‌های جشنواره برشمرد.

کد مطلب: 104855
 
Share/Save/Bookmark