میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۱۷:۴۵
 
 
پنهان شدن پشت رزمايش
اين روزها فضاي رسانه‌اي غربي و عربي بر روي يك محور چربش دارد و آن برگزاري رزمايش نظامي به ميزباني سعودي است...

اين روزها فضاي رسانه‌اي غربي و عربي بر روي يك محور چربش دارد و آن برگزاري رزمايش نظامي به ميزباني سعودي است. بر اساس گزار‌ش‌هاي منتشره رزمایش‌ "رعد شمال" در چارچوب طرح آموزش‌های زمینی، دریایی و هوایی نظامی صورت می‌گیرد و برجسته‌ترین کشورهای شرکت کننده در این رزمایش امارات، مصر، اردن، سودان، یمن و پاکستان هستند.
مکان برگزاری این رزمایش در استان حفر الباطن در شمال شرق عربستان است و تعداد شرکت کنندگان از تمامی ارتش‌ها به حدود ۲۵۰ هزار نظامی می‌رسد. حال اين سوال مطرح مي‌شود كه هدف برگزاري اين رزمايش چيست و چرا عربستان چنين در قبال آن مانور مي‌دهد.؟ پاسخ به اين پرسش را در حوزه تحولات داخلي و خارجي سعودي مي‌توان جست وجو كرد. در عرصه داخلي جنگ قدرت خاندان سعودي را فرا گرفته است. جنگي كه يك سوي آن را سلمان پادشاه و فرزندش جانشين وليعهد است و طرف ديگر آن را نايف وليعهد و برخي هواداران او تشكيل مي‌دهند.
برگزاري رزمايش با اين وسعت و بسياري از تحركات منطقه‌اي كه با محوريت پادشاه و فرزندش صورت مي‌گيرد را مي‌توان در چارچوب همين جنگ قدرت مي توان ارزيابي كرد. نكته ديگر اينكه در حوزه سياست خارجي سعودي با چند چالش عمده مواجه است. اولا در يمن با شكست‌هاي سنگيني مواجه شده و هر روز ابعاد جديدي از جنايات سعودي بر ملا مي‌گردد در حالي كه توان مقابله با مقاومت يمني‌ها را نيز ندارد.
سعودي با برگزاري چنين رزمايش‌هايي به دنبال پنهان سازي شكست‌ها و جنايت‌هاي خود در يمن است. ثانيا سعودي امروز در صحنه جهاني به عنوان عامل بحران‌هاي منطقه و زمينه ساز گسترش تروريسم معرفي مي‌گردد حال آنكه هزينه كردن ميلياردها دلار نيز نتوانسته اين امر را تغيير دهد.
برگزاري رزمايش با حضور چندين كشور را مي‌توان تحرك سعودي براي معرفي خود به عنوان مبارزه كننده با تروريسم مي‌توان ارزيابي كرد تا شايد با اين حربه بتواند بر پرونده سياه ضد بشري خود سرپوش گذارد. سعودي اين روزها ادعاي اقدام نظامي عليه سوريه را مطرح مي‌سازد در حالي كه جهانيان آن را يك بلوف از روي ضعف مي‌دانند. سعودي با برگزاري رزمايش مذكور در مقطع كنوني به زعم خود بر آن است تا اراده و توان خود براي اقدام نظامي عليه دمشق را به نمايش گذارد حال آنكه بسياري از كشورهاي حاضر در اين ائتلاف بر مخالفت با اقدام نظامي عليه سوريه تاكيد و رسما عدم همراهي با سعودي را اعلام داشته‌اند. بر اين اساس رزمايش سعودي را مي‌توان يك اقدام تشريفاتي و مانور تبليغاتي دانست كه صرفا براي پنهان‌ سازي ابعاد گسترده جنايات آنان برگزار مي گردد.

کد مطلب: 95089
, مولف : قاسم غفوري
 
Share/Save/Bookmark