میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۰ تير ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۱۲
 
 
چین لایحه امنیت ملی هنگ کنگ را تصویب کرد
خیز پکن برای برچیدن پازل آمریکایی تجزیه
خیز پکن برای برچیدن پازل آمریکایی تجزیه
 

در ادامه سیاست حفظ چین واحد و مقابله با طراحی آمریکا و انگلیس برای تجزیه این کشور، به دنبال تصویب لایحه امنیت ملی هنگ کنگ در کمیته دائمی مجمع خلق چین، رئیس جمهور این کشور بلافاصله آن را برای اجرا مورد امضا قرار داد.
اجرای این قانون در هنگ کنگ احتمالا باعث تشدید تنش بین واشنگتن و پکن می‌شود و با واکنش کشورهای غربی مواجه خواهد شد که مدعی هستند چین قصد دارد آزادی عمل هنگ کنگ به عنوان یک منطقه خودمختار را محدود کند.دولت چین می‌گوید هدف این لایحه مقابله با براندازی، تروریسم و مقابله با مداخلات خارجی در امور هنگ‌کنگ است. صبح دیروز چندین رسانه هنگ‌کنگی گزارش دادند که کمیته دائمی کنگره ملی خلق چین، لایحه امنیت ملی هنگ‌کنگ را با اتفاق آرا تصویب کرده است.
الجزیره نوشت، این لایحه زمانی اجرایی خواهد شد که رسما ابلاغ شود و انتظار می‌رود که این لایحه در اول ماه جولایاعمال شود. اول جولای، سالگرد باز‌گشت هنگ‌کنگ به حاکمیت سرزمینی چین است.کشورهای غربی به رهبری آمریکا به دنبال اعمال فشار به چین برای کاهش تسلط این کشور بر هنگ کنگ هستند.
این درحالی است که سیاست «یک کشور، دو سیستم» یا سیاست «چین واحد» از سال ۱۹۷۹ تا به امروز موضع رسمی دولت‌های آمریکا و اروپا بوده و طبق آن واشنگتن هنگ‌کنگ و تایوان را بخشی از سرزمین اصلی چین می‌داند اما آمریکا در عمل طی سال‌های اخیر با اقداماتی از قبیل فروش تسلیحات پایبندی کامل به این سیاست نشان نداده است. در این میان مقامات ژاپنی اقدام چین در تصویب قانون امنیت ملی هنگ‌کنگ را «تاسف‌برانگیز» توصیف و ادعا کردند این اقدام اعتبار حکمرانی «یک کشور، دو سیستم» را تضعیف می‌کند.«یوشیدا سوگا» سخنگوی دولت ژاپن در کنفرانسی خبری گفت: «ما به کار با کشورهای مرتبط برای رسیدگی مناسب به این مسئله ادامه خواهیم داد.» سوگا همچنین گفت ژاپن ارتباط تنگاتنگ با آمریکا و چین را ادامه خواهد داد، زیرا روابط پایدار برای امنیت منطقه‌ای و جهانی بسیار حیاتی است. وزیر خارجه ژاپن هم در خصوص این مسئله ابراز نگرانی کرد.
از سوی دیگر «ژائو لیجیان»، سخنگوی وزارت خارجه چین در بیانیه‌ای متعهد شد در صورتی که آمریکا امتیازات ویژه خود برای هنگ‌کنگ را لغو کند، تلافی خواهد کرد.چین در حالی آمریکا را تهدید به تلافی کرده که تنش‌ها در مورد لایحه امنیت ملی هنگ‌کنگ افزایش یافته‌اند.
اسپوتنیک نوشت، لیجیان در بیانیه امروز خود جزئیاتی در مورد اقدامات احتمالی پکن در قبال آمریکا مطرح نکرد. در همین حال در اقدامی مداخله جویانه اتحادیه اروپا از تصویب قانون امنیت ملی هنگ‌کنگ در پارلمان چین، ابراز تاسف کرد.دبیرکل ناتو نیز به مخالفت بین‌المللی بابت تصویب قانون جدید امنیت ملی چین در هنگ کنگ پیوست و گفت: دولت پکن خودمختاری این دولتشهر را تضعیف می‌کند. ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو گفت: مشخص است که دولت چین به ارزش‌های ما شامل دموکراسی، آزادی و اجرای قانون احترام نمی‌گذارد.وی ادامه داد: ما شاهد این مساله در هنگ کنگ هستیم جایی که قانون جدید امنیت ملی، خودمختاری این دولتشهر را تضعیف می‌کند.
خبر دیگر آنکه تهدید چین به اقدام تلافی‌جویانه این کشور علیه آمریکا در قبال اعمال محدودیت‌ها برای صدور روادید برای اتباع چینی، واکنش وزیر خارجه دولت دونالد ترامپ را به دنبال داشت. «مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا که در هفته‌های اخیر بارها مواضع تندی علیه چین گرفته است، این بار از تهدید پکن برای اقدام تلافی‌جویانه ضد واشنگتن در قبال اعمال محدودیت‌های صدور روادید برآشفته است. این مقام ارشد آمریکایی در پیامی توییتری نوشت: «تهدیدات حزب کمونیست چین برای محدود کردن صدور روادید برای شهروندان آمریکایی، تازه‌ترین مثال از امتناع پکن از پذیرش مسئولیت در قبال نقض تعهدش نسبت به مردم هنگ‌کنگ است. چنین اقداماتی مانع ما برای پاسخ گفتن (به چین) نخواهد شد».
پیام توییتری پامپئو ساعاتی پس از آن منتشر شد که او در یک پیام توییتری دیگر خبر داده بود، این کشور صادرات تجهیزات دفاعی و فناوری‌های حساس به هنگ‌کنگ را متوقف می‌کند.

کد مطلب: 114296
 
Share/Save/Bookmark