میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : جمعه ۲۴ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۰۸
 
 
آمریکا با تشکیل نیروی ضربت در پنتاگون، چین را به گزینه نظامی تهدید کرد
حنای بایدن رنگ باخت
حنای بایدن رنگ باخت
 

بایدن در حالی ادعای دیپلماسی سر می‌داد که اقدامات ضد چینی وی نظیر تشکیل نیروی ضربت در پنتاگون علیه پکن، از رنگ باختن ادعاهای وی و استمرار سیاست‌های ترامپ در دوران وی حکایت دارد.
بایدن مدعی بود که سیاست‌های تهاجمی ترامپ منافع آمریکا را تهدید کرده و وی به دنبال سیاست اجماع سازی و دیپلماسی است حال آنکه پس از گذشت سه هفته از رسیدنش به کاخ سفید سیاست نظامی و تهدید کشورها را در پیش گرفته است. رئیس‌جمهور جدید آمریکا طی اولین سخنرانی خود در پنتاگون، با تاکید بر لزوم مقابله با تهدیدهای چین، گفت که از به کار کردن قوه قهریه برای دفاع از آمریکا تعلل نخواهد کرد. به نوشته رسانه‌های آمریکایی، بایدن ابتدا با قدردانی از خدمات نیروهای مسلح و نظامیان این کشور، گفت: «هرگز کاری که [ارتش] انجام می‌دهد را سیاسی نمی‌کنم. هرگز به شما بی‌احترامی نخواهم کرد».
بایدن درخصوص سیاست‌های دولت جدید آمریکا علیه چین نیز گفت: «باید با چالش‌هایی که چین [برای ما] دارد، مقابله کنیم. تشکیل کارگروه ویژه در پنتاگون برای ارزیابی سیاست‌های در قبال چین و ارائه پیشنهادات جهت مقابله با آن را اعلام می‌کنم». در این میان رئیس جمهور چین در تماس تلفنی با همتای آمریکایی هشدار داد تقابل میان دو کشور می‌تواند به فاجعه منجر شود. ئیس جمهور چین در این تماس تلفنی هشدار داد، تقابل میان دو کشور می‌تواند به فاجعه‌ای برای‌ هر دو آن‌ها و کل جهان منجر شود و پکن و واشنگتن باید راه‌‌حل‌های جدیدی برای اجتناب از درک و قضاوت‌های نادرست پایه‌ریزی کنند. رئیس‌جمهور آمریکا نیز در تماس تلفنی با همتای چینی خود، ضمن ابراز نگرانی از اقدامات مختلف پکن در حوزه‌های اقتصادی، هنگ‌کنگ و تایوان، بر اولویت خود برای حفاظت از امنیت مردم آمریکا تاکید کرد. همچنین وزرای خارجه آمریکا و ژاپن طی تماس تلفنی با تاکید بر تقویت همکاری‌ها جهت رسیدگی به مسئله کودتای نظامی میانمار، از قدرت‌نمایی چین در نزدیکی جزایر سنکاکو ابراز نگرانی کردند.
دولت تایوان نیز با استقبال از ابراز نگرانی رئیس‌جمهور آمریکا از اقدامات چین علیه این کشور جزیره‌ای، گفت به همکاری با واشنگتن برای حفظ امنیت و ثبات منطقه شرق آسیا ادامه می‌دهد.به دنبال اعزام دو ناو هواپیمابر آمریکا به آب‌های دریای چین جنوبی، وزارت دفاع فرانسه نیز از استقرار زیردریایی اتمی این کشور در آب‌های این منطقه خبر داد.خبر دیگر آنکه وزارت امور خارجه انگلیس و آمریکا به ممنوعیت پخش شبکه خبری بی بی سی در چین اعتراض کردند.بایدن در همین حال در عرصه داخلی به دنبال حذف ترامپ و رقباست چنانکه یک قانون‌گذار آمریکایی در جلسه استیضاح رئیس جمهور آمریکا ادعا کرد، هواداران وی به‌دنبال قتل رئیس سنا و مجلس نمایندگان بودند.مدیریت‌کنندگان دموکرات دادگاه استیضاح رئیس‌جمهور سابق آمریکا هشدار دادند اگر او در این دادگاه محکوم نشود، می‌تواند دوباره حمله به ساختمان کنگره را تکرار کند.نکته قابل توجه آنکه بایدن در حالی برای حذف کامل ترامپ تقلا می کند که او نیز مانند ترامپ چشم بر بجران کرونا بسته است چنانکه نتایچ تحقیقات و مطالعات جدید نشان می دهد که مرگ و میر کرونا در خانه های سالمندان آمریکایی که بیشتر ساکنین آن سیاه پوست هستند، سه برابر شده است.این مطالعات در بیش از ۱۳ هزار و ۳۱۲ خانه سالمندان در آمریکا انجام شده است.

کد مطلب: 117121
 
Share/Save/Bookmark