میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : شنبه ۲۱ تير ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۰۶
 
 
یمن همچنان بی‌قرار
یمن از سال ۲۰۱۵ با تجاوز گسترده ائتلاف سعودی- آمریکایی همراه شده است. به اذعان نهادهای بین المللی یمن در کنار جنگ با محاصره گسترده‌ای مواجه ا

یمن از سال ۲۰۱۵ با تجاوز گسترده ائتلاف سعودی- آمریکایی همراه شده است. به اذعان نهادهای بین المللی یمن در کنار جنگ با محاصره گسترده‌ای مواجه است چنانکه ۲۰ میلیون نفر در قحطی و گرسنگی به سر می‌برند. وضعیتی که بحران کرونا نیز به آن دامن زده است. نکته قابل توجه آنکه دیروز سازمان ملل متحد ادعا کرده است به منظور پایان جنگ یمن طرح جدید خود را به تمامی طرف های درگیر ابلاغ کرده است.
منبع نزدیک به فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در امور یمن گفته است: طرح جدید سازمان ملل بر لزوم برقراری آتش بس فراگیر در سراسر یمن تأکید دارد. این طرح همچنین تأکید می‌کند که تمامی عملیات‌های زمینی، هوایی و دریایی در یمن باید متوقف شوند.بر اساس طرح جدید سازمان ملل یک کمیته هماهنگی نظامی به ریاست سازمان ملل برای نظارت بر حُسن اجرای آتش بس تشکیل می‌شود. افزون بر این، پرونده‌هایی نظیر پرونده اسرا، فرودگاه‌ها و بنادر باید هرچه سریع‌تر حل و فصل شوند. افزون بر این، فرودگاه‌های مختلف از جمله فرودگاه صنعاء می‌بایست بازگشایی شوند و کشتی‌های حامل مشتقات نفتی نیز باید اجازه ورود به الحدیده را پیدا کنند. هر چند که سازمان ملل ادعا دارد طرح جدیدی برای پایان بحران یمن ارائه کرده است اما نگاهی بر ۵ سال جنگ یمن نشان می‌دهد که مشابه این طرح در گذشته نیز مطرح شده و عملا این طرح کارکرد جدیدی ندارد. حال این سوال مطرح است که راهکار به نتیجه رسیدن این طرح چیست و چگونه بحران در یمن پایان خواهد یافت؟ نگاهی به کارنامه ۵ ساله نقش سازمان ملل در امور یمن نشان می‌دهد که این سازمان هرگز نتوانسته به عنوان نهادی مستقل، تکالیف خویش را انجام دهد چنانکه در یک رسوایی بزرگ نام عربستان را از لیست سیاه کودک کشان خارج ساخت. در همین حال هیچ اقدامی برای مقابله با فروش سلاح و مشارکت کشورهای غربی در تجاوزات سعودی به یمن صورت نداده است. برای شکستن محاصره یمن نیز این سازمان کارکردی نداشته و حتی گزارش‌ها حکایت از نقش آن در ارسال غذا و داروی فاسد به یمن دارد. با توجه به این مولفه‌ها می توان گفت سازمان ملل تا زمانی که رویکرد مستقل در چارچوب منشور ملل متحد اتخاذ نکند و بازیچه سعودی و آمریکا باشد طرح‌هایش هرگز به نتیجه نمی رسد و بیشتر ژست‌های سیاسی است که نتیجه آن استمرار کشتار و بحران انساین در یمن خواهد بود.

نویسنده: قاسم غفوری

کد مطلب: 114449
 
Share/Save/Bookmark