میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : جمعه ۲۳ تير ۱۳۹۱ ساعت ۲۱:۳۵
 
 
به "مرسي" فرصت دهید
بدون ترديد بايداذعان كرد به اندازه و حتي بيش از میزان اهميت استراتژيك مصر در منطقه خاورميانه و حتي محيط نظام بين‌الملل، تصميمات و...

بدون ترديد بايداذعان كرد به اندازه و حتي بيش از میزان اهميت استراتژيك مصر در منطقه خاورميانه و حتي محيط نظام بين‌الملل، تصميمات و راهبردهاي رئيس جمهور منتخب اين كشور، تعيين كننده و داراي اهميت است.
به ترتيبي كه كوچكترين عكس‌العمل و رفتار «محمد مرسي» زير ذره بين دقيق بسياري از سياسيون و ناظران رويدادهاي داخلي،منطقه‌اي و فرامنطقه‌اي قرار دارد و از اين روست كه كار و اتخاذ هرگونه تصميم براي رئيس جمهور، بسيار دشوار ارزيابي مي‌شود.
بخش مهمي از اين اهميت ناشي از جايگاه اين كشور در معادلات پيشين منطقه پرتنش خاورميانه، خصوصاً نوع تعاملات با رژيم اشغالگر قدس و از طرفي روابط راهبردي گذشته با غرب است و از طرفي، بخش ديگري از آن اهميت معطوف به تاثيرگذاري عميق تحولات مصر بر جهان عرب و وابستگي بسياري از نحله‌هاي فكري و سياسي عرب به فعل و انفعالات آن كشور است.
لذا در مدت صدارت كوتاه آقاي مرسي در كسوت رياست جمهوري، تحليل‌هاي قابل تاملي از رويكردهاي وي در رسانه‌ها ارائه شده است با اين توضيح كه برخي مشي و سياست وي را ستوده‌اند و برخي به او انتقادات جدي روا داشته‌اند ليكن نويسنده سطور معتقد است كه تا اينجاي كار محمد مرسي هوشمندانه عمل كرده و با تدبير و اعمال سیاست منطقی، اجازه نداده است رنگ پشيماني بر آراء و اقبال مردمي باز گردد، چرا كه:
الف: مواضع اوليه در زمان پيروزي در انتخابات و مبادرت به كناره گيري از حزب اخوان المسلمین و خود را متعلق به همه اقشار مصر دانستن و از طرفي ارائه يك چهره امروزي برخلاف آنچه عليه او تبليغ مي‌شد، نشان از آغاز مدبرانه اين سياستمدار ۶۱ ساله برکرسی ریاست جمهوری است.
ب: دستور شروع به كار مجدد مجلس نيز از جمله تصميماتي بود كه به رغم پذيرش حكم اخير دادگاه قانون اساسي و عدول از دستور بازگشایی مجلس، بی گمان، اولين گام در راستاي محدود كردن نظاميان و شكستن فضاي سنگين سايه مقامات عالي نظامي بر سر دولت ارزیابی می شود كه محمد مرسي توانست در اين قدم پر ریسک، تابوي ايستادن در مقابل نظاميان را شكسته و زمينه براي برگشتن آنها به پادگان‌ها را فراهم كند.
ج: سفر اخير رئيس جمهور مصر به عربستان، هرچند با انتقادات برخي انقلابيون همراه بود ولي اين اقدام نيز به ظرافت، شائبه و بهانه ممنوع الخروجي وي را خنثي كرد و هرگونه مانع را براي به چالش كشيدن سفرهاي بعدي «مرسي» از ميان برداشت و حساسيت‌ها را براي حضور در اجلاس غير متعهدها در تهران (به عنوان اولين سفر)، به حداقل كاهش داد چرا كه اولين سفر او به ايران،می توانست موجب برخي تنش‌ها (هرچند محدود) شود.
لذا به نظر مي‌رسد مسئولان سياست خارجي و اصحاب رسانه ايران نيز بايد مراقبت كنند که مواضع آنان، عامل ایجادمحدوديت سياسي برای رئيس جمهور مصر را فراهم نكند و اجازه دهند كه وي بدون فشارهاي غير متعارف و با اعمال سیاست‌های غیرانفعالی و با هوشمندي كامل، حلقه اسلامگرايان در منطقه را تكميل كند. به عبارتي انتظارات عجولانه و اظهارات نسنجيده بدون دقت و توجه لازم به ملاحظات داخلي و خارجي مصر مي‌تواند كار را براي مرسي پيچيده كند و وحدت نظر مورد انتظار را به تعويق افكند، پس بايد با درك شرايط حساس كشور مصر به او اجازه داد كه بدون حواشي غيرمتعارف، به آرامی ارتباطات خود را با جهان اسلام تقويت و هرچه بيشتر رژيم اشغالگر قدس را از خود نااميد سازد.

کد مطلب: 75316
, مولف : محمد پيرعلي
 
Share/Save/Bookmark