میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۰۰:۲۴
 
 
اصرار بارزانی بر اشتباهات
اتفاقاتی که در مدت اخیر در اقلیم کردستان رخ داده با ادعای بارزانی برای جبران و اخذ حقوق از دست رفته مردم کرد و پیشمرگه صورت گرفت...

اتفاقاتی که در مدت اخیر در اقلیم کردستان رخ داده با ادعای بارزانی برای جبران و اخذ حقوق از دست رفته مردم کرد و پیشمرگه صورت گرفت. چیزی که هر چه بیشتر پیش می‌رویم بیشتر رنگ می‌بازد.
نکته نخستی که بارزانی درباره آن ادعای تجزیه عراق را دنبال می‌کرد توجه به حقوق مردم کرد عراق بود چیزی که می‌بینیم این روزها با تلاش‌هایی که مردم در جهت ادامه گفت‌وگو با دولت مرکزی دارند در تضاد با خواست بارزانی قرار گرفته است. مردم با مشارکت کم در همه‌پرسی کذایی که بارزانی بر آنها تحمیل کرده بود در همان بدو امر نشان دادند که خواستار تعامل با مرکز و حفظ عراق واحد هستند در عین حال نداشتن تمایلی برای دست و پنجه نرم کردن با بحران‌هایی که بارزانی و زیاده‌خواهی او بر اقلیم تحمیل کرده است یکی دیگر از نکاتی است که می‌توان به خوبی تضاد اهداف کردها و بارزانی را نشان دهد.
در عین حال بارزانی بر اصرار استقلال اقلیم برای حفظ منافع پیشمرگه‌ها تاکید داشت چیزی که با توجه به خالی کردن کرکوک و واگذاری این بخش به دولت مرکزی و البته نامه فرمانده پیشمرگه به مراجع تقلید و آیت‌الله سیستانی برای ورود به ماجرای اقلیم و گفت‌و‌گو با دولت مرکز با ادعای بارزانی در تضاد قرار می‌گیرد. این رفتارهای پیشمرگه نشان از تعامل و تمایل اغلب آنها برای گفت‌و‌گو با مرکز و حل مناقشات در چارچوب عراق واحد است چیزی که بارزانی خواستار آن نیست.
برآیند آنچه گفته شد با رفتارهای یکجانبه بارزانی در تلاش برای تجزیه عراق، اصرار بر برگزاری همه‌پرسی، طراحی پول اقلیم با عکسی از خودش در کنار بی‌توجهی به خواست مردم و پیشمرگه نشان می‌دهد چیزی که آینده اقلیم را در هاله‌ای از ابهام فرو برده و ضررهایی را بر مردم کرد نشین تحمیل می‌کند زیاده‌خواهی و اصرار بارزانی بر رفتارهای غلط است. در عین حال خبرهای شنیده حاکی از این امر است که بارزانی برای پیشبرد اهدافش از امریکا و رژیم کودک‌کش اسرائیل درخواست کمک کرده است و این اتفاق نیز مانند آنچه بیان شد با خواست‌های کردهای عراق و نیروهای پیشمرگه در تضاد قرار می‌گیرد چراکه کردها هیچ گاه خواستار تعیین سرنوشت توسط نیروی بیرونی نبوده و نیستند و می‌دانند که با ورود نیروهای خارج از منطقه زمینه سوء‌استفاده از امکانات بالقوه آنها برای چپاول منطقه توسط استکبار جهانی را فراهم می‌آورند.
در نهایت آنچه باعث می‌شود که کردها و نیروی پیشمرگه از بارزانی رفته رفته نا امید شده و او را طرد کنند رفتارهایی است که براساس منافع شخصی از او سر می‌زند و البته خواسته‌های دیگران را در این مسیر نادیده می‌انگارد. بر همین اساس می‌توان اینطور بیان نمود که اصرار غلط بارزانی بر امتداد مسیر خطرناکی که پیش گرفته است نه تنها آینده خودش را تهدید می‌کند بلکه مشکلات و معضلاتی را برای ملت عراق خصوصا کردهای اقلیم ایجاد خواهد کرد که شاید آثار و تبعات منفی آن تا سال‌ها باقی بماند.

نویسنده: قاسم غفوری

کد مطلب: 101516
 
Share/Save/Bookmark