میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۳۰
 
 
افشای ابعاد جدیدی از چراغ سبز واشنگتن به تجاوز نظامی ترکیه علیه سوریه
نفت سوریه مشت آمریکا را باز کرد
نفت سوریه مشت آمریکا را باز کرد
 

واهی بودن ادعاهای بشر دوستی و البته ضد جنگ بودن دولتمردان آمریکا بار دیگر برملا شد چنانکه همزمان با انتقال نظامیان این کشور از سوریه به ترکیه، وزیر دفاع آمریکا اعلام کرد که شماری از نیروهای این کشور برای حفاظت از میادین نفتی در شمال سوریه باقی می مانند.
نفت همچنان محور بحران‌سازی آمریکا را تشکیل می‌دهد چنانکه «مارک اسپر» وزیر دفاع آمریکا اعلام کرد که خروج نیروهای این کشور از شمال سوریه چند هفته به طول خواهد انجامید.وی همچنین گفت: بخشی از نیروهای آمریکایی مستقر در نزدیکی میادین نفتی در شمال شرق سوریه برای حفاظت از میادین نفتی در این منطقه باقی خواهند ماند. اسپر با بیان این مطلب افزود: نیروهای ما به همراه نیروهای دموکراتیک سوریه در شمال شرق این کشور مستقر خواهند بود تا مانع از نفوذ عناصر داعش یا دیگر گروه ها به میادین نفتی شوند. در این میان گروهی از فعالان کرد با حضور در برابر یک کاروان نظامی آمریکایی، به عقب‌نشینی واشنگتن از مناطق شمالی سوریه اعتراض کرده و این اقدام را «خیانت» و شایسته «لعن و نفرین» خواندند.روی دست‌نوشته یکی دیگر از معترضان هم نوشته بود: «به فرزندانتان بگویید که کردها را تنها گذاشتید تا کشته شوند.» با وجود این اعتراضات، کاروان نظامی آمریکا بی‌توجه به معترضان، از کنار آن‌ها گذر کرده و به مسیر خود در جهت خروج از سوریه ادامه می‌دهد.
بر اساس این گزارش، این اعتراض در مسیر خروجی شهر «قامشلی» به سمت گذرگاه «سیمالکا» که در مرز میان سوریه و عراق واقع شده، انجام گرفته است. از سوی دیگر یک فرمانده عالی‌رتبه شبه‌نظامیان کُرد مستقر در شمال سوریه از رژیم صهیونیستی خواست تا آمریکا را برای ماندن در سوریه تحت فشار قرار دهد.او در این مصاحبه گفت که ادامه حملات ترکیه نمی‌تواند آنها را از شمال سوریه بیرون کند و علی‌رغم آتش‌بس در «رأس العین»، این کشور به حملات خود ادامه می‌دهد. خبر دیگر آنکه وزیر دفاع روسیه گفت مسکو امیدوار است آتش‌بس کنونی در شمال سوریه نهایتا به بازگشت ثبات به این منطقه منجر شود. از سوی دیگر اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه مدعی شد که این کشور صرفا به دنبال تأمین امنیت مرزهای خود است و چشم طمع به خاک کشور دیگری ندارد. در این میان لاوروف وزیر امور خارجه روسیه از آمادگی کشورش برای میانجی‌گری بین دولت سوریه و آنکارا خبر داد. چاووش‌اغلو وزیر امور خارجه ترکیه اعلام کرد که اگر شبه‌نظامیان کرد از منطقه امن خارج نشوند، ترکیه عملیات نظامی خود را از سر خواهد گرفت.
در همین حال یک مقام امنیتی عراق از ورود یک هزار نظامی آمریکایی خارج شده از سوریه به استان نینوا در شمال عراق خبر داد.همزمان منطقه کردستان عراق تاکید کرد که نظامیان آمریکایی که به این منطقه می‌آیند هرگز در آنجا نمی‌مانند. در همین حال «مختار الموسوی» یک عضو ائتلاف الفتح در پارلمان عراق در واکنش به رسیدن نظامیان آمریکایی خارج شده از سوریه به عراق گفت: «این نیروها هنوز وارد مرکز نینوا نشده‌اند و هنوز در غرب این استان هستند. انتظار می‌رود در مناطق سنجار و اطراف تلعفر باشند.» «جبار الیاور» دبیر کل وزارت پیشمرگه دولت منطقه‌ای کردستان عراق گفت، نظامیان آمریکایی که از سوریه می‌آیند در منطقه کردستان عراق باقی نخواهند ماند. یک منبع در دفتر نخست وزیر عراق تاکید کرد که نظامیان آمریکایی با هماهنگی بغداد وارد اقلیم کردستان عراق شده اند. وی افزود: عادل عبدالمهدی نشستی با سفیر آمریکا در عراق برگزار کرد و دو طرف در خصوص این مسأله رایزنی کردند. این منبع تصریح کرد: بدون موافقت بغداد، هیچ نیروی آمریکایی نمی تواند وارد کشور شود اما این نیروها با دولت عراق هماهنگ کرده بودند.

کد مطلب: 111317
 
Share/Save/Bookmark