میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : شنبه ۲۹ شهريور ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۰۸
 
 
در کنار وبا و کرونا این بار فلج اطفال جان یمنی‌ها را تهدید می‌کند
جنگ ویروسی سعودی علیه کودکان یمنی
جنگ ویروسی سعودی علیه کودکان یمنی
 

ائتلاف سعودی- آمریکایی که با سلاح و کشتار نتوانسته به اهداف خود در به زانور آوردن مردم یمن دست یابد با ایجاد محاصره اقتصادی، قحطی و گرسنگی و بمباران مراکز درمانی و بهداشتی زمینه ساز تشدید بیماری‌های کشنده‌ای همچون وبا، کرونا و فلج اطفال در یمن می‌شود که میلیون ها نفر بویژه کودکان را تهدید می‌کند.
سازمان ملل در اقدامی سیاسی در حالی نام سعودی را از لیست سیاه کودک کشان خارج کرد که این رژیم هر روز ابعاد جدیدی از جنایت علیه کودکان یمنی را اجرا می‌سازد. در کنار فقر و قحطی و بمباران و محاصره اقتصادی، گزارش‌ها از شیوع بیمای‌های واگیردار در یمن از جمله وبا، کرونا و اخیرا فلج اطفال در یمن حکایت دارد که هر روز قربانیان بسیاری می‌گیرند که اکثر آنها را نیز کودکان تشکیل می‌دهند.
در همین چارچوب در اعترافی که هر چند با جهت گیری سیاسی سعی شده تا ابزاری برای اتهام زنی به مقاومت یمن شود یک مسئول دولت مستعفی یمن نسبت به بازگشت بیماری فلج اطفال در یمن پس از ۱۴ سال از زمان اعلام عدم گزارش ویروس در این کشور هشدار داد.عبدالرقیب الحیدری، دستیار معاون وزارت بهداشت دولت مستعفی یمن توییت کرد: بیماری فلج اطفال دوباره در استان‌های صعدة و حجة مشاهده شده است. این اعتراف در حالی صورت گرفته است که یک منبع پزشکی در دولت نجات ملی در صنعاء اعلام کرد، ۱۶ مورد ابتلا به ویروس فلج اطفال در استان صعده گزارش شده است.سازمان ملل نیز در بیانیه مشترکی که از سوی احمد المنظری، مدیر منطقه‌ای سازمان بهداشت جهانی در شرق مدیترانه و تد شیبان، مدیر منطقه‌ای صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل (یونیسف) در خاورمیانه و آفریقای شمالی منتشر شد، از موج‌های شیوع فلج اطفال در یمن خبر داد.در بیانیه یاد شده آمده است، موارد جهش‌یافته فلج اطفال که به تازگی در یمن و سودان گزارش و تایید شدند، در واقع نتیجه کاهش سطح ایمنی میان کودکان است. حملات سعودی زمینه ساز گسترش فلج اطفال در یمن شده است. این در حالی است که جنایات سعودی همچنان ادامه دارد چنانکه جنگنده های متجاوز سعودی در ادامه نقض آتش بس ادعایی خود در یمن، استان های صعده، مأرب و الجوف را هدف حملات خود قرار دادند.
در واکنش به این جنایات رهبران یک قبیله معروف یمنی با رویگردانی از ائتلاف سعودی، در صنعاء حاضر شده و با ارتش یمن پیمان بستند. رهبران و بزرگان قبیله «مراد» که در استان «مأرب» حضور دارند، وارد صنعاء شدند و با ارتش و انصارالله یمن پیمان رسمی بستند.به نوشته الخبر الیمنی، در ابتدای ورود بزرگان قبیله مراد، قبائل استان صنعاء از آن‌ها استقبال کردند. جدایی یک قبیله اهل استان مأرب از ائتلاف سعودی که ماههاست شاهد درگیری‌های سرنوشت‌سازی است، می‌تواند تأثیر بالایی در روند درگیری‌ها داشته باشد.
همچنین جلال الرویشان معاون امور دفاعی و امنیتی نخست‌وزیر دولت نجات ملی یمن بر ادامه نبرد راهبردی «مأرب» تا آزادسازی تمام یمن تأکید کرد.وی درباره نبرد راهبردی اخیر در «مأرب» (مرکز یمن) که همه توجهات را به خود جلب کرده، گفت، مأرب و «الجوف» از اهمیت ژئواقتصادی برخوردارند و یکی از بزرگترین منابع نفت و گاز را در منطقه به خود اختصاص داده‌اند. این نبرد تا آزادسازی کامل هر وجب از خاک یمن ادامه خواهد یافت و فشارها و تلاش‌ها برای متوقف کردن آن به جایی نخواهد رسید.
الرویشان در خصوص مذاکرات سوئد میان دولت نجات ملی و دولت مستعفی (متحد ریاض) هم اعلام کرد، کشورهای متجاوز از ابتدای «توافق استکهلم» صادق نبودند بلکه آن را تاکتیکی برای سقوط «الحدیده» می‌دانستند و این موضوع را با سنگ‌اندازی در اجرای توافق ثابت کرده‌اند.
لازم به ذکر است چهارمین دور از مذاکرات میان دولت مستعفی و دولت نجات ملی یمن با حضور نمایندگان از دو طرف و نیز نمایندگان سازمان ملل و صلیب سرخ در «مونترو» در سوئیس آغاز شد.

کد مطلب: 115412
 
Share/Save/Bookmark