میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : شنبه ۲۰ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۲۸
 
 
کارنامه یک ساله
جهان اسلام در کنار درگیر بودن در چالش‌های امنیتی این روزها سوگوار فاجعه‌ای بزرگ است و...

جهان اسلام در کنار درگیر بودن در چالش‌های امنیتی این روزها سوگوار فاجعه‌ای بزرگ است و آن قربانی شدن هزاران زائر خانه خدا در منا است. در حالی یکسال از این فاجعه بزرگ یا بهتر بگوییم کشتار بزرگ توسط سعودی می‌گذرد که در باب رفتارهای عربستان چند نکته قابل توجه است.
نخست اينكه هر زمان در برابر سعودي با اقتدار رفتار شد مانند مواضع رهبر انقلاب و نیز ایستادگی مردم یمن در برابر تجاوزات ائتلاف آمریکایی - عربستانی، سعودي وادار به عقب‌نشيني شد و هر زمان انفعال محور رفتارهای جهانی بوده، سعودي گستاخ‌تر شده است. اين درس را بايد آموخت كه راه مقابله با سعودي اقتدار است نه انفعال و ديپلماسي.
سعودی در طول یک سال اخیر نشان داده که برای تحقق ماموریت خود از هیچ اقدامی فروگذار نیست و از هیچ جنایتی نیز ابایی ندارد چنانکه در طول یک سال اخیر در یمن از سلاح‌های کشتار جمعی علیه مردم استفاده کرده و از سوی دیگر در سوریه و عراق از تروریست‌ها برای استمرار جنایاتشان حمایت کرده است.
دوم ارزيابي رفتار كشورها و سازمان‌هاي بين‌المللي در برابر رفتارهای سعودی است. هر چند که نهادهای بین‌المللی با ادعای حمایت از بشریت ایجاد و سران غرب نیز ادعای بشر دوستی سر می‌دهند اما در عمل اقدامی در برابر جنایات سعودی صورت نداده‌اند و حتی به فروش تسلیحات و کمک‌های نظامی به آن بپرداخته‌اند. اقدام بان‌کی‌مون دبیرکل سازمان ملل در خارج ساختن نام سعودی از لیست سیاه (کودک کشان) و اقدام آمریکا، انگلیس و فرانسه در فروش تسلیحات به سعودی نمود عینی این رفتارها است.
به عبارتی دیگر می‌توان گفت که سعودی به عنوان مهره نظام سلطه به این جنایات می‌پردازد و سازمان ملل نیز که استقلالی از خود ندارد در برابر آن سکوت و حتی به حمایت از این رژیم می‌پردازد. این سازمان نشان داده که برای بشریت هیچ جایگاهی قائل نیست و صرفا به دنبال تحقق منافع سلطه‌گرانی است که از قوانین جهانی برای رسیدن به سلطه بر جهان بهره‌برداری می‌کنند.
در جمع‌بندی کلی می‌توان گفت که رفتارها نشان مي‌دهد كه اين نهادها و مدعيان حقوق بشر غربي هيچ ارزشي براي مسلمانان قائل نيستند لذا براي احقاق حقوق شهداي منا و جهان اسلام نمي‌توان اميدي به آنها داشت و بايد از طريق بيدار‌سازي افكارعمومي اقدام كرد. بیداری افکارعمومی جهان در برابر ماهیت واقعی و جنایتکار سعودی اصلی است که می‌تواند زمینه‌ساز خواست جهان اسلام و مقابله با فتنه دشمنان جهان اسلام باشد که با بهره‌گیری از سعودی به دنبال نابودسازی جهان اسلام هستند.

کد مطلب: 96881
, مولف : قاسم غفوري
 
Share/Save/Bookmark