میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : جمعه ۱ تير ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۲۷
 
 
رویاهای مرکلی

آنگلا مرکل صدراعظم آلمان در سفری دوره‌ای بار دیگر راهی خاورمیانه شده است. محور این سفر را نیز اردن و لبنان تشکیل می‌دهد. حال این سوال مطرح می‌شود که اهداف مرکل از سفر دوره‌ای چیست؟ پاسخ به این پرسش را در مواضع و سخنان مرکل در اردن می‌توان مشاهده کرد. صدراعظم آلمان در دیدار با عبدالله دوم در اردن، خواستار مقابله با سیاست‌های ایران در خاورمیانه شد و این سیاست‌ها را تهاجمی و ستیزه‌جویانه خواند. مرکل پس از این دیدار در حضور خبرنگاران، خواستار مقابله با سیاست‌های ایران که آن‌ها را ستیزه‌جویانه خواند؛ شد و گفت: همراه با اردن درخصوص برنامه موشکی ایران نگران هستیم. صدراعظم آلمان در همین حال با حمایت از توافق هسته‌ای با ایران (برجام) گفت که اروپایی‌ها مایل به ادامه التزام به توافق هسته‌ای با ایران علی‌رغم عقب‌نشینی آمریکا هستند.
وی همچنین از کمک ۱۰۰ میلیون دلاری به اردن برای پرداخت بدهی‌های بانک جهانی و آمادگی شرکت‌های آلمانی برای سرمایه‌گذاری در این کشور خبر داد. نکته قابل توجه آنکه در یک هفته اخیر و پیش از سفر آنگلا مرکل، نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی و «جرد کوشنر» داماد و مشاور ترامپ نیز به ترتیب به اردن سفر کرده‌اند. مرکل پس از اردن راهی لبنان شد. مجموع این سخنان نشان می‌دهد که مرکل همزمان چند هدف را با هم دنبال می‌کند. از یک‌سو با ایران‌هراسی به دنبال جلب رضایت کشورهای عربی است تا خرید تسلیحات از این کشور را افزایش دهند و از سوی دیگر به دنبال استمرار سیاست غرب مبنی بر فشار بر ایران برای دست کشیدن از توان موشکی و جایگاه منطقه‌ای است. در همین حال اقدام مرکل ادامه سیاست غرب برای وادار ساختن کشورهای عربی جهت اجرایی ساختن طرح معامله قرن است که بر اساس آن کشورهای عربی با رژیم صهیونیستی سازش کرده و مسئله فلسطین را به کناری می‌گذارند.
نکته قابل توجه آنکه بر اساس این طرح بازگشت آوارگان فلسطینی به وطن منتفی می‌شود و یکی از مراکزی که برای اسکان آنها مطرح است کشور اردن است. بر این اساس است که نشست چهارجانبه در عربستان و سپس سفر مقامات غربی به منطقه با محوریت اردن صورت می‌گیرد تا رضایت این کشور و سپس مصر برای پذیرش آوارگان فلسطینی را جلب کنند.
در جمع‌بندی نهایی از آنچه ذکر شد می‌توان گفت که سفر مرکل در مرحله نخست برای فروش تسلیحات به کشورهای عربی و از سوی دیگر طراحی برای خدمت به صهیونیست‌ها بوده است که محور اصلی آن را سفر به اردن تشکیل می‌دهد. در لبنان نیز مرکل تحت عنوان حمایت از دولت جدید لبنان به دنبال اعمال فشار بر لبنان جهت دست کشیدن از مقاومت و حزب‌الله است.

نویسنده: علی تتماج

کد مطلب: 104847
 
Share/Save/Bookmark