داخلی گوناگون خبر
تاریخ انتشار : شنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۰ ساعت ۰۹:۱۳
 
 
كمال قليچ داراوغلو، رقيب اردوغان در انتخابات تركيه در يك نگاه
كمال قليچ داراوغلو، رقيب اردوغان در انتخابات تركيه در يك نگاه
 
سياست روز آنلاين ؛ انتخابات پارلماني تركيه فردا برگزار خواهد شد. پيش بيني ها حاكيست كه اين بار هم حزب عدالت و توسعه، به رهبري رجب طيب اردوغان، اكثريت آرا را به دست خواهد آورد و در قدرت باقي خواهد ماند. رقيب حزب عدالت و توسعه، حزب جمهوريخواه خلق است.
رهبر اين حزب، كمال قليچ داراوغلو، خود را وارث كمال آتاتورك، بنيانگذار تركيه نوين مي داند و مدعي است كه در انتخابات روز يكشنبه، 40 درصد آرا به دست خواهد آورد. البته نظر سنجي ها حاكي از اين است كه حزب عدالت و توسعه حدود 47 درصد و حزب جمهوريخواه خلق، حدود 25 درصد آرا را به دست خواهند آورد. در زير نگاهي مي اندازيم به زندگي سياسي كمال قليچدار اوغلو، رهبر حزب جمهوريخواه خلق، بزرگترين حزب اپوزسيون تركيه.
كمال قليچ داراوغلو در 17 دسامبر 1948 در روستايي در شرق تركيه متولد شد. اكنون بعضي ها ادعا مي كنند كه او دراي ريشه كردي است، اما خودش اين ادعاها را رد كرده و مي گويد اجدادش تركمن بوده اند. كمال دبيرستان را نمراتي عالي تمام كرد و در آكادمي اقتصاد و علوم تجاري آنكارا به تحصيل اقتصاد پرداخت. او پس از اتمام دانشگاه، در سال 1971 به عنوان حسابدار وارد وزارت ماليه شد. سپس براي تحصيلا تكميلي به فرانسه فرستاده شد. او در سال 1983 به سمت معاون مديرعامل دپارتمان بودجه در وزارت ماليه انتخاب شد.
قليچداراوغلو در سال 1991 به عنوان مديركل سازمان امنيت اجتماعي تركيه انتخاب شد. او در سال 1994 از سوي مجله «اكونوميك ترند» به عنوان كارمند نمونه سال برگزيده شد.

ورود به سياست
قليچ دار اوغلو در سال 1999 و پس از بازنشستگي وارد سياست شد و به حزب دموكرات چپ تركيه پيوست ولي نتوانست نام خود را وارد ليست انتخاباتي اين حزب كند. او سپس با دعوت دنيز بايكال، رهبر حزب جمهوريخواه خلق به اين حزب پيوست.
او در سال 2002 به عنوان كانديداي اين حزب در استانبول وارد پارلمان شد و در سال 2007 براي بار دوم به اين سمت انتخاب شد. قليچدار اوغلو سپس به عنوان معاون سخنگوي حزب در پارلمان انتخاب شد.

شهرت
قليچ داراوغلو به عنوان نماينده پارلمان تلاش زيادي كرد تا سوء استفاده هاي مالي و خطاهاي حزب رقيب، يعني حزب عدالت و توسعه را آشكار كند. همين امر او را وارد تيترهاي نخست روزنامه ها كرد. او در اين كار تا حد زيادي موفق بود. مثلا دو نفر از مسئولان عاليرتبه حزب عدالت و توسعه، پس از بحث تلويزيوني اي كه با او داشتند، از سمت خود استعفا دادند.
قليچ داراوغلو سپس شهردار آنكارا را كه عضو حزب عدالت و توسعه بود، به فساد مالي متهم كرد و بدينوسيله بر شهرت خود افزود.

رهبري حزب
دنيز بايكال، رهبر وقت حزب جمهوريخواه خلق در 10 مي سال 2010، در پي رسوايي اي كه گريبانش را گرفت، مجبور به استعفا شد. قليچ داراوغلو سپس خود را كانديداي رياست حزب كرد و با كسب حمايت اكثريت اعضا توانست به اين كرسي تكيه بزند. البته برخي از اعضاي حزب شديدا مخالف رياست او بودند و معتقد بودند كه خود دنيز بايكال بايد مجددا رهبري حزب را در دست بگيرد.
برخي از رسانه هاي تركيه اعلام كرده اند كه قليچ داراوغلو پيرو مذهب علوي(ازمذاهب شيعه) است اما او خودش تاكنون سخني در رد يا تاييد اين موضوع بر زبان نياورده است.
در انتخابات فردا ، رقابت اصلی میان حاکم عدالت و توسعه به رهبری "رجب طیب اردوغان" و حزب جمهوریخواه خلق به رهبری "کمال قلیچ داراوغلو" خواهد بود. انتظار می رود حدود 330 تا 350 نماینده از 550 نماینده مجلس آتی را حزب عدالت و توسعه و حدود 170 نماینده را حزب جمهوریخواه خلق به خود اختصاص دهند. بر اساس آمار اعلام شده در سایت شورای عالی انتخابات ترکیه، 50 میلیون و 189 هزار و 930 نفر در این کشور در شرایط رای دادن هستند.
کد مطلب: 66073
 
Share/Save/Bookmark