میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : شنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۴ ساعت ۰۰:۲۲
 
 
آيا ماه عسل تلويزيون را سانتي‌مانتال مي‌كند؟
حالا ۱۰ سالي مي‌شود كه برنامه ماه عسل ساعتي قبل از افطار ميهمان گيرنده‌هاي تلويزيوني مردم روزه‌دار ايران است...

حالا ۱۰ سالي مي‌شود كه برنامه ماه عسل ساعتي قبل از افطار ميهمان گيرنده‌هاي تلويزيوني مردم روزه‌دار ايران است. درست ساعتي كه براي مومن روزه‌دار يكي از دو شادي الهي وعده داده شده است. ساعتي كه روزه‌داران، پس از بيش از ۱۴ساعت امساك از خوردن و نوشيدن و دوري از گناه و آلايش، به وعده الهي اميد بيشتر دارند و غفران و آمرزش الهي و رضاي حضرت سبحان را جست‌وجو مي‌كنند. از سويي ارزشمندي دقايق پيش از افطار و از سويي ديگر داشتن آنتن يكي از شبكه‌هاي پربيننده و پرمخاطب تلويزيون براي برنامه ماه عسل مسئوليتي دوچندان را ايجاد مي‌كند.
ماه عسل در اين ده سال فعاليتش اگر چه با فراز و فرودهايي مواجه بوده و همواره موافقان و مخالفاني را با خود همراه داشته، اما با قاطعيت مي‌توان گفت برنامه‌اي بوده كه توانسته مخاطب را پاي گيرنده بنشاند و از سطح قابل قبولي از مخاطب بهره‌مند باشد. اتفاقا همين پرمخاطب بودن نيز خود بار مسئوليت برنامه‌هاي تلويزيوني را بيش از پيش مي‌كند.
سوژه‌هاي بديع و گاهي قابل توجه و پرداختن به گروهي از ميهمانان كه پيش از آن در تلويزيون كمتر مورد توجه بوده‌اند از جمله نقاط مثبت اين برنامه بوده و اما از سويي ديگر در سال‌هاي قبل درافتادن در دام اسپانسرينگ و تاثيرپذيري از اسپانسر، غم‌بار بودن و تلاش براي ايجاد پلان‌هايي احساسي در برنامه و به اصطلاح اشك سوژه و مخاطب را درآوردن و خبط و خطاهاي كتمان نشدني در برخي سوژه‌ها از جمله مواردي بوده است كه انتقاداتي را همراه اين برنامه نموده است.
اما حالا دوباره اين برنامه در كنداكتور شبكه ۳ قرار گرفته است و شب‌هاي ماه رمضان ميهمان خانه‌هاي ايرانيان شده است.
براي نخستين برنامه سال ۱۳۹۴، اين برنامه با خطايي آغاز شد كه بهت و حيرت را براي مخاطبان با خود به ارمغان آورد. علاوه بر حضور زوج‌هايي جوان كه هر از چندي مورد سوال و جواب مجري برنامه قرار مي‌گرفتند، سوژه اصلي زوجي جوان با ۴ سال سابقه زوجيت حضور داشتند. پسري ۲۶ ساله و دختري ۱۹ ساله كه در سن ۲۲ و ۱۵ سالگي به يكديگر علاقمند شده و فرش تاهلشان را رج زده بودند.
اما اصل ويژگي دعوت از اين زوج، پريدن پسر جوان از بلنداي ساختمان با فرق سر به زمين براي اثبات عاشق‌پيشگي خويش به همسر كم سن و سالش بود.
راستش در ميان هزاران و ميليون‌ها زوجي كه در ايران اسلامي، عاشقانه زندگي خود را مي‌گذرانند، يافتن عاشقي كه ديوانه‌وار از تراس به پايين مي‌پرد تا عشق خويش را فرياد زند و سنگ محك زند، سوژه‌‌اي بديع است. عاشق اگر عاشق باشد كه براي عشق خويش هم شده، با تمام عاشق پيشگي، از رفتار مخاطره‌اميزي كه مي‌تواند منجر به مرگ او و غم و تنهايي و غربت براي معشوقش باشد، مي‌پرهيزد. حالا بايد ديد كه تلويزيوني كه قرار است دانشگاه عمومي براي مردم مخاطبش باشد كه از قضا ساعت خوش پيش از افطار را به اين برنامه سپرده است، به دنبال چه آموزشي و رشد و تعالي عمومي مخاطب خويش بوده است؟
امروزه فضاي مجازي و گروه‌هاي برنامه‌هاي اجتماعي به واقع آيينه گفتمان بدون سانسور بيان آزاد منويات جامعه است.
مديران تلويزيون تنها كافي است سري به مطالب بيان شده در پس پخش نخستين برنامه ماه عسل امسال مراجعه كنند تا حجم گسترده ابهام و انتقاد مخاطبان از اين برنامه را شاهد باشند و بدين وسيله از نمره مردم به ميزان تعمق تفكر راهبردي در رسانه ملي و همچنين برنامه‌سازان ماه عسل پي ببرند.
ماه عسل گويا امسال قرار است مردم را ميزبان هندوانه ابوجهل و حنضل نمايد.
از تلويزيون و برنامه‌سازان آن بسيار بيشتر از اين انتظار مي‌رود كه در محاق فرود ارزش‌ها درافتند و ميليون‌ها مخاطبي را كه تشنه ديدن و يادگيري‌اند را به ثمن بخس از دست دهند

کد مطلب: 92650
, مولف : ايرج فتح الهي
 
Share/Save/Bookmark