داخلی گوناگون خبر
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۹ تير ۱۳۹۰ ساعت ۱۱:۳۱
 
 
احمدي‌نژاد در ديدار كارگزاران مالياتي: شفاف‌سازي فعاليت‌هاي اقتصادي يك ضرورت است
 احمدي‌نژاد در ديدار كارگزاران مالياتي: 
شفاف‌سازي فعاليت‌هاي اقتصادي يك ضرورت است
 
رئيس‌جمهور با بيان اينكه شك ندارم با ماليات مي‌شود كشور را اداره كرد بر لزوم شفاف‌سازي فعاليت‌هاي اقتصادي كشور تاكيد كرد.
محمود احمدي‌نژاد كه در ديدار با كارگزاران مالياتي كشور در هفته فرهنگ مالياتي سخن مي‌گفت، با تبريك ميلاد حضرت مهدي (عج) تصريح كرد كه در ساماندهي ماليات بر ارزش افزوده و ماليات‌هاي مستقيم به غيرمستقيم در اين چند وقت كارهاي خوبي صورت گرفته است.
وي با طرح اين سؤال كه چرا ماليات بايد پرداخت شود؟ تاكيد كرد: ما مي‌خواهيم ايران را بسازيم كه داشتن ايراني پيشرفته هم حق ما است و هم ما شايستگي آن را داريم، البته توانايي اين كار را نيز داريم.
رئيس‌جمهور ساماندهي حوزه اقتصادي را يكي از مواردي دانست كه بايد ساماندهي شود و ادامه داد: امروز اگر اقتصادمان خوب كار كند در بخش‌هاي ديگر همچون فرهنگي و نيز بالعكس كارها خوب جلو مي‌رود.
احمدي‌نژاد با تاكيد بر اينكه كه بايد زندگي اجتماعي‌مان كه بخشي از آن اقتصادي است خوب باشد، اظهار داشت: لازمه داشتن زندگي اجتماعي خوب اين است كه همه كار كنند ضمن اينكه بايد احساس مشترك در كشور وجود داشته باشد.
وي ايران اسلامي را يك خانواده توصيف كرد و گفت: اينكه برخي معتقدند مي‌توانند زندگي بهتري داشته باشند در حالي كه افرادي در شرايط نامناسب زندگي كنند، تصور غلطي است. زيباترين زندگي، زندگي براي رفاه، شادي و تعالي ديگران است. البته انبياء نمونه اين مسئله هستند؛ چرا كه همه وجودشان براي ديگران بود.
رئيس‌جمهور با بيان اينكه ما مي‌خواهيم كشور رو به جلو برود و پيشرفت كند به هزينه‌هاي اين پيشرفت اشاره و خاطرنشان كرد: هر سال در بخش آموزش، بهداشت و امنيت چيزي بيش از 45 هزار ميليارد تومان هزينه مي‌شود. البته كارهاي عمراني كشور هم امسال 35 هزار ميليارد تومان خرج دارد كه بايد خرج اينها از جايي تامين شود. طبيعي است كه بايد اين خرج‌ها را خودمان بدهيم.
احمدي‌نژاد استقراض از كشورهاي ديگر، استفاده از ذخاير و نيز استفاده بهينه از درآمد‌هاي مالياتي و غيره را از جمله موارد تامين منابع عنوان و تاكيد كرد: البته دو راه اولي موجب تضييع حقوق آيندگان ما مي‌شود از اين‌رو بايد ذخاير‌مان را تبديل به يك ثروت زاينده كنيم و از محل درآمد‌هايمان به درستي خرج كنيم.
وي ياد‌آور شد: اين امر صورت نمي‌گيرد مگر هر كسي كه از امكانات طبيعي، ملي و سرمايه‌گذاري‌ها، بهره‌اي مي‌برد هزينه‌اش را بپردازد؛ چرا كه اين موضوع منطق روشني دارد.
رئيس‌جمهور با طرح اين سؤال كه اگر دستگاه‌ها كار نكنند و امنيت، آموزش و بهداشت نباشد چطور مي‌توان كار كرد، گفت: شك ندارم كه ما مي‌توانيم كشور را با ماليات اداره كنيم.
احمدي‌نژاد با بيان اينكه هنوز نظام مالياتي ما به صورت جامع شكل نگرفته است، اظهار داشت: برخي‌ عدم اظهار درآمد‌هاي‌شان را، خلاف نمي‌دانند كه اين امر اشتباه است؛ چرا كه ما يك خانواده‌ايم و نمي‌توانيم امور عمومي خود را از ديگران پنهان كنيم.
وي اقتصاد ايران را اقتصاد بزرگي دانست كه كه مي‌تواند از درون خودش، خود را اداره كند و گفت: البته اين امر به شرط پرداخت ماليات‌ها محقق مي‌شود.
رئيس‌جمهور پرداخت ماليات را كمك به سلامت درآمدها عنوان كرد و تصريح كرد: درآمد ناسالم نوع دريافت‌ها را خراب مي‌كند. ماليات چرخه اقتصادي كشور را فعال مي‌كند.
احمدي‌نژاد در ادامه سخنان خود به اجراي موفق قانون هدفمندي يارانه‌ها اشاره كرد و با طرح سؤالي مبني براينكه چرا با هدفمندي يارانه‌ها توليد بالا رفت؟ گفت: عدالت همواره موجب شكوفايي مي‌شود و در مقابل تبعيض همه استعدادها را مي‌ميراند.

فرار از ماليات افتخار نيست
وي ماليات را كاري در جهت عدالت عنوان و با بيان اينكه فرار از ماليات افتخار نيست، تاكيد كرد: خوشبختانه مردم ما نشان دادند كه هر جايي كه اطلاعات كافي داده شود همراهي مي‌كنند از اين‌رو با اطلاع‌رساني شفاف در حوزه مالياتي مردم نيز به سلامت اين نظام كمك مي‌كنند.
رئيس‌جمهور خطاب به كارگزاران مالياتي متذكر شد كه بايد اصلاح نظام مالياتي به سرعت تكميل شود البته در اين زمينه بانك‌ها و بنگاه‌ها آماده ارائه تسهيلات هستند.

تاكيد بر شفاف‌سازي فعاليت‌هاي اقتصادي كشور
احمدي‌نژاد با بيان اينكه بايد فعاليت‌هاي اقتصادي در كشور شفاف شود، تصريح كرد: تجربه نشان داده مردم در اين امور همراهي مي‌كنند كه به طور مثال مي‌توان به همراهي آنان در سهميه‌بندي بنزين اشاره كرد.
وي در ادامه نتيجه گرفت كه اگر نظام مالياتي اصلاح و دريافت‌ها و پرداخت‌ها در اين زمينه به صورت شفاف عملياتي شود دولت بهتر مي‌تواند كار كند.
رئيس‌جمهور پرداخت يارانه و ماليات و نيز اجراي مقررات را از ابزارهاي دولت برشمرد كه در هر 3 مورد آن بايد مردم همكاري داشته باشند.
احمدي‌نژاد در خاتمه با دعوت از مردم براي همراهي خوب در اصلاح نظام مالياتي گفت: اگر هدفمندي يارانه‌ها، نظام مالياتي و سيستم بانكي درست شود قطار پيشرفت ملت ايران با سرعت بيشتري حركت خواهد كرد.
کد مطلب: 67360
 
Share/Save/Bookmark