میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : شنبه ۱ شهريور ۱۳۹۹ ساعت ۰۰:۰۶
 
 
قدرت نظامی، امنیت ملی
دستاوردهای نظامی و دفاعی جمهوری اسلامی ایران باید به رخ دشمنان کشیده شود، تا «سنبه» پرزور نباشد، دشمن ماست‌ها را کیسه نخواهد کرد...

دستاوردهای نظامی و دفاعی جمهوری اسلامی ایران باید به رخ دشمنان کشیده شود، تا «سنبه» پرزور نباشد، دشمن ماست‌ها را کیسه نخواهد کرد. در روز صنعت دفاعی جمهوری اسلامی ایران، دستاوردهای تازه ای در زمینه موشکی و ساخت موتور توربوست رونمایی شد. تاکنون نیز پیشرفت‌های نظامی و دفاعی ایران بوده است که توانسته از تهدیدات نظامی دشمنان بکاهد و آنها را از فکر حمله نظامی به جمهوری اسلامی برحذر بدارد، اگر ایران گام‌های بزرگی در راه پیشرفت و اقتدار نظامی و دفاعی که اکنون علیه دشمنان تبدیل به سیاست بازدارندگی شده است برخوردار نبود، آمریکا، رژیم صهیونیستی و حتی کوچکترین رژیم‌های عربی منطقه که اکنون در حال عادی سازی روابط خود با رژیم اسرائیل هستند، علیه جمهوری اسلامی دست به اقدام نظامی می‌زدند. رونمایی و اعلام رسانه ای گسترده ای که برای نشان دادن تنها بخشی از توانمندی‌های دفاعی و تهاجمی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران انجام می‌شود، در راستای بازدارندگی مقابل تهدیدات دشمنان است و دلگرمی به دوستان و همپیمانان ایران به ویژه جبهه مقاومت که اکنون در لبنان، فلسطین، سوریه، عراق و یمن در خط مقدم جبهه در حال مقاومت هستند.
به نظر می‌رسد هنوز در کشور افرادی با جریان‌هایی دیده می‌شوند که اعتقادی به اقتدار نظامی نداشته باشند، همان دست افراد و جریان‌هایی که بارها در سخنان و مواضع خود شبهه ایجاد می‌کردند و می‌گفتند ایران چرا باید در سوریه و عراق حضور نظامی داشته باشد و با شعار نه عزه نه لبنان وارد میدان شدند تا افکار عمومی را تحت تاثیر تفکرات غلط خود قرار دهند، اما مردم با آنها همراهی نکردند. آیا آن‌هایی که شعار... جانم فدای ایران را سر می‌دادند، اگر گروه‌های تروریستی تکفیری وهابی داعش به مرزهای ایران اسلامی رسیده بودند، حاضر به جنگ با آنها می‌شدند؟! البته به زبان شاید آسان باشد اما در عمل نمی‌توان چنین انتظاری از این تفکر داشت.
جمهوری اسلامی ایران بیش از ۴۰ سال است که تحت تحریم‌های اقتصادی، نظامی و تهدیدات دشمنان ایستادگی کرده و اکنون با مقاومت فعال خود توانسته است معادلات دشمنان را به هم بریزد. دیپلماسی نظامی ایران در چند سال گذشته به ویژه در دورانی که سردار سپهبد شهید قاسم سلیمانی نقشی فعال و تاثیرگذار در بحران غرب آسیا داشت، توانست همه برنامه‌هایی که آمریکا، اروپا، رژیم صهیونیستی و رژیم‌های عربی منطقه تدارک دیده بودند، خنثی کند. آیا دیپلماسی مطلق، بدون نقش آفرینی نیروهای مسلح می‌توانست دستاورد بزرگی چون نجات سوریه و عراق از نابودی به دست مثلث غربی ـ عبری ـ عربی داشته باشد؟
دست برتر ایران در منطقه که به واسطه حضور و نقش نیروهای مسلح جمهوری اسلامی در سوریه و عراق و حمایت از حزب الله لبنان، به دست آمده است، دستاورد دیپلماتیک نیست بلکه دستاورد دکترین نظامی جمهوری اسلامی در منطقه است. اگر یمن از همان آغاز حملات نیروهای سعودی و اماراتی، از سوی ایران حمایت شده بود، یقین بدانید که شرایط این کشور بسیار متفاوت تر از حال بود. یمن اکنون به تنهایی مقابل حجم بزرگی از حملات ارتش سعودی و امارات مقاومت می‌کند و تنها امتیازی که مردم، ارتش و انصار الله یمن دارند، این است که با آرمان‌های انقلاب اسلامی آشنا شده و آنها را در مسیر انقلاب خود به کار گرفته اند و مقاومت را تنها راه پیروزی بر دشمن می‌دانند، مقاومتی که جمهوری اسلامی ایران آن را در میان مردم مسلمان منطقه رواج داده و می‌رود تا همه گیر شود.
دشمن باید دستاوردها و توانمندی‌های نظامی، دفاعی و تهاجمی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی‌ایران را با چشمان خود ببیند و اگر در مواقعی لازم بود، طعم آنها را بچشد، زمانی که موشک بالستیک نیروی هوافضای سپاه پاسداران پایگاه آمریکایی عین الاسد در عراق را با خاک یکسان کرد، آمریکایی‌ها پی بردند که جمهوری اسلامی در پاسخ قاطع جدی است و کوچکترین تردیدی به خود راه نمی‌دهد. هر چند ما به ازای ترور سردار رشید ایران اسلامی حاج قاسم سلیمانی، آنگونه که رهبر معظم انقلاب و فرماندهان ارشد نیروی نظامی نیز تاکید کرده اند، موشکباران عین الاسد نیست و انتقام واقعی و قطعی در راه است.
دشمنان جمهوری اسلامی، سلاح‌های خود را در منطقه به رخ ایران می‌کشند، ناوهای هواپیمابر خود را در خلیج فارس به حرکت درمی‌آورند و به هواپیماهای جنگنده مدرن می‌نازند تا ایران را مرعوب کنند، در مقابل چنین رفتارهایی، باید هم نیروهای مسلح جمهوری اسلامی، تنها بخشی از تسلیحات و تجهیزات نظامی خود را به دشمنان نشان دهند تا بدانند که ایران دست خالی نیست و قدرت نظامی جمهوری اسلامی اکنون از دفاعی به بازدارندگی ارتقاء یافته و می‌تواند دشمن را در دورترین نقطه نیز هدف قرار دهد. قدرت نظامی ایران، افتخار ملی و باعث امنیت ملی کشور است که می‌تواند ایران اسلامی را از هرگزندی دور بدارد و دشمن را پشیمان کند.

نویسنده: سیاوش کاویانی

کد مطلب: 115007
 
Share/Save/Bookmark