میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : جمعه ۹ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۱۱
 
 
نشست‌ آرژانتین با مجموعه‌ای از اختلافات داخلی و اعتراض‌های بیرونی برگزار شد
گروه ۲۰ در گرداب
گروه ۲۰ در گرداب
 

سران گروه ۲۰ در حالی در آرژانتین گردهم آمده‌اند که اختلافات شدید درونی و نیز اعتراض‌های گسترده بیرونی علیه آن نشانگر حرکت گروه ۲۰ در مسیر فروپاشی است.
آرژانتین تدابیر امنیتی گسترده‌ای برای تضمین نشست امن رهبران گروه بیست کشور برتر اقتصادی در بوئنوس آیرس تدارک دیده است. بانک‌ دولتی و اصلی‌ترین منطقه تجاری این شهر تعطیل اعلام شد. دولت آرژانتین به کسانی که ارتباطی به نشست گروه بیست ندارند، توصیه کرده است تا با خروج از شهر از تعطیلاتشان لذت ببرند. این در حالی است که معترضان ضد جهانی‌سازی اعتراضاتی را در بوئنوس آیرس برنامه‌ریزی کرده و تجمع‌های اعتراضی متفاوتی برگزار شد. نیروهای امنیتی آرژانتین برای کنترل بیشتر بر اوضاع، بانک‌ها، بازارها و دفاتر دولتی را روز جمعه در پایتخت این کشور آمریکای لاتین تعطیل اعلام کردند.
یکی از مباحث مطرح در باب این نشست اختلافات درونی است چنانکه رئیس جمهور آمریکا ،دیدار از پیش تعیین شده خود را با رئیس جمهور روسیه در آرژانتین لغو کرد.
سخنگوی کاخ سفید اعلام کرد که رئیس‌جمهور آمریکا برنامه دیدار رسمی با همتایان ترکیه‌ای و کره جنوبی خود در حاشیه نشست گروه ۲۰ در آرژانتین را لغو کرده است. در ادامه تقابل درونی گروه ۲۰ نماینده تجاری آمریکا تهدید کرد چنانچه چین بر خودروهای وارداتی آمریکا عوارض اعمال کند تعرفه‌های بیشتری بر کالاهای چینی اعمال خواهد کرد.
موضوع دیگر در این نشست مسئله ولیعهد سعودی است در حالی بسیاری از سران از عدم مذاکره با آن سخن گفته‌اند منابع خبری از تصمیم امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه برای دیدار با ولی‌عهد سعودی در حاشیه اجلاس جی ۲۰ خبر می‌دهند. این در حالی است که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در پاسخ به سوالی درباره اینکه چرا با «محمد بن سلمان»، ولیعهد سعودی دیدار نمی‌کند گفت: «می‌توانستم با او دیدار کنم، ولی برای آن برنامه‌ریزی نکرده بودیم.»
همچنین وزارت خارجه آرژانتین در واکنش به تهیه دادخواست علیه ولی‌عهد سعودی که هم‌اکنون برای شرکت در نشست جی ۲۰ وارد به این کشور سفر کرده، اعلام کرد که او دارای مصونیت قضایی است. مقام آلمانی در گفت‌وگو با شبکه الجزیره گفت صدر اعظم آلمان قصد دیدار با ولیعهد سعودی در حاشیه نشست گروه ۲۰ ندارد.او همچنین در این گفت‌وگو از همه طرف‌های مرتبط با پرونده قتل «جمال خاشقجی»، روزنامه‌نگار مقتول سعودی، از جمله عربستان سعودی خواست جزئیات و موارد ابهام این پرونده را اعلام کنند.
روزنامه‌های آرژانتین، محمد بن سلمان ولیعهد سعودی را مرد عجیب و مشکوک توصیف کردند و نوشتند: او چهار خودروی زرهی را از طریق هواپیماهای باربری به بوینس آیرس منتقل کرده تا از او در جریان حضور در نشست گروه بیست محافظت کنند. سفارت آرژانتین در واشنگتن شاهد تظاهرات اعتراض آمیز علیه ولیعهد عربستان و درخواست از مقامات آرژانتین برای بازداشت وی بود.

کد مطلب: 107006
 
Share/Save/Bookmark