میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جامعه خبر
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۷ تير ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۴۲
 
 
آمارهایی از وضعیت اعتیاد در پایتخت
وجود ۱۵ تا ۲۰ هزار معتاد متجاهر و کارتن‌خواب در تهران

مدیرکل بهزیستی شهر تهران گفت: در حال حاضر ۳۵۰ تا ۴۰۰ هزار نفر از تهرانی‌ها معتاد هستند و ۱۵ تا ۲۰ هزار معتاد متجاهر و کارتن‌خواب در استان تهران شناسایی شده است.
سیدمحمدرحیم فاضلی‌نژاد گفت: در حال حاضر ۳۵۰ تا ۴۰۰ هزار نفر از تهرانی‌ها معتاد به موادمخدر هستند و خدمات درمانی و مداخله‌گرانه بهزیستی به این افراد ارائه می‌شود. براساس آمار در حال حاضر ۱۵ تا ۲۰ هزار معتاد متجاهر و کارتن‌خواب در استان تهران وجود دارند.
فاضلی‌نژاد گفت: اگر امروزه شاهد افزایش آسیب‌های اجتماعی به عنوان دغدغه اول رهبری هستیم و شرایط خاص و قابل تاملی را پیش‌رو داریم، یکی از دلایل آن، کمبود و یا عدم وجود آموزش‌های مناسب و پیشگیری محورانه است. وی افزود: یکی از علل خلأ‌های فعلی، وجود ناهماهنگی‌های مورد نیاز در ساختار‌های سرمایه‌های اجتماعی در ابعاد مختلف است و موضوع ترویج و توسعه مسئولیت اجتماعی و رعایت حقوق شهروندی، موجب رشد و افزایش این سرمایه‌های اجتماعی می‌شود.
مدیر بهزیستی شهر تهران اضافه کرد: اقدامات آگاه‌سازانه و آموزش‌های تخصصی فراگیر مهمترین بخش فعالیت‌های بهزیستی در حوزه اجتماعی را شامل می‌شوند و ناگفته نماند که ظرفیت و امکانات فعلی بهزیستی پاسخگوی نیاز جامعه هدف فعلی نیست.
فاضلی‌نژاد از ثبت ۲۴۶ هزار و ۷۰۹ تماس با خطوط مشاوره ۱۴۸۰ در سال گذشته خبر داد و گفت: مشاوره‌های خانوادگی، طلاق و اعتیاد با این خط حاصل می‌شود که ۸۶ درصد تماس‌گیرندگان، زنان و مابقی مردان بودند که از این میان ۴۶ درصد تماس‌گیرندگان دارای تحصیلات بالای دیپلم، ۷ درصد بالای لیسانس و همچنین ۲۰ درصد تماس‌گیرندگان نیز افراد مجرد بوده‌اند.
وی تصریح کرد: ۵ هزار و ۱۰۹ معتاد متجاهر در فاصله زمانی خرداد تا تیرماه سال‌جاری به مراکز اقامتی بهزیستی منتقل شده است. براساس آخرین آمار یک هزار و ۲۵۲ نفر از افراد فوق پس از غربالگری به دلایلی، چون عدم احراز اعتیاد و یا نداشتن فاکتور‌های کارتن‌خوابی آزاد شدند و ۴۰۰ نفر از آمار فوق را نیز زنان تشکیل می‌دادند.

کد مطلب: 105251
 
Share/Save/Bookmark