میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۴۵
 
 
تلاش‌های تهران برای حفظ ثبات غرب آسیا؛
مذاکرات آستانه راهکاری برای پایان منازعات منطقه

غرب آسیا برای مدت‌های مدیدی درگیر تحولات زیادی بوده است و کشورهای منطقه در این دوران تنش های زیادی را تجربه کرده‌اند؛ از حملات گروه‌های تروریستی به اماکن عمومی گرفته تا ظهور و بروز آنها در قالب دولت‌های خود خوانده در کشورهایی مانند عراق و سوریه همگی جزئی از نا امنی‌هایی هستند که ثبات خاورمیانه را مورد تهدید قرار داده‌اند.
در تمام این مدت ایران امن ترین کشور منطقه بود و نیروهای نظامی جمهوری اسلامی ایران تمام تلاش خود را بکار گرفتند تا جنگ و تنش‌هایی که شرق و غرب کشورمان را محاصره کرده بودند، به داخل مرزها کشیده نشوند؛ از طرف دیگر دستگاه دیپلماسی کشورمان نیز در کنار نیروهای نظامی تمام تلاش خود را به کار گرفت تا از طریق راه حل‌های سیاسی امنیت را به منطقه بازگرداند. در این گزارش نگاهی به فعالیت‌های دیپلماسی تهران در جهت برقراری ثبات و امنیت در خاورمیانه خواهیم انداخت.
ابتدا تنش‌های داخلی سوریه و سپس ظهور و قدرت گرفتن داعش در این کشور، مخاطراتی را برای امنیت منطقه به وجود آورد که سه کشور ایران، ترکیه و روسیه تصمیم گرفتند با برگزاری نشست‌هایی راهکارهایی برای برون رفت از بحران در این کشور را رائه دهند؛ در نهایت این رایزنی‌ها در قالب نشست آستانه شکل گرفت.
از ژانویه ۲۰۱۷ تا کنون ۱۳ نشست تحت عنوان آستانه با حضور ایران، روسیه و ترکیه به عنوان کشور‌های ضامن آتش بس در سوریه برگزار شده است.
یکی از مهمترین دستاورد‌های آستانه تشکیل مناطق کاهش تنش در سوریه است؛ این نشست‌ها نقش مهمی در جریان مبارزه با گروه‌های تروریستی داشته‌اند و به عقیده برخی از کارشناسان، مذاکرات آستانه بیشترین تاثیر را در برقراری صلح سوریه داشته است.

امنیت منطقه در گرو کوشش‌های ایران
نشست آستانه تا کنون در سه سطح روسا، وزرا و کارشناسان تشکیل شده است؛ اما در آخرین مذاکرات انجام شده شاهد تغییراتی در چیدمان بازیگران بودیم به طوری که در این دور علاوه بر نمایندگان سه کشور ایران، روسیه و ترکیه، معارضان سوری و هیئت وابسته به دولت دمشق، نمایندگانی از کشور‌های عراق و لبنان نیز در آن حضور داشتند.
همچنین نمایندگان کمیته بین المللی صلیب سرخ جهانی و دفتر کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان هم در حاشیه‌ این دور از مذاکرات با موضوع آزادی زندانیان و گروگان‌ها در سوریه حضور پیدا کردند و موضوع نشست نیز تشکیل کمیته تدوین قانون اساسی، تداوم بازگشت آوارگان همچنین تبادل زندانیان میان طرف‌های سوری بود.
به طورکلی آخرین تلاش‌های نشست آستانه عموما معطوف به تدوین قانون اساسی در سوریه بود، اما اوضاع با بروز اختلاف نظرهایی میان آنکارا و دمشق کمی تغییر کرد و روند صلح در سوریه و پاکسازی تروریست‌ها در ادلب، کمی با کندی مواجه شد.

اختلاف نظر ترکیه- دمشق، امتیازی برای تروریست‌ها
در حالی که ارتش سوریه و کشورهای حامی دولت مرکزی در این کشور سعی در آزاد سازی و پاکسازی ادلب از تروریست‌ها داشتند، آنکارا به بهانه ایجاد منطقه امن در مرز خود با سوریه، به خاک این کشور حمله کرد که با واکنش منفی اکثر قریب به اتفاق کشورها رو به رو شد.
اما با این وجود برخی از کارشناسان عقیده دارند که ترکیه تا کنون و طی این سالها هزینه زیادی بابت تروریست‌هایی که از سوریه وارد خاک آنها می‌شدند پرداخت کرده و ضررهای بسیاری را متحمل شده است که این موضوع تا حدودی حق اعتراض را به این کشور می‌دهد.
به هر حال مجموع این اتفاقات باعث شد تنش‌ها در منطقه غرب آسیا تشدید شود و به همین دلیل بود که در نهایت ایران، پیشنهاد میانجیگری میان ترکیه و سوریه را مطرح کرد.
به عقیده کارشناسان با توجه به اینکه ایران رابطه‌ای مثبت با سوریه و ترکیه دارد، می‌تواند واسطه‌ای خوب میان این دو کشور باشد.
به عقیده شعیب بهمن کارشناس آسیای مرکزی و قفقاز، ایران به عنوان یکی از کشور‌ها و بازیگران موثر در بحران سوریه به صورت خاص و به عنوان یکی از تاثیر گذارترین با قدرت‌ها در عرصه تحولات غرب آسیا به صورت عام، از نقش قابل ملاحظه‌ای در تحولات منطقه برخوردار است و با توجه به نقشی که تهران از آغاز بحران سوریه برای مقابله با تروریسم ایفا کرده است، تاثیر بسزایی در حل این بحران تاثیر گذار بوده است.
بنابراین با توجه به سابقه نقش آفرینی ایران در کاهش تنش‌های منطقه، نقش آفرینی تهران در حل مناقشه بودجود آمده میان آنکارا و دمشق دور از ذهن نیست.
مصیب نعیمی کارشناس غرب آسیا حل تنش بوجود آمده میان ترکیه و سوریه را در گرو آمادگی طرفین برای پذیرش میانجیگری و رایزنی در این رابطه می‌داند به عقیده او، در حال حاضر تنها دمشق آمادگی خود در این زمینه را اعلام کرده است.
به هر حال لازمه‌ی حل هر بحرانی در منطقه مشارکت عمده کشورهاست، اما تا کنون ایران، نقش کامل و تاثیر گذاری را در زمینه حل این تنش‌ها ایفا کرده است و از ابتدای شکل گیری مذاکرات آستانه تا کنون در سیاست‌های خود نه تنها تغییری ایجاد نکرده است بلکه هربار بیشتر از دور قبل برای حل تنش‌ها در سوریه و منطقه اقدام می‌کند. 

کد مطلب: 112884
 
Share/Save/Bookmark