میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۲۳:۱۳
 
 
تکلیف امروز ما چیست؟
این روزها در حالی جهان اسلام چه شیعه و چه سنی و حتی آزادی‌خواهان پیرو سایر مذاهب الهی

این روزها در حالی جهان اسلام چه شیعه و چه سنی و حتی آزادی‌خواهان پیرو سایر مذاهب الهی داغدار سالار شهیدان و یاران باوفایش هستند که توجه به فرهنگ عاشورایی و بصیرت و تفکر عاشورایی داشتن مهمترین رهاورد این ایام است. 
امروز جهان اسلام را درد و رنج‌های بیشماری فرا گرفته که راهکار مقابله با آنها در یک جمله خلاصه می‌شود و آن تکیه بر فرهنگ عاشورایی است. امروز جهان اسلام را چند تهدید بزرگ در بر گرفته است. بخشی از آن جهل و نادانی و گرفته شدن قدرت تعقل از ملت‌های مسلمان است که دشمنان اسلام با این حربه از عینیت یافتن اسلام ناب محمدی ( ص) جلوگیری می‌کنند. بخش دیگر این مسائل در سلطه حاکمانی غیر اسلامی بر کشورهای اسلامی است. امروز در بسیاری از کشورهای اسلامی شاهد حاکمیت ساختارهایی هستیم که هیچ نشانه‌ای از اسلام ندارند که نمودعینی آن رژیم سعودی است. رژیمی که در ظاهر ادعای اسلام دارد اما بیشترین اقدامات را علیه جهان اسلام صورت می‌دهد. 
از سرکوب مسلمانان در داخل عربستان گرفته تا کشتار حاجیان ( فاجعه منا) از حمایت از تروریسم علیه کشورهای اسلامی گرفته تا حملات مستقیم به کشور اسلامی یمن که در ۱۹ ماه اخیر هزاران نفر را به خاک و خون کشیده که بمباران مراسم ترحیم ( ۱۷ مهرماه) با ۷۰۰کشته و زخمی نمودی از آن است تنها بخش‌های کوچکی از جنایات سعودی است. رژیم بحرین که سالهاست به بازداشت و کشتار مردم می‌پردازد و حتی به جایی رسیده که به تخریب مساجد و مراکز اسلامی می‌پردازد نمود دیگری از این حاکمان است. بخش دیگری از چالشهای جهان اسلام مجموعه اقداماتی است که دشمنان اسلام به صورت مستقیم و غیر مستقیم صورت می‌دهند که ایجاد جریان‌ها و فرقه‌هایی همچون وهابیت، تکفیری‌ها و گروه‌های تروریستی در لوای پرچم اسلام نمودی از آن است در حالی که خود نیز به صورت مستقیم و با ادعای مبارزه با تروریسم به کشتار مسلمانان در سراسر جهان می‌پردازند که تحولات افغانستان، عراق، سوریه و... بخش کوچکی از آن است. 
نکته مهم در چالشهای جهان اسلام وضعیت بحرانی فلسطین و استمرار جنایات و اشغالگری صهیونیست‌ها و نیز وضعیت بحرانی مسلمانان در قاره‌ای همچون آفریقاست. قاره‌ای که نیمی از جمعیت یک میلیارد نفری آن را مسلمانان تشکیل می‌دهند در مجموعه‌ای از جنگ‌های داخلی گرفتار آمده که اکثر قربانیان آن را مسلمانان تشکیل می‌دهند ک نمونه آن وضعیت بحرانی مسلمانان در نیجریه و زندان و شکنجه افرادی همچون شیخ زکزاکی از علمای بزرگ جهان اسلام است. با توجه به وضعیت بحرانی جاری در جهان اسلام می‌توان گفت که بصیرت و بهره‌گیری از فرهنگ عاشورایی راهی برای پایان دادن به این وضعیت اسفناک جهان اسلام است که در قالب مقابله با استبداد داخلی، استعمار خارجی و تلاش برای تحقق اسلام ناب قابل تبلور است.

کد مطلب: 97178
, مولف : قاسم غفوري
 
Share/Save/Bookmark