میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان خبر
تاریخ انتشار : شنبه ۲۵ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۰۰
 
 
تاکید آنکارا بر اصل تحریم در برابر تحریم

«چاووش اوغلو» وزیر خارجه ترکیه بار دیگر تأکید کرد که این کشور سامانه دفاع موشکی اس-۴۰۰ را از روسیه خریداری کرده و هرگز از این معامله عقب‌نشینی نخواهد کرد و پاسخ تحریم های آمریکا را با تحریم می دهد.
اوغلو، او در گفت‌و‌گو با خبرگزاری آناتولی با بیان اینکه ترکیه در مرحله تحویل این سامانه‌ها از روسیه است؛ تأکید کرد: «اگر ایالات متحده گام‌های منفی علیه ما بردارد ما نیز اقدامات متقابل خود را داریم.»
چاووش اوغلو همزمان نیز با درخواست از روسیه برای فشار به دولت سوریه گفت: ادعای روسیه مبنی بر عدم تأثیرش بر حکومت سوریه قابل قبول نیست. وزیر خارجه ترکیه در خصوص روابط آنکارا و ریاض نیز گفت که پس از قتل جمال خاشقچی، روابط دو طرف تنزل پیدا کرده است اما ترکیه مشکلی با روابط دو جانبه ندارد و حاکمان سعودی هنوز نام فرد ترکیه‌ای که در قضیه قتل خاشقچی همکاری داشته را اعلام نکرده‌اند.
او در ادامه گفت که حاکمان سعودی هنوز نام فرد ترکیه‌ای که در قضیه قتل خاشقچی همکاری داشته را اعلام نکرده‌اند. مولود چاووش اوغلو درباره انفجار دو نفتکش در دریای عمان نیز خواستار اجرای تحقیقات جدی در این خصوص شد و گفت که در غیر این صورت تحولات به مسیر دیگری منحرف خواهد شد. وزیر خارجه ترکیه در خصوص تحریم‌های آمریکا علیه ایران نیز گفت که آنکارا رایزنی‌های خود با اتحادیه اروپا و ایران را برای مشارکت در ساز و کار مالی ویژه اینستکس ادامه می‌دهد. او در بخش دیگری از سخنان خود به مسأله «معامله قرن» اشاره و تأکید کرد که آنکارا هر معامله‌ای که فلسطینیان آن را نپذیرفتند، رد خواهد کرد و نخواهد پذیرفت که مسأله قدس و فلسطین را با پول حل شود و آمریکا و اسرائیل باید بدانند که نمی‌شود هر چیزی را با پول خرید.
از سوی دیگر سخنگوی رئیس‌جمهور ترکیه با بیان اینکه تلفنی با مشاور امنیت ملی کاخ سفید صحبت کرده، گفت تصمیم واشنگتن برای کنار گذاشتن آنکارا از پروژه تولید جنگنده «اف-۳۵» می‌تواند به روابط دو کشور «آسیب بلندمدت» وارد کند. «ابراهیم کالین» سخنگوی رئیس‌جمهور ترکیه گفت در تماس تلفنی با «جان بولتون» مشاور امنیت ملی کاخ سفید، با وی درباره پروژه جنگنده «اف-۳۵» رایزنی کرده است.
کالین که در یک نشست خبری در استانبول صحبت می‌کرد، به انتقاد از تصمیم واشنگتن برای کنار گذاشتن آنکارا از پروژه اف-۳۵ پرداخت و گفت چنین اقدامی به روابط دوجانبه «آسیب بلندمدت» وارد می‌کند. کالین با بیان اینکه آنکارا در حال بررسی این نامه است، گفت: «مذاکرات ما قطعا ادامه دارد. تلاش برای کنار گذاشتن بی‌دلیل ترکیه از برنامه اف-۳۵، بر خلاف روح ائتلاف است.»

کد مطلب: 109383
 
Share/Save/Bookmark