میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : جمعه ۸ اسفند ۱۳۹۳ ساعت ۲۲:۴۳
 
 
رزمايش، قدرت منطقه‌اي، گفت‌وگوهاي هسته‌اي
رزمايش بزرگ سپاه پاسداران پس از رزمايش بزرگ ارتش که در دي‌ماه امسال برگزار شد، اقتدار و...

رزمايش بزرگ سپاه پاسداران پس از رزمايش بزرگ ارتش که در دي‌ماه امسال برگزار شد، اقتدار و توانمندي‌هاي نيروهاي مسلح جمهوري اسلامي ايران را به رخ دشمنان و دوستان کشيد.
رزمايش بزرگ محمد رسول‌الله(ص) و رزمايش پيامبر اعظم(ص) تکميل کننده فرايندي بود که نشان مي‌دهد دو نيروي بزرگ، تأثيرگذار، قدرتمند و مقتدر، اگر روزي لازم باشد، در کنار هم و دوشادوش يکديگرآنچنان به قدرت‌نمايي و مقابله رعدآسا با دشمن خواهند پرداخت که تاب تحمل براي متجاوز باقي نخواهد ماند و بازنده ميدان نبرد، دشمني خواهد بود که چشم طمع به سرزمين مقدس ايران دوخته است.
دستاوردهاي بزرگ ارتش و سپاه پاسداران با مديريت جهادي در شرايطي به دست آمده که تحريم‌هاي سختي عليه کشورمان وضع شده است. اما اين تحريم‌ها نتوانست مانعي بر سر راه پيشرفت‌هاي نظامي و دفاعي جمهوري اسلامي ايران شود.
اکنون که نيروهاي مسلح کشورمان در شرايط بسيار ايده‌آل رزمي و دفاعي قرار دارند، هيچ نگراني وجود ندارد که از سوي دشمنان منطقه‌اي و فرامنطقه‌اي تعرضي عليه ايران اسلامي انجام شود.
بازدارندگي نيروهاي مسلح ايران براي دشمنان اکنون بسيار آشکار و قانع‌کننده است. در حوزه نظامي و دفاعي، جمهوري اسلامي دست بسته نخواهد بود و ابتکار عمل واقعي با موقعيت استراتژيک، در دست ايران است.
رزمايش پيامبر اعظم(ص) در منطقه‌اي از خليج‌فارس برگزار شد که اهميت ويژه سياسي و اقتصادي دارد.تنگه هرمز آبراهي است که كشتي‌هاي نفتي بسياري از کشورهاي صادر ‌کننده نفت از آن بايد عبور ‌کنند و اين تنگه هم در اختيار ايران است. حساسيت ويژه اين تنگه به اين خاطر است که در صورت بروز جنگ در منطقه، ايران به راحتي مي‌تواند، آن را در اختيار خود داشته باشد و حتي اقدام به بستن تنگه هرمز کند.
رزمايش پيامبر‌اعظم(ص) با گستردگي، ويژگي‌ها و قابليت‌هاي بي‌نظيري که در آن به نمايش گذاشته شد، قدرت و توانمندي‌هاي ايران اسلامي را هم در منطقه و فرامنطقه نشان داد. اين قدرت و اقتدار براي دوستان نه تنها تهديد تلقي نمي‌شود، بلکه پيامي است براي دشمنان که نيروهاي مسلح ايران آماده و هوشيار براي مقابله با هر تهديدي هستند.
در حالي که گفت‌وگوهاي هسته‌اي ميان ايران و ۱+۵ ادامه دارد، چنين قدرت‌نمايي براي آمريکا و هم‌پيمانان او پيامي روشن و بدون لکنت دارد و آن پيام اين است که اگر گفت‌وگوهاي هسته‌اي به سرانجام مطلوب نرسد و بي‌نتيجه پايان يابد، گزينه نظامي که سال‌هاست بر روي ميز دشمنان مانده و اکنون ديگر فرسوده و از کار افتاده است، اگر بخواهد عملياتي شود، رزمايش محمد‌رسول‌الله(ص) و پيامبر اعظم(ص) به واقعيت خواهد گراييد و به گفته فرمانده کل سپاه پاسداران که در رزمايش پيامبر‌اعظم بيان کرد; «قدرت بي‌نظيري ايجاد شده که ما دلمان نمي‌خواهد آن را به امتحان واقعي بگذاريم ولي اگر خداي نکرده چنين روزي پيش بيايد، قطعاً درياي عمان و تنگه هرمز و خليج‌فارس در تسلط کامل نيروهاي دريايي ايران است.»
کشوري که در ضعف قرار داشته باشد و عليرغم تصور و خيال آمريکايي‌ها با تهديد و فشار و تحريم پاي ميز مذاکره نشسته باشد، در فاصله کوتاهي از يکديگر دو رزمايش بزرگ برگزار نمي‌کند. کشور، دولت و مردم ضعيف تن به خواسته دشمن مي‌دهند، اما جمهوري اسلامي ايران با برگزاري رزمايش و نشان دادن گوشه‌اي از توانمندي‌هاي خود اين پيام را داد که، خيال ذلت‌پذيري مردم ايران بايد از سر آمريکا و دشمنان بيرون برود.
نکته ديگري كه قابل توجه و ويژه است، هماهنگي ميان سياسيون و نيروهاي مسلح کشورمان است. در چند روز گذشته دولتمردان ما هم با ادبيات مقتدرانه وارد عرصه سياسي شده‌اند و با سخنان و مواضع قاطع خود نشان دادند که همچنان بر عزت و احترام ملت، کشور و انقلاب اسلامي پافشاري مي‌کنند. مواضع رئيس‌جمهور و وزير خارجه با اشاره و پافشاري قاطع بر حقوق هسته‌اي ايران همزمان با رزمايش پيامبراعظم(ص)، اين پيام روشن و قاطع را به طرف مقابل مي‌دهد که، براي حل و فصل موضوع هسته‌اي ايران تنها راه پذيرفتن حقوق قانوني و بين‌المللي ايران در فعاليت‌هاي صلح‌آميز هسته‌اي است و گزينه ديگري نمي‌تواند جايگزين آن شود.
اگر ايران تا پيش از انقلاب اسلامي به واسطه حمايت‌هاي آمريکا به عنوان يک ابرقدرت، ژاندارم منطقه خطاب مي‌شد، اکنون بدون حمايت‌هاي او و با توانمندي‌هاي خود قدرت اول منطقه است که مي‌تواند به آساني امنيت منطقه خليج‌فارس تامين کند.
و اگر برخي كشورهاي منطقه هم عقلانيت به خرج دهند و دست از دشمني با ايران بردارندروند خروج نيروهاي بيگانه از منظقه سريع‌تر مي‌شود. اکنون جمهوري اسلامي ايران نبض حيات منطقه را در دست دارد، تأثيرگذاري و نقش‌آفريني‌هاي ايران در تحولات منطقه اکنون ديگر بر کسي پوشيده نيست. ايران نقطه ثبات و امنيت منطقه است و اگر ديگران هم مي‌خواهند چنين وضعيتي را داشته باشند، بايد دست همکاري و دوستي را به سوي ايران دراز کنند.

کد مطلب: 91408
, مولف : محمد صفري
 
Share/Save/Bookmark