میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : يکشنبه ۴ شهريور ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۲۰
 
 
دادگاه علنی مفسدین اقتصادی از دیروز شروع شد؛
وعده صادق

از روز گذشته و براساس وعده‌ای که رئیس قوه قضاییه در برگزاری فوری و علنی دادگاه مفسدین اقتصادی داد، این دادگاه‌ها آغاز شد. در روز نخست اتهامات حمید باقری‌درمنی؛ که افساد فی‌الارض از طریق کلاهبرداری از نفت جی، بیمه ایران، بانک ملی و بانک گردشگری بود تفهیم شد و دادگاه اتهامات مشایی نیز به زمان دیگری موکول شد
بر این اساس، قاضی صلواتی در ابتدای جلسه گفت: در مورخ ۳ شهریور ۹۷، شروع پنجمین جلسه محاکمه متهمین این پرونده در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب را با حضور مستشاران دادگاه، وکلای متهمین و نمایندگان و وکلای شرکت‌های شاکی و نمایندگان دادستان به صورت علنی اعلام می‌دارم.در انتشار جریان رسیدگی و گزارش پرونده و محاکمات علنی که متضمن بیان مشخصات شکات باشد رعایت نظم عمومی ضرورت دارد. وی تصریح کرد: در ۴ جلسه قبل کیفرخواست ۳۲۵ صفحه‌ای دادسرا توسط نماینده دادستان قرائت شد و حدود ۴ سال به طول انجامید که پرونده ۱۵۵ جلد و ۳۳ نفر متهم دارد که ۵ نفر از متهمان فراری هستند.
قاضی صلواتی در بیان اتهامات متهم ردیف اول پرونده آقای حمید باقری‌درمنی گفت: اتهام وی شامل افساد فی‌الارض از طریق کلاهبرداری با ایجاد شبکه چند نفری با وصف سردستگی از شرکت نفت جی به میزان ۳۲۲ میلیون و ۳۴۳ هزار و ۳۳۶ کیلوگرم قیر، مشارکت در شروع کلاهبرداری از شرکت بیمه ایران با وصف سردستگی، مشارکت در کلاهبرداری با ایجاد شبکه چند نفری از بانک ملی ایران با وصف سردستگی به مبلغ ۴۱ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان است.
وی ادامه داد: همچنین مشارکت در شروع کلاهبرداری با وصف گردشگری به مبلغ ۹ میلیارد تومان، مشارکت در شروع کلاهبرداری از بانک گردشگری، مشارکت در شروع کلاهبرداری از شرکت صرافی اقتصاد نوین با مبلغ ۷۰ میلیارد و ۴۰۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان، مشارکت در شروع به کلاهبرداری از شرکت سامان مجد به مبلغ ۵۷ میلیارد و ۲۷۱ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان، توهین به کارمند دولت و پرداخت رشوه از جمله اتهامات این فرد است.
رئیس دادگاه بیان داشت: در اجرای ماده ۳۵۴ قانون آیین دادرسی کیفری اعلام می‌دارم اخلال در نظم دادگاه از طرف متهمین یا سایر اشخاص موجب غیرعلنی شدن محاکمه نمی‌شود و بلکه باید با نظم ادامه داشته باشد. رئیس دادگاه می‌تواند کسانی که باعث اخلال در نظم می‌شوند از جلسه دادگاه خارج کند. وی بیان کرد: با توجه به اینکه در ۴ جلسه گذشته کیفرخواست قرائت شده از وکلا می‌خواهم در جایگاه حاضر شوند.
وی ضمن اعلام برخی از اموال مورد ادعای حمید باقری‌درمنی، گفت: برخی از این اموال شامل دو فقره ملک در مازندران، کن، ملک اندیشه، املاک شیخ بهایی، ملک شهرک غرب، ملک توپخانه، کارخانه‌ای در زنجان، ملکی در دربند، پمپ بنزین کمربندی امل و بابل، یک فقره ملک در ظفر، ملکی در خیابان نفت، ملکی واقع در ساوه، ملکی در بوکان، بابلسر و دو قطعه باغ دماوند را شامل می‌شود و همچنین گفته است تعداد دیگری از املاک را پس از یادآوری قید خواهد کرد.
وکیل مدافع شرکت نفت جی با بیان اینکه حسب کیفر خواست، اتهام حمید باقری‌درمنی سردستگی گروهی با نیت انجام کلاهبرداری متعدد از شرکت جی، بانک ملی ایران، بانک گردشگری و غیره، افساد فی‌الارض بیان شده، بیان کرد: در سال‌های ۹۱ و ۹۲ شرکت نفت جی از اولین شرکت‌های تولید قیر خاورمیانه بوده است که توسط این فرد و گروهش متوجه زیان‌های داخلی و بین‌المللی جبران‌ناپذیری
شده است.
وی با بیان اینکه حمید باقری‌درمنی به دنبال کلاهبرداری‌های ارتکابی اقداماتی انجام داده است که برخی متهمان در جریان تحقیقات متواری و از کشور خارج شده‌اند، عنوان کرد: این امر منجر شده است که پرونده زوایای پنهانی داشته باشد که همچنان مبهم است. محمدرضا نصیری به عنوان یکی از ایفاگران جعل اسناد به حمید باقری کمک کرده است و آقایان جوانمیر و خزاعی پارسا نیز سهمی دارند. موکل با فروش ۳۲۲ میلیون تن قیر که در زمان تحویل دارای ارزش دلاری ۱۴۵ میلیون دلاری بوده است، خسارت جبران ‌ناپذیری به بیت‌المال وارد کرده است که تقاضای ما این است که علی‌رغم اتخاذ تصمیم شایسته و صدور حکم برای متهم نامبرده و سایر متهمین به میزان کیفرخواست، تعقیب تمام متهمان از جمله شرکا را از مقام قضایی خواستاریم.
یکی از وکلای شرکت نفت جی ضمن ارائه‌ی جمع‌بندی با بیان اینکه نحوه عملکرد حمید باقری به این صورت بوده است که در جریان ارتباط با شرکت نفت جی محمدرضا نصیری را که از مهره‌های اصلی مجموعه ایشان به شمار می‌رود و قبل از ورود به این مجموعه در اداره آگاهی در بخش جعل اسناد فعالیت می‌کرده را جهت تاسیس شرکت آریامهر هرم معرفی کرده و این فرد با مراجعه به شرکت نفت جی اقدام به خرید قیر می‌کند که در ازای دو فقره ضمانت‌نامه جعلی ۳۷ میلیون کیلوگرم قیر را خریداری می‌کند.
وی افزود: این اقدامات با هماهنگی سیروس محمدی و جوانمیر محمدی با حمایت حمید باقری در شعبه بانک ملی انجام می‌شود. سیروس محمدی به عنوان شرکت آبی‌در از شرکت نفت جی ۲۲ تن قیر خریداری می‌کند و در ازای آن دو فقره ضمانت‌نامه به شعبه بهار بانک ملی پرداخت می‌کند. پس از این اقدامات شرکت فجرگستر که حمید باقری سهامدار و برادرش مدیرعامل این شرکت بوده است به شرکت نفت جی مراجعه می‌کند و این شرکت با توجه به اینکه براساس اساسنامه هیچ اختیاری برای خرید و فروش قیر نداشته اقدام به خرید و فروش می‌کند و حدود ۱۰ میلیارد تومان قیر صادراتی را به موجب دو فقره چک و بیمه‌نامه خریداری می‌کند که این پول پس از سه ماه وصول نمی‌شود و ضمانت‌نامه به بیمه ایران ارائه می‌شود در نهایت بیمه اعلام می‌کند که مدارک ضمانت‌نامه جعلی است و وصول نمی‌شود.
وکیل شرکت نفت جی با اشاره به بخش دیگری از اقدامات حمید باقری‌درمنی، گفت: شرکت فجرگستر فرد دیگری را با نام جزایری برای خریداری قیر معرفی می‌کند. شرکت نفت جی باید قیرها را به صورت نقدی می‌فروخت. آقای جزایری از طریق آقای فیروز فیروزبخش، ناصر مصلحت لای و چند تن دیگر در جریان این موضوع قرار می‌گیرد و اقدام به فروش قیر می‌کند. ۶۷ هزار تن قیر به جزایری تحویل می‌شود. به موجب نامه‌ای از مجید باقری‌درمنی خطاب به جزایری که در آن نوشته شده است مقدار مهم نیست اینها را در بازار بفروش و پول آن را برای ما بیاور، جزایری این اقدام را انجام می‌دهد و بخشی از پول فروش قیر را به باقری‌درمنی و بخشی را به مدیران وقت شرکت نفت جی به عنوان پورسانت پرداخت می‌کند.
وی افزود: حمید باقری و مجموعه‌اش به این اقدامات اکتفا نکرده و مجددا از طریق شش شرکت صوری اقدام به خرید قیر می‌کنند و ۱۲۸ هزار تن قیر طی عملیات این شرکت‌ها تحویل آقایان علیرضا مسلمی و فیروزبخت می‌شود و سایر شرکا طی اقرارهای مختلفی به دریافت وجوه مختلف، شمش طلا و... اعتراف کرده‌اند. از همین پول‌ها پالایشگاهی در بوشهر متعلق به پرنده آبی را خریداری می‌کنند که در ازای آن ۴۲ میلیارد تومان بابت خرید پرداخت می‌شود در حالیکه متاسفانه مشخص نشده است که قیر را چقدر خریداری کرده‌اند.
وکیل مدافع شرکت نفت جی با اشاره به معامله دیگری که توسط باقری‌درمنی با شرکت نفت جی صورت گرفته است، گفت: حمید باقری‌درمنی به شرکت نفت جی می‌گوید ۱۶۵ هزار تن دیگر قیر به ما بدهید و ما ۱۰۰ میلیارد تومان را طی چهار سال دیگر از طریق پنج چک به شما پرداخت می‌کنیم و پنج چک ۲۰ میلیاردی با قید ضمانت پالایشگاه با تمام منافع که مجوز آن توسط وزارت صنعت و معدن صادر شده است را پرداخت می‌کنند و دوباره با تاکید بر اینکه شما نمی‌توانید این پالایشگاه را مدیریت کنید می‌گویند، اجازه دهید که ما آن را به یک شرکت اجاره دهیم و اجاره پرداخت شده را به شما بپردازیم در نتیجه با یک شرکت دیگر که از زیرمجموعه آقای باقری محسوب می‌شوند، وارد معامله می‌شوند. کارشناسان طی تبانی، ارزش پالایشگاه را حدود سه برابر مبلغ خرید و حداقل ۱۰۰ میلیارد تومان ارزش‌گذاری می‌کنند تا اگر طلب پس از چهار سال وصول نشد پالایشگاه را به جای طلب بردارند.
در ادامه این جلسه قائمی وکیل بانک ملی، وکیل بیمه ایران، نماینده شرکت سامان مجد، وکیل بانک گردشگری، وکیل خدمات ارزی – صرافی سهامی بانک اقتصاد نوین عناوین و متن شکایات خود را قرائت کردند.
وکیل بانک گردشگری در تشریح شکایات خود از مدیران وقت شرکت نفت جی، عنوان کرد: در خصوص اقداماتی که پیرامون ورود خسارت به بانک گردشگری از طریق مداخله شرکت نفت جی وارد شده است، شکایت بانک گردشگری علیه مدیران وقت شرکت نفت جی است. از طرف دیگر شخصی به عنوان مهرعلی قهرمان در اوایل سال ۱۳۹۰ به بانک گردشگری مراجعه و تقاضای صدور ضمانت‌نامه فروش قیر می‌کند که در همان سال این ضمانت‌نامه به منظور خرید قیر صادر می‌شود. این ضمانت‌نامه در سال ۱۳۹۰ معادل ۳۶ میلیارد تومان ارزش گذاری می‌شود درحالیکه بیش از ۲ میلیارد تومان ارزش نداشته است. با شکایت ما در شعبه ۶ بازپرسی یکی از کارشناسان به رد پای فروش ۵۳ تن قیر شرکت نفت جی اشاره می‌کند. شرکت پارسیان بنیان کیش از طریق آقای نصیری سندی را به میزان شش میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان ضمانت می‌کند. در آن زمان بانک ملی به تمامی بانک‌ها ابلاغ می‌کند که مراقب باشید فردی چنین کاری کرده و با یک وثیقه به صورت متعدد تسهیلات دریافت کرده است که این ابلاغیه دیر به دست ما رسید و کار از کار گذشته بود.
وی افزود: در پرونده پارسیان بنیان کیش هم اثر آقای باقری دیده می‌شود. در نتیجه اقدامات مجرمانه‌ای که صورت گرفته است مبنی بر صدور ضمانت‌نامه حسن اجرای تعهدات با مبلغ ۳۴ میلیارد تومان توسط بانک در حالیکه این وثیقه حداکثر دو میلیارد تومان ارزش داشته است، جمعا حدود ۳۲ میلیارد تومان در این پرونده و شش میلیارد تومان در یک پرونده دیگر به بانک گردشگری خسارت وارد می‌کند.
در ادامه وکیل خدمات ارزی بانک اقتصاد نوین در بخشی از صحبت‌های خود با بیان اینکه بانک ملی مدعی است رئیس شعبه بهار بانک ملی با اختیار خود ضمانت‌نامه‌ها را صادر کرده است و مجوز آنها در بانک ملی وجود ندارد، گفت: با توجه به احراز صحت انتصاب صدور ضمانت‌نامه‌ها و عدم نفوذ به اعتبار مدیران در برابر اشخاص ثالث، تسهیل ضمانت‌نامه‌ها از طریق معامله و... تقاضا داریم ضمن رسیدگی به کیفرخواست متهمان مستندا در جهت تصمیم مقتضی برای صدور ضمانت‌نامه‌ها به بانک اقتصاد نوین اقدام نمایید.
در ساعت ۱۲، قاضی صلواتی ریاست شعبه رسیدگی‌کننده، پایان این جلسه رسیدگی به این پرونده را اعلام و گفت که تاریخ جلسه تفهمیم اتهام به زودی اعلام خواهد شد.

برگزاری اولین جلسه علنی رسیدگی به پرونده رئیس دفتر رئیس‌جمهور سابق
در ادامه دادگاه‌های علنی نیز روز گذشته اولین جلسه رسیدگی علنی به اتهامات الف.‌ر.م رئیس دفتر رئیس‌جمهور سابق برگزار شد.
روابط عمومی دادگاه انقلاب اسلامی تهران اعلام داشت: قبل از شروع دادگاه وکیل جدیدی از ناحیه وکلای سابق آقای اسفندیار رحیم مشایی در محل دادگاه انقلاب حاضر و مراتب عزل وکلای سابق را اعلام و فرد اخیرالذکر نیز قبل از تشکیل جلسه دادگاه محل را ترک نمود، در نتیجه دادگاه با حضور متهم مذکور و بدون حضور وکلای مدافع متهم برگزار گردید.

محاکمه اخلالگران اقتصادی در نظام پولی و ارزی از امروز آغاز می‌شود
جلسات رسیدگی به اتهامات اخلالگران در نظام پولی و ارزی کشور از امروز یکشنبه ۴ شهریورماه در شعبه اول و دوم دادگاه ویژه آغاز به کار خواهد کرد. براساس تصمیم مسئولان دستگاه قضایی قرار است جلسات رسیدگی به اتهامات اخلالگران در نظام پولی و ارزی کشور از یکشنبه ۴ شهریورماه در شعبه اول و دوم دادگاه ویژه آغاز به کار خواهد کرد.
این دادگاه‌ها به صورت علنی برگزار می‌شود و انتشار اسامی متهمین و همچنین محتوای جلسه برای رسانه‌ها بلامانع خواهد بود.

کد مطلب: 105783
 
Share/Save/Bookmark