میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۰۱:۰۳
 
 
تکرار و باز هم تکرار
غرب آسیا این روزها بار دیگر به یکی از اصلی ترین کانون‌های تحولات جهانی مبدل شده است که البته...

غرب آسیا این روزها بار دیگر به یکی از اصلی ترین کانون‌های تحولات جهانی مبدل شده است که البته محور آن را اقدامات ضد مقاومتی آمریکا تشکیل می‌دهد. آمریکا از یک سو به حمایت‌های گسترده از تروریست‌ها در سوریه ادامه می‌دهد در حالی که همزمان تشدید تحریم‌ها علیه حزب‌الله لبنان را اجرا می‌کند. در جدیدترین اقدام ضد ایرانی نیز ترامپ و البته تیم امنیتی و سیاسی آمریکا در کنار کنگره به موضع گیری علیه ایران با محوریت عدم پایبندی ایران به برجام پرداختند. نکته مهم آنکه محور رفتاری آنان را اقدام علیه نیروهای مسلح ایران تشکیل می‌داد. هر چند که رفتارهای ضد ایرانی آمریکا بر کسی پوشیده نیست اما یک نکته در قبال آن قابل توجه است و آن واکنش کشورهای عربی به این رفتارها است. کشورهایی مانند بحرین، امارات و عربستان به حمایت از مواضع ضد مقاومتی آمریکا پرداخته و همکاری با آن تاکید کرده‌اند.
این نوع رفتار از سوی کشورهای عربی در حالی صورت می‌گیرد که همزمان شاهد خیانت این کشورها به فلسطین نیز می‌باشیم چنانکه گزارش‌ها از رویکردهای آنها به سازش با رژیم صهیونیستی و دوری از فلسطین حکایت دارد. هر چند که کشورهای مذکور بر این ادعایند که با این رویکردها می‌توانند ضمن دریافت کمک‌های نظامی از آمریکا به قدرت منطقه‌ای مبدل شوند اما بررسی ریشه‌ای تحولات منطقه و نوع رفتار آمریکا بیانگر حقایقی دیگر است که ورای این تصورات است.
سیاست آمریکا نشان می‌دهد که آنها برای خود چند هدف تعریف شده دارند که محور آن را سرکیسه کردن کشورهای منطقه در لوای فروش تسلیحات و نیز استمرار بحران در منطقه در قالب تروریسم تشکیل می‌دهد. این مسائل در حالی است که همزمان کشورهای عربی منطقه با بحران‌های داخلی بسیاری مواجه هستند که زمینه ساز اعتراض‌های گسترده مردمی به سیاست‌های آنها شده است.
اجرایی شدن سیاست‌های آمریکا در منطقه قطعا به استمرار این وضعیت منجر می‌شود که تزلزل و حتی چندپاره شدن کشورهای منطقه را به همراه خواهد داشت. آنچه تاکنون مانع اجرای سیاست‌های بحران‌ساز آمریکا در منطقه شده است حضور امنیتی ایران در منطقه است که به اذعان جهانیان تروریسم را ریشه کن و تاثیر بسیاری بر امنیت منطقه داشته است. کشورهای منطقه اگر به دنبال رسیدن به صلح و ثبات پایدار می‌باشند باید به جای رویکرد نادرست به آمریکا در کنار عاملان ثبات منطقه یعنی جبهه مقاومت قرار گیرند چنانکه کشورهایی مانند سوریه و عراق با در پیش گرفتن چنین راهی توانسته‌اند به ثبات نسبی دست یابند.
آنچه امروز از سوی برخی کشورهای عربی علیه جبهه مقاومت صورت می‌گیرد هر چند می‌تواند تا مدتی افکار عمومی را از جنایاتی که در کشورهای بحرین، عربستان و امارات علیه مردم صورت می‌گیرد و نیز جنایاتی که این ائتلاف در یمن انجام می‌دهند به حاشیه‌ها منحرف سازد اما در نهایت نمی‌تواند برای‌ آنها دستاوردی داشته باشد چراکه عملکرد آمریکا نشان داده که جز منافع خود و رژیم صهیونیستی به هیچ اصلی توجه ندارند و در نهایت نیز همین کشورهای عربی را قربانی سیاست‌های خود خواهد ساخت. 

نویسنده: قاسم غفوری

کد مطلب: 101372
 
Share/Save/Bookmark