میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۸ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۰۸
 
 
کفتارها در کمین اعتراضات لبنان و عراق
با توصیه و تأکید روز گذشته رهبر معظم انقلاب اسلامی به لبنان و عراق،‌ راه برون رفت از بحرانی که در این دو کشور ایجاد شده مقابل مسئولین و مردم آ

با توصیه و تأکید روز گذشته رهبر معظم انقلاب اسلامی به لبنان و عراق،‌ راه برون رفت از بحرانی که در این دو کشور ایجاد شده مقابل مسئولین و مردم آنها نهاده شد.
مهمترین مؤلفه‌ای که این دو کشور نیاز دارند علاج نا امنی است،‌ نکته‌ای که رهبر معظم انقلاب اسلامی آن را تبیین کردند.
عراق و لبنان دستخوش حوادثی شده‌اند که اگر ادامه داشته باشد می‌تواند باعث روی کارآمدن حکومت و دولتی وابسته به آمریکا و سعودی‌ها شود. اعتراضاتی که در عراق و لبنان دیده می شود، اعتراضاتی به حق است که مردم این دو کشور از دولت های خود دارند.
مسائل اقتصادی و معیشتی به خاطر شرایط حاکم بر این دو کشور با مشکلات زیادی روبرو است، اما نمی‌توان اعتراضات مردمی را یک انقلاب، قیام و براندازی دانست حداقل در این مرحله، اما اگر دولت ها فکری عاجل برای حل مشکلات خود نکنند اوضاع وخیم تر خواهد شد.
شرایطی که در عراق و لبنان به وجود آمده، بدون دخالت بیگانه، تبلیغات رسانه های منطقه، دخالت های مستقیم و غیر مستقیم عربستان سعودی و صهیونیست ها در لبنان و عراق، برنامه ریزی آمریکا ممکن نبود اتفاق بیفتد.
ناآرامی و اعتراضات در این دو کشور و هر کشوری که در محور مقاومت قرار دارد، خواسته رژیم آمریکا، صهیونیست ها و سعودی‌ها است.
پس از برگزاری راهپیمایی بزرگ و با شکوه اربعین حسینی با حضور میلیون‌ها نفر از مردم مسلمان و غیر مسلمان در عراق، پیش بینی می شد که بار دیگر شاهد آغاز اعتراضات در عراق باشیم.
مردم عراق در شرایط بد اقتصادی و امنیتی قرار دارند، اما آیا اعتراضاتی که اکنون علیه دولت این کشور صورت می گیرد، مشکلات این کشور را حل می کند؟!
به هیچ وجه چنین نیست، بلکه برعکس باعث تشدید اوضاع بحرانی در عراق می شود و سرانجام خوبی هم در پی نخواهد داشت.
دخالت ها، تحریکات و فتنه انگیزی‌ها در عراق و لبنان شباهت زیادی به فتنه‌های ایران دارد به ویژه فتنه دی ماه ۹۶، اما هوشیاری، آگاهی، بصیرت و پایبندی مردم به انقلاب خود، توطئه دیگری از توطئه های دشمنان را خنثی کرد، ولی توطئه های دشمن ادامه دارد.
خوشحالی سعودی ها و صهیونیست‌ها از وقایع لبنان و عراق، ثابت می‌کند که آنها دراین اتفاقات فتنه انگیز دست دارند.
صهیونیستها و سعودی‌ها حتی نتوانستند شعف خود را پنهان کنند، به همین خاطر از آنهایی که در جریان اعتراضات لبنان و سوریه دست به آشوب زده و علیه دولت، حزب الله، حشد الشعبی، ایران و جبهه مقاومت شعار سر می دهند، دفاع کرده و قدردانی نمودند.
به این سخن یک خبرنگار رژیم صهیونیستی توجه کنید؛ «عملیاتی که ارتش(ارتش اسرائیل) برای مقابله با حزب الله و حشدالشعبی شروع کرده بود فعلا متوقف شده تا مشخص شود نتیجه تظاهرات معترضان در لبنان و عراق به کجا می‌رسد. برای اسرائیل باعث خوشحالی است که کسانی کشورهای دشمن را از داخل ناامن کنند و بجای ما با دشمنانمان بجنگند! ما به همه آنها خسته نباشید می‌گوییم و امیدواریم حرکت آنها که بقای ما را تضمین کرده و آرزوی دیرینه‌ ما که توسعه اسرائیل بزرگ از نیل تا فرات بوده است آسان می کند، همچنان ادامه داشته باشد.»
هر چند با زیرکی که رژیم صهیونیستی از خود بروز داده، وظیفه این شادمانی و سپاسگزاری به یک خبرنگار سپرده شده تا اتهام مداخله آنها در امور داخلی عراق و لبنان به دولت این رژیم وارد نشود، اما با این وجود باز هم سران این رژیم اکنون به خاطر اتفاقات دو کشور لبنان و عراق با دم خود گردو می شکنند!
مردم عراق و لبنان باید آگاه باشند که در دام توطئه سعودی ها و صهیونیست‌ها نیفتند، که اگر چنین شود، کشور خود را نیز از دست خواهند داد و قطعاً با جنگ های داخلی خونباری روبرو می‌شوند. هر چه آتش درگیری ها در عراق و لبنان داغ تر و سوزاننده تر، به مذاق آمریکایی‌ها، سعودی‌ها و صهیونیست‌ها خوش تر، مردم این دو کشور یقین بدانند که در میان آنها هستند افرادی فتنه گر، آشوب طلب، نفوذی و اغتشاشگر که سعی دارند از این فضای غبارآلود بهره برده و وضعیت را تیره و تار کنند.
مردمانی که در کشورهای محور مقاومت قرار دارند باید شرایطی که در ایران در چند مرحله به وجود آمد مطالعه کرده و با دقت بیشتری به آن بنگرند قطعاً برای برون رفت از بحرانی که اکنون در لبنان و عراق به وجود آمده راهگشا خواهد بود.
مردم این دو کشور نباید اجازه دهند برخی افراد که از حمایت سعودی‌ها و صهیونیست‌ها برخوردارند، کشورشان را نابود کنند.
رسانه های بغداد و بیروت نقش مهمی در این وقایع دارند و می توانند مسیر انحرافی را تغییر داده و به راه اصلی خود بازگردانند.
در این میان اگر مردم لبنان با تغییر در ساختار سیاسی کشور خود، در یک انتخابات، رئیس جمهور را با رأی مستقیم انتخاب کنند و پست نخست وزیری در تغییرات احتمالی حذف شود، یک دولت منسجم تر و کارآمدتر در لبنان شکل خواهد گرفت.
با توجه به محبوبیت حزب الله در لبنان، این حزب شانس زیادی برای پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری خواهد داشت، هر چند پیروزی حزب الله در چنین انتخاباتی برای برخی احزاب و شخصیت‌های سیاسی و البته رژیم سعودی و صهیونیست‌ها قابل تحمل نخواهد بود و فتنه گری‌های آنها نیز شدت خواهد گرفت، اما همین اتفاق باعث خواهد شد که مردم از دست های پشت پرده فتنه‌ها در لبنان آگاهتر شده و برای مقابله با آن منسجم تر شوند. چنین تغییری حتی می‌تواند در عراق نیز ایجاد شود.

نویسنده: محمد صفری

کد مطلب: 111371
 
Share/Save/Bookmark