میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : شنبه ۳۰ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۴۲
 
 
استفاده ابزاری از زنان!
یکی طرح می‌نویسد که تعداد نمایندگان زن مجلس را بیفزاید!! دیگری ذوق می‌کند که دومین سفیر زن جمهوری اسلامی...

یکی طرح می‌نویسد که تعداد نمایندگان زن مجلس را بیفزاید!! دیگری ذوق می‌کند که دومین سفیر زن جمهوری اسلامی برگزیده شده است و این را گام مثبت عرصه دیپلماسی معرفی می‌کند! اتفاقا اینها (خانم حسینی و ابتکار) مدعی نگاه ارزشی و ارتقای جایگان زنان هستند اما متاسفانه برخلاف ظاهرشان با نگاه جنسیتی به زن!! ارزش فعالیت او را پایین می‌آورند.
برای باز شدن این ماجرا و تحلیل درست کافی ‌است همین دو به اصطلاح تلاش برای ارتقای جایگاه زنان را با هم مرور کنیم.
طرحی که خانم حسینی دختر صفدر حسینی نجومی‌بگیر معروف از آن یاد کرده است که توسط زنان در مجلس امضا شده است این نقص را داراست که به جای ایجاد فضای باز رشد برای زنان اتفاقا فضا را برای زنان نماینده محدود می‌کند. این اتفاق بر این اساس رخ می‌دهد که اکنون در صورت رای مردم به تخصص افراد می‌توانند ۲۹۰ زن به مجلس راه‌ یابند اگر مردم بخواهند! اما با انجام طرح مذکور توسط آن خانم‌ها! حضور زنان تنها براساس جنسیت نه تخصص با تعداد معین زین پس صورت خواهد گرفت که این طرح به جز توهین به شعور مردم در انتخاب نماینده خود، توهین به زنانی است که سطح سواد و تخصص لازم را برای حضور در پارلمان دارا هستند.
اما تمجید خانم ابتکار از انتخاب دومین سفیر زن و دیدن پله‌های توسعه دیپلماسی جمهوری اسلامی با چنین انتخابی! این اظهارات نیز دقیقا در جهت نگاه جنسی و ابزاری به زنان است چراکه جنسیت فرد منتخب بر توانایی او چیره شده است و اینطور به نظر می‌رسد که انتخاب چنین افرادی فقط برای پز دادن و استفاده جنسیتی رخ داده است نه توانایی آنها! البته با بازگشت به عقب و توجه به صحبت‌های انتخاباتی رئیس‌جمهوری چنین نگاه‌هایی از سوی کابینه و اعضای همسو با دولت قریب و ناهمگون به نظر نمی‌رسد، چراکه روحانی نیز در تبلیغات انتخاباتی خود به استفاده ابزاری و جنسیتی از زنان پرداخته و وعده حضور زنان در کابینه و استانداری و فرمانداری‌ها را بیان کرده بود! این اظهارات با توجه به قانون اساسی مترقی جمهوری اسلامی ایران که زن و مرد را برابر می‌بیند و حقوق آنها را در رسیدن به مناصب و جایگاه‌های مختلف به جز موارد خاصی که منع شرعی دارد محدود نمی‌‌کند، توهین به همه زنان تلقی شده و اینطور به نظر می‌رسد که برای جلب نظر مردم امری بدیهی را با نگاه جنسیتی خلط کرده و زنان را در حد استفاده ویترینی از آنها به جای نگاه تخصص محور و فارغ از جنسیت پایین آورده است.
در نهایت باید اینطور عنوان کرد که هر نوع نگاه جنسیتی و بزرگ‌بینی مناصبی که به زنان براساس توانایی‌های آنها واگذار شده است و دیدن نقش جنسیت زودتر از توانایی خیانت به زنان و استفاده ابزاری از آنها حساب می‌شود و اگر قرار است براساس قانون اساسی به کرامت زن پرداخته شود لازم نیست که بگویند در ادارات چند مدیر زن وجود دارد چون زنان براساس تخصص‌شان پست گرفته‌اند مانند مردان نه نگاه جنسیتی و جلب رضایت افکار عمومی جهان و یا به اصلاح محافل به اصلاح حقوق بشری زنان!

نویسنده: مائده شیرپور

کد مطلب: 105279
 
Share/Save/Bookmark