میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۲ شهريور ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۲۰
 
 
متولیان مدعی شدند؛
گرانی ۸۳ درصدی میوه بر گردن دلالان
گرانی ۸۳ درصدی میوه بر گردن دلالان
 

در حالی که قیمت میوه طی هفته‌های گذشته با افزایش ۸۳ درصدی نسبت به همین بازه زمانی در سال گذشته مواجه شده است، مسئولان وزارت جهاد کشاورزی معتقدند که تولید این محصولات با نوسان یا کمبود قابل ملاحظه‌ای مواجه نشده و دلالی و سودجویی عامل اصلی گرانی و افزایش غیرمنطقه‌ای قیمت میوه در بازار است.
براساس آخرین آمار بانک مرکزی از متوسط قیمت اقلام خوراکی در سطح شهر تهران در هفته منتهی به دوم شهریورماه امسال گروه میوه‌های تازه با افزایش قیمت ۸۳ درصدی نسبت به هفته مشابه در سال گذشته مواجه شده است و نگاهی به درصد افزایش قیمت همین گروه کالایی در هفته قبل و هفته مشابه ماه قبل که به ترتیب ۶.۸ و ۴.۴ درصد بوده است، نشان می‌دهد که روند قیمت و بازار میوه افزایشی بوده و همچنان این گرانی‌ها ادامه دارد.
البته در این میان تنها میوه وارداتی در این سبد یعنی موز به کیلویی ۱۰ هزار و ۱۷۴ تومان (به صورت میانگین) رسیده و نسبت به هفته سال گذشته ۱۴۴.۹ درصد افزایش قیمت را تجربه کرده است. همچنین پس از این میوه وارداتی هندوانه و طالبی در ردیف‌های بالایی جدول گرانی و صدرنشین آن هستند، چراکه به ترتیب ۱۳۹.۳ درصد و ۹۵.۶ درصد افزایش قیمت را نسبت به هفته مشابه سال گذشته تجربه کردند و پس از آن میوه‌هایی مانند گلابی، خربزه، انگور، سیب گلاب و هلو در رتبه‌های بعدی افزایش قیمت میوه در آخرین ارزیابی بانک مرکزی قرار دارد.
در این میان برخی باغداران و فروشندگان میوه عامل افزایش قیمت میوه را کاهش کمبود تولید و عرضه انواع میوه ناشی از سرمازدگی و دیگر شرایط اقلیمی خاص عنوان می‌کنند، اما مسئولان وزارت جهاد کشاورزی معتقدند که هیچ کمبودی در این زمینه وجود نداشته و سودجویی، واسطه‌گری و دلالی قیمت میوه را گران می‌کند.
شکرالله حاجی‌وند مدیرکل دفتر امور میوه‌های سردسیری و خشک وزارت جهاد کشاورزی گفت: از نظر تولید هیچ مشکل و کمبودی در کشور وجود ندارد و از نظر عرضه محصول در حوزه میوه نسبت به سال گذشته وضعیت بهتری را تجربه می‌کند بنابراین هیچ کمبودی در این زمینه وجود ندارد و دلالی و سودجویی عامل افزایش قیمت میوه است.
وی ادامه داد: براساس بررسی‌های صورت گرفته قیمت هر کیلوگرم میوه که در اختیار مردم قرار گرفته و توسط آنها استفاده می‌شود تنها ۳۰ درصدش به جیب باغدار می‌رود و ۷۰ درصد مابقی آن نیز سهم دلالان، سودجویان و واسطه‌های بی‌شماری هستند که قیمت میوه را افزایش دادند، بنابراین باید طرحی دیگر براندازیم.
مدیرکل دفتر امور میوه‌های سردسیری و خشک وزارت جهاد کشاورزی با تاکید بر اینکه برخورد با سودجویان و گرانفروشان وظیفه دستگاه‌های نظارتی سازمان تعزیرات حکومتی و سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان است، تصریح کرد: آن طور که باید دستگاه‌های نظارتی به وظایف خود عمل نمی‌کنند و به نظر می‌رسد راهکار مقابله با این فاصله زیاد ایجاد زنجیره واحدی در زمینه‌ی میوه از تولید تا مصرف است که باغداران سود واقعی خود را که مستحق‌شان است را ببرند و مردم نیز بتوانند با قیمت مناسب‌تری میوه بخرند.
همچنین مسعود لطیفیان مدیرکل دفتر میوه‌های گرمسیری و نیمه‌گرمسیری وزارت جهاد کشاورزی نیز در این‌باره، اینگونه توضیح داد که در زمینه‌ی میوه‌های گرمسیری و نیمه‌گرمسیری هیچ کمبودی وجود ندارد که می‌توان به خرما، انار، انجیر، کیوی، مرکبات و... اشاره کرد، اما در این میان سودجویی و عوامل واسطه‌ای دیگر باعث افزایش قیمت میوه شده‌اند که البته این رشد بی‌رویه در بازار بسیاری از محصولات دیگر در کشور اتفاق افتاده است.
وی افزود: باید زنجیره ارزش افزوده و یکپارچه برای میوه تشکیل شود تا تولیدکنندگان بتوانند به صورت مستقیم محصولات خود را با قیمت مناسب عرضه کنند که وزارت جهاد کشاورزی در این زمینه تسهیلات و کمک‌های مناسبی را در نظر گرفته است.
پیش از این نیز مجتبی شادلو، عضو هیات مدیره اتحادیه باغداران، سرمازدگی محصولات در فروردین و افزایش هزینه‌های تولید را مهم‌ترین عوامل افزایش قیمت میوه‌ها اعلام کرده و گفته بود باغداران در قیمت‌گذاری نقشی ندارند.
وی همچنین با تاکید بر اینکه مقایسه قیمت‌های امسال با سال گذشته درست نیست گفته بود؛ سال گذشته به دلیل افزایش تولید و نبود بازار متناسب با آن، قیمت‌ میوه‌ها به ۱۰ سال پیش برگشته بود که باعث شد تولیدکننده متضرر شود و حتی نتواند هزینه‌های تولیدش را بازگرداند؛ این در حالی بود که سال گذشته تولید کمی و کیفی بسیار خوبی داشتیم.
وی با تاکید بر تاثیر افزایش نرخ ارز بر قیمت نهاده‌های تولید و ماشین‌آلات گفت: با اینکه این محصولات در لیست کالاهای اساسی وجود دارند و به آن‌ها ارز دولتی اختصاص می‌یابد اما ملاک قیمت‌گذاری‌ها همان قیمت ارز در بازار آزاد است. ایسنا

افزایش ۸۶ درصدی قیمت پرتقال
در مردادماه سال‌جاری، پرتقال با ۸۵.۸ در صد، خیار با ۸۴.۱ درصد و سیب درختی زرد با ۸۳.۷ درصد، بیشترین افزایش قیمت را در میان اقلام خوراکی، نسبت به ماه مشابه سال قبل داشته‌اند.
براساس نتایج به دست آمده در مردادماه ۹۷، بیشترین افزایش قیمت در ماه جاری نسبت به ماه گذشته، مربوط به اقلام سیب درختی زرد با ٣٨.٦ درصد افزایش، پرتقال محصول داخل با ٢٩.٨ درصد افزایش و مرغ ماشینی با ٢٨.٧ درصد افزایش بوده است. در این ماه هیچگونه کاهش قیمتی نسبت به ماه قبل وجود نداشته است.
بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه مشابه سال قبل (مرداد ۹۶) مربوط به پرتقال محصول داخل با ٨٥.٨ درصد افزایش و پس از آن خیار با ٨٤.١ درصد افزایش و سیب درختی زرد با ٨٣.٧ درصد افزایش است. بیشترین کاهش قیمت نسبت به ماه مشابه سال قبل (مرداد ۹۶) مربوط به قلم پیاز با ٤٧.٥ درصد کاهش است.

کد مطلب: 105873
 
Share/Save/Bookmark