میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۴۷
 
 
پاسخ بشار اسد به مداخلات آمریکا و انگلیس
غرب نمی‌تواند برای سوریه تعیین تکلیف کند
غرب نمی‌تواند برای سوریه تعیین تکلیف کند
 

رئیس‌جمهور روسیه در گفت‌وگو با ساندی‌میل، نشریه آخر هفته‌های میل‌آنلاین، گفت ایران و روسیه به دعوت دولت سوریه به این کشور آمده‌اند و حضورشان مشروع است در حالیکه آمریکا و انگلیس به صورت غیرقانونی آمده‌اند و این اقدام آنان تجاوز است و حاکمیت سوریه را نقض کرده‌اند.
بشار اسد در گفت‌وگو با نشریه آخر هفته‌های میل‌آنلاین افزود، سوریه اصلی‌ترین کشوری است که با حمایت ایرانی‌ها و روس‌ها با داعش مبارزه کرده است و هیچ کشور دیگری این چنین با داعش مقابله نکرده است.
وی تاکید کرد، غرب و نظامیان غربی که ائتلافی را با رهبری آمریکا تشکیل دادند،‌ در واقع از داعش حمایت می‌کردند. اسد ادامه داد برای نمونه چند روز پیش وقتی که داعشی‌ها به نیروهای سوری حمله کردند و سوریه از خود دفاع و آنان را شکست داد، در پاسخ آمریکایی‌ها به نیروهای سوریه در بخش شرقی این کشور حمله کردند.
اسد در ادامه به ساندی‌میل گفت، «ما با تروریست‌ها مبارزه می‌کنیم و آن تروریست‌ها تحت حمایت دولت بریتانیا، دولت فرانسه، دولت آمریکا و دست‌نشانده‌های آنان در اروپا یا در منطقه هستند. ما با ‌آن‌ها [تروریست‌ها] مبارزه می‌کنیم و برای مبارزه با آن تروریست‌ها، از حمایت عمومی در سوریه برخورداریم. به همین دلیل است که ما پیشرفت کرده‌ایم. دلیل این پیشرفت‌ها تنها داشتن حمایت ایرانی‌ها و روس‌ها نیست، آن‌ها نمی‌توانند جایگزینی برای حمایت عمومی باشند».
رئیس‌جمهور سویه برای نمونه از عدم حمایت‌های مردمی به حکومت قبل از انقلاب ایران اشاره کرد و گفت، شاه ایران یک دست‌نشانده غربی بود که نتوانست در برابر مخالفت مردمی مقاومت کند و نابود شد و کل حکومت وی نیز در طول چند هفته نابود شد و وی مجبور به گریز از کشور شد.
بشار اسد در بخشی از گفت‌وگوی خود با نشریه آخر هفته‌های میل‌آنلاین خاطر نشان کرد، روسیه برای قانون بین‌الملل مبارزه می‌کند و بخشی از این قانون حاکمیت کشورها است که سوریه نیز یکی از آن کشورهاست. سیاست‌های روسیه، رفتار و ارزش‌های آنان این طور نیست که قصد دیکته کردن یا مداخله داشته باشند.
رئیس‌جمهور سوریه افزود: ما بیش از ۶ دهه، روابط خوبی با روسیه داشته‌ایم، حتی اگر اختلافاتی باشد چون جنگی وجود دارد و چون جنب‌وجوش بالایی اکنون در منطقه وجود دارد، داشتن اختلاف بین طرف‌های مختلف، طبیعی است، چه درون دولت خودمان باشد یا با دیگر دولت‌ها: روسیه - سوریه، سوریه - ایران، ایران - روسیه، و درون همین دولت‌ها. این امری طبیعی است. اما در نهایت تصمیم درباره آنچه در سوریه اتفاق می‌افتد و آنچه اتفاق خواهد افتاد، تصمیم خود سوریه است.
اسد گفت: اتهام حمله شیمیایی ادعایی در شهر دوما در غوطه شرقی اقدامی بود که از سوی انگلیس، فرانسه و آمریکا انجام گرفت. وی افزود: وقتی که غوطه شرقی آزاد شد، تعداد زیادی از خبرنگاران خارجی که علیه دولت سوریه هستند از مردم محلی درباره حمله شیمیایی سوال می‌کردند و مردم پاسخ می‌دادند که چنین چیزی ندیده‌اند.
رئیس‌جمهور سوریه گفت: این دروغ بود بویژه اینکه بعد از آنکه ما آن منطقه را آزادکردیم، اطلاعات ما تایید می‌کند که آن حمله اتفاق نیافتاده است. دولت انگلیس ابتدا باید با مدارک ثابت کند که حمله اتفاق افتاده و سپس باید اثبات کنند که چه کسی مسئول آن است - البته که این اتفاق نیافتاد.
وی خاطرنشان کرد، دلایل ساخت چنین دروغی از سوی غربی‌ها این است که دولت سوریه را تضعیف کنند چون آن‌ها از ابتدای آغاز جنگ در سوریه، به دنبال سرنگونی حکومت کنونی سوریه بوده‌اند ولی شکست می‌خورند و به دروغ گفتن ادامه می‌دهند.
خبر دیگر آنکه «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در کنفرانس خبری مشترک با «أیمن الصفدی» وزیر خارجه اردن بر حفظ مناطق کاهش تنش در جنوب سوریه تأکید کرد.
خبر دیگر از سوریه آنکه جنگنده‌های ارتش سوریه مواضع تروریست‌های تکفیری در مناطقی از حومه ادلب را هدف حملات هوایی سنگین قرار دادند. در ادامه این عملیات‌ها، جنگنده‌های سوری مواضع تروریست‌های تکفیری در حومه ادلب را بمباران کردند. در این عملیات، مواضع تکفیری‌ها در مناطق «بنش»، «رام حمدان» و «بروما» هدف قرار گرفته شد. خبر دیگر آنکه آمریکا و ترکیه اخیرا به توافقی برای اداره شهر منبج سوریه دست یافتند اما به نظر می‌رسد دو طرف تفسیر متفاوتی از این توافق دارند.
دو مسئول در وزارت خارجه آمریکا با اشاره به توافق میان واشنگتن و آنکارا درباره اداره مشترک شهر منبج و اهمیت گشت‌زنی نیروهای مشترک آمریکایی و ترکیه‌ای در خطوط ترسیم در اطراف منبج، بر اهمیت حفظ امنیت و ثبات در این شهر تأکید کردند. در نقشه راهی که آمریکا و ترکیه تهیه کرده‌اند سرنوشت اعضایی از گروه‌های "سپر فرات" که ساکن منبج هستند، مشخص نیست و معلوم نیست که در اداره نظامی که همزمان با پایان مرحله سوم توافق تشکیل خواهد شد مشارکت خواهند داشت یا خیر.
اظهارات آمریکا درباره تکیه کردن بر نیروهای محلی در شهر منبج و اکتفا کردن به "گشت‌های مشترک" با ترکیه تردیدها نسبت به اختلاف درخصوص تفسیر این توافق را بیشتر می‌کند. بعید است که این توافق در چارچوب زمانی مشخص شده اجرا شود. لازم به ذکر است کشورهای غربی با ادعای مبارزه با تروریسم به دخالت در سوریه ادامه می دهند در حالی که نتیجه این دخالت گسترش تروریسم و کشتار مردم بوده است.

کد مطلب: 104686
 
Share/Save/Bookmark