میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۴ تير ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۱۹
 
 
تیر غیب در انفجار ناو هواپیما بر آمریکا
انفجار در یک ناو هواپیما بر آمریکایی در آب‌های سرزمینی این کشور که یکشنبه شب اتفاق افتاد، نه تنها بی اهمیت نیست بلکه از جهات گوناگون اهمیت د

انفجار در یک ناو هواپیما بر آمریکایی در آب‌های سرزمینی این کشور که یکشنبه شب اتفاق افتاد، نه تنها بی اهمیت نیست بلکه از جهات گوناگون اهمیت دارد. در بعد نظامی ماجرا، اهمیت آن در این است که آمریکای ابرقدرت، با وجود ادعای داشتن ارتش قوی، پیشرفته و تکنولوژی بالا، نقاط ضعف بسیاری دارد که این ضعف در انفجار سنگین در ناو هواپیمابر «یو.اس.اس. بونهوم زیچارد» به روشنی آشکار شد. آمریکا با چالش‌های بسیاری درگیر است، چالش کرونا از یک سو که حتی هزاران نفر از نیروهای نظامی این کشور را بیمار کرده، تا تظاهرات میلیونی مردم ایالات متحده علیه تبعیض نژادی و سیاست‌های دولت حاکم در این کشور، که البته چالش‌های بیرونی را نیز باید به آن افزود.
به هر حال انفجار مهیب در یک ناو هواپیمابر که ۲ هزار تفنگدار دارد و ۲۰ فروند هواپیمای پیشرفته نسل پنجم اف ۳۵ را می‌تواند حمل کند، واقعه کوچک و کم اهمیتی نیست و در کنار آن سقوط یک فروند جنگنده اف. ۳۵ آمریکایی در فلوریدا و سانحه برای یک فروند شکاری رهگیر اف.۱۴ تنها گوشه ای از حوادثی است که برای رژیم ایالات متحده در زمینه نظامی افتاده است.
قطعا عملکرد ترامپ در اداره کشور، نظامیان و ارتش ایالات متحده را نیز ناراضی کرده است، با توجه به این که اکنون بیش از ۶۰ هزار نفر از نیروهای نظامی ارتش آمریکا به ویروس کرونا مبتلا شده اند و قطعا این آمار بسیار بیشتر از آن چیزی است که رسما منتشر شده است.
اگر به نوع برخورد رسانه ای چنین وقایعی در دیگر کشورها به ویژه آمریکا و اروپا در مقایسه با ایران نگاهی بیندازیم، به وضوح می‌توان دید که پردازش خبری رسانه‌های غربی علیه ایران در ماجرای انفجار در نطنز یا حتی انفجار در درمانگاه سینا در تهران چگونه است و نوع برخورد رسانه ای با وقایعی که در چند روز گذشته در آمریکا افتاد، به چه شکل است. حتی رسانه‌های غربی در ماجرای موشک باران پایگاه آمریکا در عین الاسد عراق تلاش زیادی کردند تا آن را کوچک جلوه دهند، در حالی که اهمیت آن در اقدامی بود که جمهوری اسلامی ایران علیه آمریکا انجام داده، حتی اگر یک فروند موشک هم به سوی پایگاه آمریکا شلیک می‌شد، از نظر نظامی بسیار حائز اهمیت بود در حالی که ۱۳ فروند موشک بالستیک نیروی هوا فضای سپاه پاسداران به پایگاه آمریکا در خاک عراق شلیک شد، اصابت کرد و یقینا تلفات سنگینی را به نیروهای آمریکایی وارد ساخت. اما درباره ناو هواپیمابر آمریکا که در پایگاه دریایی سن دیگو در جنوب غربی آمریکا لنگر انداخته بود، می‌توان به یک نکته اشاره کرد که، با توجه به ناتوانی مقامات پنتاگون از اعلام دلیل انفجار و یا حتی محرمانه دانستن آن، می‌توان به این موضوع اشاره کرد که انفجار در ناو هواپیمابر، از سوی دست غیبی یا تیر غیبی باعث انفجار شده گزافه نخواهد بود. آمریکایی‌ها که شهامت آن را ندارند تا بگویند انفجار مهیب در ناو هواپیمابر یو.اس.اس بونهام ریچارد، به چه دلیل و علتی بوده است، چرا که از نظر نظامی برای هیمنه آمریکا گران تمام می‌شود، همانگونه که سعی کردند، پاسخ موشکی ایران به پایگاه خود در عراق را کوچک جلوه دهند.
در این گونه اتفاقات و وقایع، آمریکایی‌ها بهتر است عمیق تر به موضوع نگاه کنند، کمی بر روی مساله امدادهای غیبی، تیر غیب و از این دست واکنش‌ها بیندیشیند، چرا که، دست خدا بالاترین دست‌ها است، زمان بزن و دررویی پایان یافته است، تنها به این بخش که ایران هم توانایی واکنش قدرتمند به رفتارهای خصمانه آمریکا را دارد، ختم نمی‌شود، جدای از آن که جمهوری اسلامی به هر تعرض و تعدی و تهدیدی پاسخ قاطع و ویرانگر می‌دهد، دست غیب و تیر غیب نیز به هنگام نیاز خود را نشان می‌دهد، اما نشانه ای از خود بجا نمی‌گذارد. هیچ مانعی جلودار آن نیست، در زمان مقرر مقدر شده باشد، می‌آید، برخورد می‌کند، کار را انجام می‌دهد و می‌رود. هیچ رادار پیشرفته ای هم توانا شناسایی و رهگیری آن را ندارد. اینها را گفتیم تا رژیم آمریکا به هوش و بگوش باشد، شاید پشیمانی از کرده‌های خود باعث شود دست از ویرانگری، جنایت و جنگ و آدم کشی بردارد. سران رژیم تروریست و آدم کش آمریکا، خدا را دست کم گرفته اند!

نویسنده: سیاوش کاویانی

کد مطلب: 114487
 
Share/Save/Bookmark