میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : جمعه ۲۲ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۳۲
 
 
اولین پس لرزه پیروزی دوباره جانسون و حزب محافظه‌کار در انتخابات انگلیس
همه‌پرسی جدایی اسکاتلند قوت گرفت
همه‌پرسی جدایی اسکاتلند قوت گرفت
 

پیروزی بوریس جانسون و حزب محاظه کار در انتخابات پارلمانی لنگلیس نه تنها ثبات به همراه نداشته بلکه بحران‌های جدیدی را پیش روی آن قرار داده است چنانکه وزیر اول اسکاتلند ضمن مخالفت با خروج کشورش از اتحادیه اروپا، گفت همه‌پرسی مجدد برگزیت باید در اسکاتلند برگزار شود.
بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس و حزب محافظه کار توانستد اکثری مطلق کرسی‌ها را به دست آورند در حالی که از ریشه‌های اصلی این پیروزی رو جوسازی رسانه‌ای علیه کوربین رهبر حزب کارگر با نسبت دادن یهود ستیزی به وی و نیز وعده‌ جانسون برای خروج از اتحادیه اروپا تشکیل می داد. اما این پیروزی زمینه ساز بحران‌های جدید در انگلیس شده است چنانکه «نیکولا استورجن» وزیر اول اسکاتلند در واکنش به پیروزی حزب محافظه‌کار در انتخابات سراسری انگلیس، گفت که اسکاتلند خواهان دولت «بوریس جانسون» نخست‌وزیر انگلیس نیست.استورجن در مصاحبه با شبکه «اسکای‌نیوز» توضیح داد که اسکاتلند به هیچ وجه خواهان خروج از اتحادیه اروپا نیست و باید همه‌پرسی مجددی در این کشور برای تصمیم‌گیری مستقل مردم اسکاتلند برگزار شود.استورجن در واکنش به اظهارات جانسون مبنی بر اینکه حزب محافظه‌کار حکمی برای اجرای برگزیت به دست آورده، گفت: «اکنون حکمی وجود دارد که به مردم اسکاتلند، فرصت انتخاب آینده خود داده شود».وی درباره مخالفت اسکاتلند با دولت جانسون توضیح داد: «خواست و تاکید روشنی در مردم اسکاتلند وجود دارد که این کشور نباید گرفتار دولت جانسون شود و برخلاف خواست خود از اتحادیه اروپا خارج گردد».
وزیر اول اسکاتلند همچنین افزود: «بوریس جانسون شاید ماموریتی برای خارج کردن انگلیس از اتحادیه اروپا داشته باشد. [اما] او مؤکدا هیچ ماموریتی برای خارج کردن اسکاتلند از اتحادیه اروپا ندارد. اسکاتلند باید انتخاباتی برای تعیین سرنوشت خود را داشته باشد».واکنش استرجون به پیروزی حزب محافظه‌کار در انتخابات انگلیس در حالی است که حزب «ملی اسکاتلند» به رهبری وی توانسته کرسی‌های بیشتری نسبت به انتخابات سال ۲۰۱۷ به دست بیاورد.حزب ملی اسکاتلند با پیشی گرفتن از حزب «لیبرال دموکرات» در این کشور، طبق نظرسنجی‌های پای صندوق می‌تواند ۵۵ کرسی پارلمان انگلیس را از آن خود کند.نتایج اولیه و برآوردها از انتخابات پارلمانی انگلیس حاکی از پیروزی قاطع محافظه‌کاران به رهبری بوریس جانسون است؛ پیروزیی که گفته می‌شود در ۴۰ سال گذشته این حزب بی‌سابقه بوده و سرنوشت خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا را به سرعت مشخص می‌کند.در این انتخابات حزب محافظه‌کار توانسته اکثریت مطلق کرسی‌ها در پارلمان را به دست آورد. بر این اساس و در حالی که هنوز نتایج همه کرسی‌های مجلس عوام اعلام نشده، حزب محافظه‌کار دست کم ۳۲۶، یعنی نصف به اضافه یک کرسی‌ها را به دست آورده است.حزب محافظه‌کار موفق شده است که در حوزه‌های انتخابی انگلستان که دهه‌ها به حزب کارگر رای می‌دادند برنده شود. این حوزه‌ها در همه‌پرسی سه سال پیش به خروج از اتحادیه اروپا رای داده بودند. با اعلام نتایج ۶۲۷ حوزه انتخابیه حزب محافظه‌کار به ۳۴۸ کرسی رسیده است. حزب کارگر بیش از ۵۰ کرسی خود را از دست داده و تنها ۲۰۲ نماینده به مجلس فرستاده است. حزب ملی اسکاتلند ۴۶ کرسی و حزب لیبرال دموکرات تنها ۹ کرسی گرفته‌ است. بر این مبنا برآورد می‌شود که حزب محافظه‌کار ٣٨٦ کرسی از مجموع ۶۵۰ کرسی مجلس عوام را به دست آورد، که ٥٠ کرسی بیشتر از نتیجه آنها در انتخابات دو سال پیش است.گفته می‌شود در صورت قطعی شدن این نتایج، این بزرگترین پیروزی برای محافظه کاران از زمان «مارگارت تاچر» نخست‌وزیر اسبق انگلیس خواهد بود.برآورد شده که حزب کارگر به رهبری جرمی کوربین ١٩١ کرسی را به دست بیاورد که یکی از ضعیف‌ترین نتایج این حزب در انتخابات سال‌های اخیر به حساب خواهد آمد. تعداد کرسی‌های حزب لیبرال دموکرات و حزب ملی اسکاتلند هم به ترتیب ١٣ و ٥٥ کرسی برآورد شده است.
در پی شکست حزب کارگر در انتخابات پارلمانی انگلیس، جرمی کوربین، رهبر این حزب گفت از رهبری حزب کارگر کناره گیری خواهد کرد. کوربین گفت: "این به وضوح شبی ناامیدکننده برای حزب کارگر است. در کارزار انتخاباتی ما یک مانیفست امید و همبستگی ارائه دادیم. مانیفستی که امید داشت بی‌عدالتی‌ها را اصلاح کند." نخست‌وزیر انگلیس طی سخنرانی بعد از پیروزی در انتخابات سراسری این کشور،‌ تاکید کرد که در تاریخ سی‌ویکم ژانویه ۲۰۲۰ طرح خروج از اتحادیه اروپا را اجرا می‌کند. رئیس‌جمهور آمریکا و وزیر خارجه رژیم صهیونیستی از پیروزی حزب محافظه‌کار در انتخابات سراسری انگلیس استقبال کردند.

کد مطلب: 111985
 
Share/Save/Bookmark