میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۹ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۳۴
 
 
دلبستگان به سراب
اروپا درهفته‌های اخیر ادعاها و البته اقداماتی علیه جمهوری اسلامی ایران انجام داده که در جای خود جای تامل دارد...

اروپا درهفته‌های اخیر ادعاها و البته اقداماتی علیه جمهوری اسلامی ایران انجام داده که در جای خود جای تامل دارد بویژه اینکه این اقدامات در آستانه ارائه طرح اروپا برای بقای برجام صورت می‌گیرد. جدیدترین اقدام در این عرصه ادعای دانمارک مبنی بر نقش ایران در تحرکات علیه امنیت ملی این کشور است که نوعی اتهام زنی تروریستی علیه جمهوری اسلامی است. این ادعاها در شرایطی مطرح می‌شود که در باب آن چند نکته قابل توجه است.
پیش از هر چیز باید توجه داشت که ایران خود قربانی تروریسم است و هرگز اقدام تروریستی و یا حمایت از تروریسم ندارد ربایش مرزبانان ایرانی خود سندی بر قربانی تروریسم بودن ایران است این در حالی است که جمهوری اسلامی برای تامین امنیت و مقابله با تروریسم در دانمارک و یا هر کشور دیگری آمادگی کامل دارد تا تجربیات خود را در اختیار آنها قرار دهد اقدامات ایران در سوریه و عراق خود سندی بر اراده ایران ضد تروریسم است.
با توجه به این حقایق اقدام ادعایی علیه ایران در دانمارک تحرکی برای تخریب جایگاه ایران در مبارزه با تروریسم و پنهان سازی نقش آمریکا و شرکایش در کشتار انسان‌ها و بحران‌سازی در جهان است
چنانکه جهانیان ایران را پیشگام امنیت جهان و آمریکا را محور بحران می‌دانند.
مشاور ترامپ اخیرا دوباره به حمایت از گروهک تروریستی منافقینی پرداخته که دستشان به خون ۱۷هزار ایرانی بی‌گناه آغشته است لذا به خوبی می‌توان دریافت که کدام کشور قربانی و کدام کشور حامی تروریسم است.
نکته دیگر آنکه اقدام ضد ایرانی دانمارک ادامه طر اح‌های جریان‌های معلوم الحال برای خدشه دار ساختن روابط ایران و اروپا در آستانه توافقات جدید مالی میان طرفین است که زندانی ساختن دیپلمات ایرانی و اقدام علیه سفارت‌خانه‌های ایران در فنلاند و فرانسه از ابعاد دیگر آن است در این میان این سناریو مطرح است که مجموعه اقدامات صورت گرفته در اروپا از مسئله دانمارک گرفته تا ادعا علیه دیپلمات‌های ایرانی و حمله به سفارتخانه‌های ایران اقدامی باج گیرانه در قبال برجام و آنچه بسته پیشنهادی در ۱۳ آبان نامیده می‌شود است. غرب باید باداند با این اقدامات نمی‌تواند به باج گیری از ایران بپردازد.
شواهد نشان می‌دهد غرب همچنان به دنبال زیاده خواهی مبنی بر برچیدن تمام فعالیت هسته‌ای ایران، دوری ایران از منطقه و نیز حذف توان دفاعی و موشکی ایران است با توجه به اذعان آژانس به ماهیت صلح آمیز هسته‌ای ایران، حضور ایران و توان موشکی ایران در خدمت صلح و امنیت جهان بودن، غرب با رویکردهای فریبکارانه نظیر ادعاهای واهی دانمارک سعی در توجیه اقدامات ضد ایرانی در این حوزه‌ها دارد.
این امر را باید غرب دریافته باشد که با ادعاسازی علیه ایران نمی‌تواند به باج گیری در قبال سوریه و یمن، عراق و پنهان سازی نقش خود در کشتار مردم بی‌گناه این کشورها بپردازد.
نکته دیگر تقارن ادعای دانمارک و سایر رفتارهای ضد ایرانی اروپا و آمریکا، با فشار جهانی بر سعودی و آمریکا درباره قتل خاشقجی مسئله‌ای قابل تامل است و نقش آنها در این ادعاسازی ضد ایرانی برای انحراف افکار عمومی از جنایتش را آشکارتر می‌سازد. نکته مهم آنکه صهیونیست‌ها این روزها در حال کشتار گسترده مردم فلسطین هستند و برای انحراف افکار عمومی از این مسئله به هر اقدامی چنگ می‌زنند که ادعاهای واهی علیه ایران نمودی از آن است.
از سوی دیگر خیانت برخی کشورهای عربی علیه ملت فلسطین نظیر سفر نتانیاهو به عمان، وزرای صهیونیست به امارات ، خرید سامانه جاسوسی توسط سعودی، رویکرد سازکارانه بحرین خشم جهان اسلام را به همراه داشته است در حالی که پنهان سازان این سازشکاری سعی در انحراف افکار عمومی از این خیانت با حاشیه سازی از جمله جوسازی علیه ایران دارند.
نکته دیگر آنکه تقارن ادعاها علیه ایران در اروپا با انتخابات آمریکا سرپوشی بر ناکامی‌های ترامپ جهت بهره برداری انتخاباتی است چنانکه همزمان سران آمریکا ادعای پایان جنگ یمن و سوریه را در فضای تبلیغاتی آغاز کرده‌اند.
آمریکا می‌خواهد با القای تروریست بودن ایران به توجیه تحریم‌ها و اقدامات ضد ایرانی خود بپردازد که البته حلقه تکمیلی این رفتارها تحرکات آمریکا علیه چین و روسیه برای نمایش دادن اقتدار ترامپ در برابر آنچه تهدیدات جهانی می‌نامد است.
در جمع بندی نهایی از آنچه ذکر شد می‌توان گفت تحرکات ضد ایرانی صورت گرفته در اروپا از جمله اقدام دانمارک ادامه توهمات غرب برای تبدیل ایران به مولفه‌ای برای رسیدن به اهداف ضد ایرانی و البته اهداف جهانی است. این در حالی است که تجربه نشان داده کشورهایی که برای منافع موقت خود در برابر آمریکا، برخی بزرگان اروپا، پول‌های نفتی سعودی و نیز لابی صهیونیستی به اقدام علیه ایران پرداخته‌اند دلبستنشان به سراب است و بعد از مدتی با رسوایی واهی بودن ادعاهای ضد ایرانی و نیز از دست دادن منافع جهانی مواجه شده‌اند و این هشداری برای دانمارک و کشورهای مشابه آن است. 

نویسنده: قاسم غفوری

کد مطلب: 106666
 
Share/Save/Bookmark