میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۱۴
 
 
اتهام به ایران راه نجات از پاسخگویی به مردم!
بدهکاران طلبکار
فرانسه و انگلیس ایران را متهم به نقض قواعد بین‌المللی کردند!
بدهکاران طلبکار
 

خبرگزاری فرانس‌پرس گزارش داد که فرانسه و انگلیس برای برخورد با موضوع ادعایی آزمایش موشکی ایران ، خواستار تشکیل جلسه شورای امنیت پشت درهای بسته شده‌اند. اما قبل از این اتهام واهی آمریکا پیش از این مدعی شده بود که آزمایش‌های موشکی ایران نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد است.
این قطعنامه که پیرو برجام به تصویب رسید و تمامی قطعنامه‌های ضدایرانی پیشین را لغو کرد، هیچ منعی برای آزمایش‌های موشکی در نظر نگرفته است. وزارت امور خارجه کشورمان در همین خصوص پیشتر تاکید کرده بود که آزمایش‌های موشکی ایران هیچ مغایرتی با برجام و قطعنامه شورای امنیت ندارد. اما این اتهام واهی دقیقا برای چه مقاصدی در این مقطع زمانی به جمهوری اسلامی ایران زده شده است؟ این سوالی است که سعی خواهیم کرد در ادامه سعی می‌کنیم آن را جواب دهیم.

پشت‌پرده نشست فوری ضدایرانی در شورای امنیت سازمان ملل
مایک پمپئو در جمع خبرنگاران در حاشیه اجلاس جی ۲۰ در آژانتین مدعی شد که ایران آزمایش موشکی جدید انجام داده است.(اینجا) ساعاتی پس از این ادعا سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشورمان به شدت این اظهارات واهی را محکوم کرد و گفت: برنامه موشکی ایران ماهیت دفاعی دارد و بر اساس نیازهای کشور طراحی می‌شود. وی روز یکشنبه با رد اتهامات وزیر خارجه آمریکا، تاکید کرد: هیچ قطعنامه‌ای در شورای امنیت برنامه موشکی و یا آزمایش‌های موشکی ایران را ممنوع نکرده است.
قاسمی خطاب به وزیر امور خارجه آمریکا افزود: جالب و البته مضحک آنجاست به قطعنامه‌ای استناد می‌کنید که با خروج یکجانبه و غیر قانونی تان از برجام نه تنها خود آنرا نقض کرده اید بلکه دیگران را هم به نقض آن تشویق و یا حتی اگر آن را اجرا کنند تهدید به تنبیه شدن و تحریم می‌کنید.
همچنین وزیر خارجه کشورمان با درو خواندن آمریکا "مکر" مقامات کاخ سفید را برای دنیا روشن کرد و گفت: «"سورئالیسم" ( فرا واقعیت گرایی ) اکنون خط مشی ایالات متحده در سیاست خارجی اش شده است: در حالی که خود قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد را نقض می‌کند - و حتی به تهدید آنهایی می‌پردازد که نمی‌خواهند با اجرای تحریم‌های غیرقانونی ایالات متحده این قطعنامه را نقض کنند - حالا به غلط، ایران را دقیقا به نقض همان قطعنامه متهم می‌کند!»
همچنین در ادامه این روند انحرافی رسانه‌های خبری اسرائیل از دیدار نتانیاهو و مایک پمپئو در بروکسل خبر دادند، دیداری که با محوریت مقابله با تهران انجام شد.
سخنگوی نتانیاهو در این باره گفت که وی در ابتدای دیدار با پمپئو، برای گفت وگو درخصوص چگونگی «مهار سیاست‌های ایران» ابراز امیدواری کرد. نخست وزیر رژیم صهیونیستی همچنین از آمریکا برای طرح دعوی آزمایش موشک بالستیک در ایران تشکر کرد و آن را اقدامی «متخلفانه» خواند.
اشاره وی به ادعای اخیر وزارت امور خارجه آمریکا است که با هدف تهدید جلوه دادن توان موشکی ایران و ترغیب اروپایی‌ها برای همراه شدن با سیاست‌های آمریکا، تهران را به نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد متهم کرد.
این اتهام در ادامه سیاست‌های گذشته این کشور و توطئه‌چینی علیه ایران با همراهی رژیم صهیونیستی است.
نخست وزیر این رژیم اخیرا با پیگیری همین سیاست، در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، مدعی شده بود که ایران یک تاسیسات اتمی سری در «تورقوزآباد» در حومه تهران دارد.
این ادعا به سرعت مضحکه کارشناسان آگاه به مسائل ایران و کاربران شبکه‌های اجتماعی شد.
همچنین انگلیس و آلمان به ادعای پمپئو واکنش نشان دادند، جرمی هانت وزیر خارجه انگلیس در توئیتی علیه تهران مدعی نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شد، در حالی که وزیر خارجه کشورمان به جد این اتهام را رد کرد و اعلام کرد در قطعنامه ۲۲۳۱ آزمایش موشکی مطرح نشده است، با این حال این وزیر انگلیسی در توئیت خود نوشت: این آزمایش نگران کننده، تهدید کننده و همینطور ناقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت است. حمایت ما از برجام، از میزان نگرانی ما نسبت به برنامه موشکی ایران و اقدامات «بی‌ثبات‌کننده‌اش»! کم نمی کند.
همچنین ماریا ادیبار، سخنگوی وزارت خارجه آلمان اعلام کرد که برلین آزمایش موشکی میان برد تهران را محکوم می‌کند و خواهان دوری از چنین اقداماتی است. وزارت خارجه آلمان نیز مانند همتای انگلیسی خود مدعی شد: این آزمایش‌ها با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت که در سال ۲۰۱۵ تصویب شد در تضاد است.
سخنگوی وزارت خارجه آلمان در ادامه گفت: اینگونه اقدامات موجب افزایش تنش در منطقه می‌شود و برلین از تهران دوعوت می‌کند تا از چنین اقداماتی دوری کند
به دنبال ادعاهای واهی وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا و دیدارش با نخست وزیر رژیم صهیونیستی در بروکسل خبرها حاکی از آن است که فرانسه و انگلیس خواستار نشست شورای امنیت شده اند که این هم در راستای ایران ستیزی کاخ سفید انجام شده است.این در حالی صورت می‌گیرد که اروپا به دنبال اجرا شدن برنامه ساز و کار مالی با ایرن است.
آمریکا پیش از این مدعی شده بود که آزمایش‌های موشکی ایران نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد است.
این قطعنامه که پیرو برجام به تصویب رسید و تمامی قطعنامه‌های ضدایرانی پیشین را لغو کرد، هیچ منعی برای آزمایش‌های موشکی در نظر نگرفته است. در همین باره رضا نصری حقوقدان بین‌الملل و عضو مطالعات ژنو در صفحه توئیتر خود نوشت: «در پاسخ به اتهام جدید پومپئو علیه ایران: از یک طرف دولت ترامپ کشورهایی را که تلاش می‌کنند از طریق خنثی‌سازی تحریم‌های غیرقانونی آمریکا به قطعنامه ۲۲۳۱ عمل کنند تهدید به تنبیه می‌کند؛ از طرف دیگر ایران را متهم به نقض همان قطعنامه می‌سازد. تصمیم‌تان را بگیرید آقای پومپئو!»
این کارشناس در ادامه با تاکید بر قانونی بودن آزمایش‌های موشکی ایران، نوشت: «نمی‌توانید میلیاردها دلار اسلحه به عربستان سعودی بفروشید و در عین حال از ایران انتظار داشته باشید قابلیت‌های دفاعی و بازدارندگی خود را توسعه ندهد. آزمایش‌های موشکی ایران «تحریک‌آمیز» نیست، ضروری است؛ «تهدیدآمیز» نیست، متناسب با تهدیدهای منطقه‌ایست؛ کاملاً هم «قانونی» است!
اگر بخواهیم در این روند را تحلیل کنیم می‌توانیم بگوییم که فرانسه در پی بحرانهای بین‌المللی در جهت انحراف افکار عمومی و دشمن واهی سازی برای پاسخ ندادن به جنایاتی که مرتکب شده است این روند را دنبال کرده و در پی آن این روند با امریکا و انگلیس که خیلی پیشترها خصومت خود را با جمهوری اسلامی اعلام کرده اند و اظهاراتی در این خصوص داشتند ترکیب شده است تا شویی بین‌المللی را به راه اندازد، حال آنکه هیچ یک از آنها به نسل کشی که در یمن توسط سعودی‌ها رقم می‌خورد توجهی ندارند! حال باید دید سازمان ملل و شورای امنیت می‌خواهد اسیر دست این افراد شود یا یکبار تصمیمی مستقل در خصوص اتهامات واهی غرب به ایران خواهد گرفت.

کد مطلب: 107061
 
Share/Save/Bookmark