میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جامعه خبر
تاریخ انتشار : يکشنبه ۷ شهريور ۱۳۸۹ ساعت ۰۶:۲۸
 
 
اسرائیل اطلاعات ویکی پدیا را دستکاری می کند
یک سازمان اسرائیلی قصد دارد دانشنامه عمومی ویکی‌پدیا را با توجه به منافع اسرائیل دستکاری کند.
به گزارش بی بی سی، محبوبیت روزافزون این دانشنامه اینترنتی، سازمان "یسرائیل شلی" را بر آن داشته است که در این شبکه در "جهت منافع یهودیت و صهیونیسم" فعال شود.
این سازمان با تشکیل دوره‌های آموزشی به شهروندان یاد می‌دهد که چگونه اطلاعات دلخواه خود را وارد این سایت کنند.
ایلت شاکید یکی از مؤسسان این سازمان در گفت‌وگویی به بی‌بی‌سی گفته است که دوره‌های آموزشی به علاقه‌مندان می‌آموزد که چگونه با ویکی‌پدیا رفتار کنند و اطلاعات مورد نظر خود را وارد سایت کنند.
به گفته خانم شاکید هدف آن نیست که شرکت‌کنندگان بلافاصله نظرات خود را به ویکی‌پدیا بدهند.
خانم شاکید توضیح می‌دهد که به نظر او ویکی‌پدیا در حوزه مسائل مربوط به اسرائیل، به دیدگاه مردم اسرائیل و به ویژه جناح دست راستی در این کشور توجه ندارد.
خانم شاکید به عنوان مثال، ذکر می‌کند که در جریان حمله ارتش اسرائیل به "کاروان امدادرسانی" عازم غزه در ۳۱ ماه مه گذشته، ویکی‌پدیا از همان ساعت‌ها و روزهای اول، اطلاعاتی منتشر کرد که با منافع اسرائیل مغایرت داشت.
به گفته خانم شاکید در ویکی‌پدیا چنین آمده است که گویا افرادی که مورد حمله قرار گرفتند، فعالان طرفدار صلح بودند، درحالیکه از نظر اسرائیل فعالیت آنها عملی تحریک‌آمیز بود.
همچنین نفتالی بنت، مدیر کل شورای شهرک‌های یهودی‌نشین در کرانه غربی می‌گوید که برای نمونه در ویکی‌پدیا نقشه‌ای از اسرائیل ارائه شده که کرانه غربی و بلندی‌های جولان(سرزمینهای اشغالی بدست اسرائیل) را شامل نمی‌شود!
کد مطلب: 48966
 
Share/Save/Bookmark