میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۴۳
 
 
نشست مدعیان دروغین
پیمان آتلانتیک شمالی( ناتو) پس از جنگ جهانی دوم با ادعای وحدت اروپا و آمریکا یا همان نظام سرمایه داری در برابر شوروری کمونیسم که محور پیمان نظ

پیمان آتلانتیک شمالی( ناتو) پس از جنگ جهانی دوم با ادعای وحدت اروپا و آمریکا یا همان نظام سرمایه داری در برابر شوروری کمونیسم که محور پیمان نظامی ورشو بوده شکل گرفت. پس از فروپاشی شوروی در سال ۱۹۹۰ اما این پیمان دست از کار نکشیده و ابعاد جدیدی از اهداف را برای خود تعریف کرده و تلاش نمود تا به عنوان پلیس جهان ایفای نقش نماید چنانکه در سال ۲۰۰۱ به بعانه حمله تروریستی به بورج‌های دوقلو اشغال افغانستان را رقم زد. در سال ۲۰۱۰ نیز در نشست پرتغال طرح گسترش دامنه فعالیتش به حوزه اقتصادی، سیاسی، مواد مخدر، سایبری و هسته‌ای را اعلام نمود و در سال ۲۰۱۱ نیز حمله به لیبی را اجرا کرد. نیروی واکنش سریع این پیمان نیز در سال ۲۰۱۶ تاسیس شد. مجموع این فرآیند ها در حالی روی داده که دیروز نشست سران ناتو در لندن در شرایطی برگزار شد که اختلافات بین رهبران کشورهای عضو این پیمان شدت گرفته و در واقع نشست لندن باید نشان دهد که منافع چه کسی در درجه اول اهمیت قرار دارد: واشنگتن یا اتحادیه اروپا.
نکته قابل توجه آن است که ناتو سوم دسامبر هفتاد ساله شد در حالی مقامات برخی از کشورهای عضو مواضعی قابل توجه در باب ناتو مطرح می‌سازند چنانکه رئیس جمهور فرانسه می‌گوید ناتو دچار مرگ مغزی» شده است. اکثریت شهروندان آلمان مانند او فکر می‌کنند و خواستار تقویت توان دفاعی کشورهای اروپایی بدون حضور آمریکا هستند. این مسئله با انتقادهای برخی از اعضا بویژه آمریکا مواجه شده است چنانکه ترامپ دیروز در لندن در نشست سران علیه فرانسه صحبت کرده و حتی از اعمال تحریم های اقتصادی علیه آن سخن گفته است. این وضعیت در داخل ناتو در حالی روی داده که اختلافات بر سر بودجه نیز شدت گرفته است چنانکه بسیاری از اعضا طرح آمریکا برای افزایش سهمشان در هزینه‌های ناتو را باج خواهی می دانند که به بهانه امنیت صورت می گیرد. در همین حال مردم اروپا نیز رضایت چندانی از این وضعیت ندارند چنانکه همزمان با این تظاهرات علیه ناتو برگزار شده است. بسیاری تاکید دارند که کشورهای اروپایی تامین کننده منافع آمریکا شده‌اند و بهره ای از ناتو نمی برند. آنها خواستار تقویت ارتش کشورهای خود و یا ایجاد ارتش واحد اروپایی شده‌اند. در همین حال افکار عمومی جهان نیز دیگر نگاه یک ناجی به ناتو را ندارند بویژه اینکه کارنامه ۱۸ سال حضور ناتو در افغانستان جز کشتار و جنایت چز دیگری نبوده‌ است. پرونده جنایات ناتو در لیبی نیز همچنان باز است. با توجه به این شرایط می توان گفت نشست لندن نه از روی وحدت بلکه نشستی ظاهری برای گرفتن عکس یادگاری و حفظ پرستیژ جهانی ناتو است که نمی تواند دستاوردی برای اهداف بزرگان ناتو همچون آمریکا برای باج گیری از سایر اعضا به همراه داشته باشد. 

نویسنده: علی تتماج

کد مطلب: 111868
 
Share/Save/Bookmark