میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۰۰:۳۰
 
 
روحانی در جلسه هیئت دولت:
تحریم ۱۰ساله تسلیحاتی یکشنبه آینده لغو می‌شود
از درد مردم غافل نیستیم
تحریم ۱۰ساله تسلیحاتی یکشنبه آینده لغو می‌شود
 

رئیس‌جمهور با بیان اینکه ۲۷ مهر تحریم‌های تسلیحاتی برداشته خواهد شد، گفت: از یکشنبه هفته بعد ما می‌توانیم اسلحه از هر که خواستیم بخریم یا بفروشیم.
حسن روحانی رئیس‌جمهور امروز چهارشنبه در جلسه هیئت دولت اظهار کرد: در هفته پایانی ماه صفر هستیم و ایام رحلت پیامبر عظیم الشان اسلام، شهادت امام مجتبی علیه السلام و همچنین شهادت مولای ما حضرت علی بن موسی الرضا علیه السلام است.
وی گفت: مردم عزیز ما از پیشوایان دینی خود همواره درس‌های مهمی را برای زندگی فردی و جمعی آموخته‌اند و می‌آموزند اما نسبت به زندگی پیامبر اسلام باید بیش از آنچه که انجام گرفته درس آموزی کنیم و زندگی پیامبر بالاترین شخصیت تاریخ انسانی است؛ نه قبل از او کسی به آن مقام آمد و نه بعد از او کسی به آن مقام خواهد آمد. او که اشرف مخلوقات بود و اخلاقش پیام بود و زندگی اش الگو بود که پیامبر در قرآن مجید با همین صفات توصیف شده است، او الگو و نمونه برای همه ما بود. این پیغمبر هم جنگ داشت و هم صلح، این پیامبر بزرگ تاریخ هم عملیات تهاجمی داشت و هم تدافعی. این پیامبر روزهایی پیروز شد و روزهایی دچار شکست شد. این پیامبر حکومت را بر مبنای قانون و پیمان اداره کرد.
وی در ادامخ سخنانش افزود: اگر در روز صلح جنگیدیم، اگر در روز جنگ صلح کردیم هر دو خطا است. به موقع باید بایستیم و بجنگیم و به موقع هم باید صلح کنیم و مولای ما علی بن موسی الرضا، مولای ما که بر مبنای تدبیر عمل کرد، مولای ما که بر مبنای تدبیر ولایتعهدی را ولو با اکراه پذیرفت ولی فرمود من در هیچ امری دخالت نمی کنم. حضور او در خراسان و مرو چه‌ها کرد و چه تحول عظیمی در دنیای اسلام ایجاد کرد.
روحانی در ادامه با اشاره به اینکه سامانه جامع تجارت در تاریخ ۹۹/۹/۹ افتتاح خواهد شد، اظهار داشت: بنده ماه‌ها و سالهاست که پیگیر افتتاح این سامانه هستم. از روزی که کسی ثبت سفارش می‌کند تا مغازه ای که آن جنس به فروش می‌رسد، در این سامانه قابل مشاهده خواهد بود.
رئیس‌جمهور افزود: گمرک، انبارداری‌ها و دیگر بخش‌ها از این طریق فعالیت های خود را راحت‌تر انجام خواهند داد و بحث احتکار ساماندهی می‌شود و همه انبارهای کشور باید ذیل سلطه سامانه جامع تجارت قرار گیرد.
روحانی گفت: تمام اقدامات بانک مرکزی باید در چارچوب سامانه مذکور قرار گیرد.
وی با اشاره به اینکه دوشنبه این هفته، افتتاح مهمی داشتیم، متذکر شد: یکی از افتخارات بزرگ دولت آن است که هر چه لازم بوده برای خسارت سیل بی نظیر در سال ۹۸ که ۲۵ استان ما گرفتار شدند انجام شد. به گونه‌ای که همه خانه‌ها و مراکز تجاری، جاده‌ها، ابنیه‌ها و مراکز تخریب شده ساخته شده است.
روحانی تأکید کرد: خوب است این مسئله را با سایر کشورها حتی کشورهای پیشرفته مقایسه کنیم. مردم به خانه‌های بهتر از قبل از وقوع سیل بازگشته‌اند و به خانه مستحکم تر رفته اند و به جای امن تری بازگشته‌اند.
وی با اشاره به اینکه هفته آینده ۱۰ سال تحریم ظالمانه تسلیحاتی رفع خواهد شد، تصریح کرد: از ۲۷ مهرماه دیگر ما تحریم تسلیحاتی نداریم و ۴ سال بر سر این موضوع با آمریکا جنگیدیم و آمریکا هر کاری می‌کرد که ۲۷ مهرماه اتفاق نیفتد اما این روز محقق می‌شود که آن هم به دلیل ایستادگی مردم، تلاش مسئولان به ویژه دیپلمات‌های ماست از این رو، آمریکا موفق نشد.
رئیس‌جمهور اظهار داشت: کسانی که می گویند برجام برای ما چه کرده، رفع تحریم‌های تسلیحاتی یکی از دستاوردهای برجام است.
روحانی با تأکید بر اینکه آمریکا در همه موارد شکست خورده است، گفت: آمریکا در برابر ملت‌های فلسطین، عراق و سوریه شکست خورده است و حتی یک موفقیت ندارد و با زور و لحن بی ادبانه اقدام می‌کند و حتی فردی که مدیر یک جمع کوچک است هم از آن لحن استفاده نمی‌کند. معلوم است که ملت ایران آنان را عصبانی کرده و به زانو درآورده است. وی خاطرنشان کرد: مردم عزیز ما امروز در فشار اقتصادی هستند و می‌خواهم به مردم اطمینان دهم که دولت همه توان خود را برای تأمین ارز مورد نیاز و کالای مورد نیاز جامعه به کار برده و خواهد برد. رئیس‌جمهور افزود: دولت لحظه‌ای از درد و مشکل و مصائب مردم غافل نیست و هرچه در توان داشتیم عمل کردیم. در برابر کرونا، هرچه توان داشتیم عمل کردیم. به گونه‌ای که کادر درمان، همه مردم، نیروهای مسلح، بخش‌های اقتصادی و دولت هر چه در توان داشتند در این زمینه به کار گرفتند و هر اقدام دیگری هم که بتوانیم انجام خواهیم داد.
روحانی با بیان اینکه به نوکری مردم افتخار می کنیم، اظهار داشت: از همه مسئولان و وزراء تقاضا می‌کنم که با قدرت و همه توانمندی خود و با استمداد از روح پیامبر بزرگ اسلام (ص)، امام حسن مجتبی (ع) و امام رضا(ع) این بار را به مقصد برسانند و مشکل مردم را کاهش دهیم. وی با تأکید بر اینکه دولت فقط شعار نمی‌دهد، گفت: امسال میزان گندمی که از کشاورزان خریداری کردیم نسبت به سال گذشته ۷ درصد افزایش یافته است.
رئیس‌جمهور با بیان اینکه ما در زمینه تولید، فروش و صنعت رشد قابل توجهی داشته‌ایم، ادامه داد: در یک ماه گذشته نسبت به ماه مشابه سال گذشته در تولید ۱۱ و در فروش ۱۴ درصد رشد داریم. در ۶ ماهه اول امسال در بخش صنعت ۶.۴ رشد و در بخش فروش رشد ۸ درصدی داریم. وی با بیان اینکه صادرات غیرنفتی ما در یک ماه اخیر نسبت به ماه قبل ۲۵ درصد افزایش پیدا کرده است، گفت: روند صعودی افزایش صادرات غیرنفتی آغاز شده است. ما در ۶ ماهه دوم سال شرایطمان از لحاظ اقتصادی بهتر خواهد شد و تلاش‌ها مستمرانه به نتیجه خواهد رسید.

کد مطلب: 115729
 
Share/Save/Bookmark