میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی ورزش گزارش
تاریخ انتشار : شنبه ۸ تير ۱۳۹۲ ساعت ۰۱:۳۲
 
 
خانه‌تكاني‌هاي مستاجر در روزهاي آخر حضور، ادامه دارد
كارت قرمز سياسي به رويانيان
كارت قرمز سياسي به رويانيان
 

طي چند روز گذشته بحث كنار گذاشتن محمد رويانيان از مديرعاملي باشگاه پرسپوليس، تبديل به يكي از سوژه‌هاي خبري مهم شد.
اما با بازگشتي چندماهه به گذشته مي‌توان متوجه اتفاقات ديگري شد. بايد داستان را از آن شنبه شبي مرور كنيم كه مديرعامل پرسپوليس در برنامه ورزش از نگاه دو گفت: «در تاریخ ۳۱/۱/۹۲ نامه‌ای از نهاد ریاست جمهوری برای من آمد از طرف آقای بقایی که در آن نوشته شده بود، از خدمات آقای رویانیان تقدیر و تشکر می‌کنیم. یعنی ۱۵ روز قبل از جام حذفی با من مشکل داشتند. به همین دلیل است که برای من نامه‌نگاری می کنند و می‌نویسند که ماموریت شما تمام شده است. در ۲۰ روز گذشته نیز هرچه پیگیری کردم نمی‌دانم ماجرا چیست. مفهوم صحبت‌هایشان را متوجه نشدم. یعنی دوست دارند من در پرسپولیس نباشم؟! هرچه پیگیری کردم هیچ‌کس جواب مرا نداد.الان مدتی است که تکلیفم مشخص نیست. من همیشه به نظر رئیس جمهور احترام گذاشتم اما برخی اوقات برخوردهای خوبی با من نمی‌شود . ایشان ماموریت مرا تمدید نکرده اند که دلیلش را نمی‌دانم. من قدردان تلاش‌های احمدی‌نژاد هستم و او را بسیار قبول دارم اما دوست دارم تکلیفم را روشن کند که من هستم یا نه؟»
او در بخشي از صحبت‌هايش كه نشان از اختلافات او با دولت داشت هم گفت: «من مخلص همه آقایان هستم اما من به عشق هواداران کارم را دنبال می‌کنم. نمی‌روم و آنقدر می‌مانم تا من را بردارند.»
و حالا شايد همان زماني است كه رويانيان انتظارش را مي‌كشيد. مدیرعامل باشگاه پرسپولیس بعد از بازگشت از روسيه گفت: «متاسفانه از دو ماه پیش نقشه برکناری من را کشیده بودند اما من ماندم تا پرسپولیس سروسامان بگیرد و در فصل نقل و انتقالات عقب نیفتد. حالا هم دیگر ماموریت من مشکل نیست بلکه خود من مشکل پرسپولیس هستم که باید بروم! چند روز قبل از اینکه به روسیه بروم با محمد عباسی وزیر ورزش و جوانان دیداری داشتم که ایشان اعلام کردند بزودی تغییراتی در هیات مدیره و مدیرعامل پرسپولیس خواهیم داشت.»
وی در تشریح بیشتر این اتفاقات خاطرنشان کرد: «من پرسیدم کی قرار است این تغییرات صورت بگیرد که آقای وزیر گفتند بزودی این تغییرات را اعلام خواهیم کرد. من هم چون برنامه‌ریزی کرده بودم به همراه علی دایی راهی روسیه شدیم که در این سفر شنیدم این اتفاقات رخ داده و خبرهای تغییرات منتشر شده است. من اطلاعات زیادی در این مورد نداشتم و تنها از طریق خبرگزاری ها متوجه این اتفاقات شدم.» 

تركش‌هاي سرخ
اما كنارگذاشتن رويانيان از مديرعاملي تركش‌هايي را هم نصيب مديران بالايي ورزش كرد. علي پروين كه طي چند روز گذشته سكوت كرده بود، به يكباره آتش زير خاكسترش را به رخ همه كشاند.
رئیس کمیته فنی باشگاه پرسپولیس گفت: «آقایان خودشان می‌دوزند، می‌بافند و هر فردی را که دوست دارند انتصاب و برکنار می‌کنند، در خصوص کنار گذاشتن رویانیان که معاونین محترم وزیر هر روز برای اینکه در تریبون‌ها اسم‌شان باشد هیئت مدیره تصمیم گرفته می خواهم این را بگویم که بگویند معاون وزارت ورزش چه کاره است که می‌گوید رفتن رویانیان قطعی شده و با کامبوزیا در حال مذاکره هستیم؟این چه فوتبالی است که یک مدیر ساعت ۱۱ در جلسه‌‌ای در وزارت ورزش شرکت می‌کند و ساعت ۱۲ به او نامه‌ای می‌دهند و می‌گویند باید از پرسپولیس بروی چون ما یک نفر را انتخاب کرده‌ایم، واقعا باید در این فوتبال و هیئت مدیره را بست. البته سؤال من اینجاست آقای حمید سجادی، قهرمان ملی، شما چه کاره هستید که به اعضای هیئت مدیره زنگ می‌زنید و می‌گویید آقایی را که از شطرنج آمده حمایت کنند. این آقا هنوز نیامده جو او را گرفته و هنوز هم هیچ چیز نشده مصاحبه می‌کند و از مسائل مالی پرسپولیس حرف می‌زند، آقایان شما باید بروید و امثال محمد دادکان، فائقی و هاشمی طبا را به این ورزش بیاورید تا نتایج مقطعی تبدیل به نتایج همیشگی شود.»
پروين كه ظاهرا اين بار از هميشه عصباني‌تر است وزير ورزش را هم بي‌نصيب نمي‌گذارد: «آقای عباسی و آقای سجادی شما باید زودتر از رویانیان بروید. رویانیان باید بماند و با حمایت پیشکسوتان و هواداران کارش را بکند. شما در این دقایق آخر مسئولیتتان حق ندارید برای پرسپولیس تعیین تکلیف کنید پس همه چیز را به منتخب مردم و دولت آینده بسپارید. آقایان دوست دارند همیشه ما به هیئت مدیره برویم، چای و شیرینی بخوریم، بخندیم و بعد بیاییم مقابل دوربین‌ها بگوییم همه چیز آرام و خوب است، دست مسئولان درد نکند. بروید دنبال کارتان، ما آدم این کارها نیستیم و خودمان راه و چاه را بلدیم، من باز هم تکرار می‌کنم لطفا سریع‌تر دست از سر این وزارت ورزش و جوانان و پرسپولیس بردارید و به جای اضافه کردن آدم‌هایتان به فکر رفتن باشید تا نفرات جدید بیایند.»
ابراهیم آشتیانی، پیشکسوت پرسپولیس كه خودش هم زماني در هيئت مديره پرسپوليس بوده، در خصوص اینکه آیا به جلسه امروز پیشکسوتان با مسئولان وزارت ورزش دعوت شده، گفت: «من به این جلسه دعوت نشدم و اگر دعوت هم شوم به این جلسات نمی‌روم. مگر در باشگاه پرسپولیس قحط الرجال است که می‌خواهند یک غریبه را مدیر عامل کنند؟ کامبوزیا چه کسی است؟! آقای رویانیان تازه با کار در پرسپولیس آشنا شده و به نحوه مطلوب کارش را انجام می‌دهد و چرا باید عوض شود؟ من نمی‌دانم چرا از «نعش» پرسپولیس هم دست بر نمی‌دارند؟ چه می‌خواهید از جان پرسپولیس؟کامبوزیا کجای فوتبال بوده که می‌خواهد مدیرعامل پرسپولیس شود؟ شما برو شطرنجت را بازی کن، مگر ما می‌رویم در فدراسیون شطرج کار کنیم؟ هر کسی باید در تخصص خودش فعالیت کند.»

دایی: رویانیان برود، تصمیم دیگری می‌گیرم
وزارت ورزش كه اين روزها براي آشفته‌تر كردن باشگاه پرسپوليس سنگ تمام گذاشته، باعث شده تا سرمربي پرسپوليس هم موضعي تند بگيرد.
علی دایی در گفت‌وگو با برنامه ورزش و مردم در خصوص تغییرات چند روز اخیر مدیریتی باشگاه پرسپولیس گفت: «واقعا متاسف هستم که در این مقطع که پرسپولیس نیاز به آرامش دارد و باید دور از حاشیه باشد چنین صحبت‌هایی باعث شد همه چیز به هم بخورد. این مسائل باعث شد آرامش از تیم ما گرفته شود. نمی‌دانم در این یک‌ماه مانده به انتقال دولت، تغییر مدیرعامل چه کمکی به پرسپولیس می‌کند. اگر مدیرعامل جدید بیاید باید بعد از یک ماه با حضور وزیر ورزش جدید جای خودش را به فرد دیگری بدهد آن وقت پرسپولیس در ۲ ماه ۳ مدیرعامل عوض می‌کند که اصلا جالب نیست.»
دایی با انتقاد از مصاحبه‌های اعضای جدید هیات مدیره پرسپولیس علیه رویانیان گفت: «هیات مدیره‌ای که نیامده علیه مدیرعامل گذشته مصاحبه می‌کند معلوم است دنبال چه چیزی است. این آقایان با صحبت‌هایشان جو تیم را به هم ریختند. مگر می‌شود همه علیه کسی که ۲ سال زحمت کشیده جبهه بگیرند. الان زمانی است که رویانیان می‌تواند از تجربیاتش استفاده کند. کسی که روی او هزینه کردیم و با سرمایه‌گذاری تبدیل به یک مدیر ورزشی خوب شده مثل آب خوردن بر می‌دارند. اصلا و ابدا این تصمیم صحیح نیست. مطمئنا پشت این مسئله موارد سیاسی وجود دارد.»
سرمربی پرسپولیس در پاسخ به این سوال که با جدایی احتمالی محمد رویانیان آیا در جمع سرخپوشان خواهد ماند یا خیر تاکید کرد: «اگر این اتفاق رخ دهد مطمئنا به این فکر می‌کنم که تصمیم دیگری بگیرم. من با یک مدیرعامل دیگر صحبت کردم و تا بخواهم با مدیرعامل جدید آشنا شوم زمان می‌برد که این زمان نه به نفع من است و نه به نفع پرسپولیس. در این خصوص باید رئیس‌جمهور منتخب مردم تصمیم‌گیری کند. ما اگر می‌گوییم پرسپولیس و استقلال مردمی هستند باید اجازه دهیم کسی که مردم او را به عنوان رئیس‌جمهور انتخاب کردند در این خصوص تصمیم‌گیری کند.»

مالکی: نمی‌دانم برکناری رویانیان سیاسی بوده یا نه!
رئیس‌ هیات مدیره باشگاه پرسپولیس در واکنش به اظهارات سرمربی این تیم گفت: «باید اول اصل موضوع را مشخص کنیم و ببینیم نتیجه جلسه چه خواهد شد. آن وقت باید به این مسئله برسیم که مدیرعامل جدید به چه صورت با سرمربی همکاری کند اما تا آنجایی‌که من از دایی شناخت دارم می‌دانم ایشان انسان دوراندیشی است و قطعا حرمت خود و پرسپولیس را نگه می‌دارد.»
فداحسین مالکی در پاسخ به این سوال که آیا احتمال این وجود دارد بعد از جلسه هیات مدیره پرسپولیس‌، محمد رویانیان همچنان مدیرعامل این باشگاه باشد، عنوان کرد: «باید توجه داشته باشیم که هر تغییر و تحولی نیاز به یک‌سری پیش زمینه دارد. برای تعیین مدیرعامل جدید هم باید مسائل زیادی بررسی شود مثلا اینکه باشگاه چقدر بدهی دارد و ... در این خصوص باید شفاف‌سازی و بعد باشگاه به مدیرعامل جدید تحویل داده شود. قطعا برای شفاف‌سازی نیاز به زمان داریم.»
وی درباره موضع‌گیری هواداران باشگاه پرسپولیس علیه خودش در چند روز گذشته، گفت: «واقعا این رفتارها را نمی‌پذیریم اینها کارهای درستی نیست. آدم‌هایی این مسائل را هدایت می‌کنند که می خواهند به باشگاه لطمه بزنند. این حرکات به معنای حمایت از یک نفر نیست بلکه باعث تخریب یک فرد می‌شود. در این برهه از زمان این مسائل فکر من را مشغول نمی‌کند بلکه اینکه چه مکانیزمی را بتوانیم پیاده کنیم که باشگاه بتواند به بخش خصوصی منتقل شود فکر من را مشغول کرده است.»
رئیس هیات مدیره باشگاه پرسپولیس در خصوص اینکه آیا قرار است پیشکسوتان این باشگاه در جلسه هیات مدیره حضور داشته باشند، عنوان کرد: «پیشکسوتان در جلسه هیات مدیره حضور نخواهند داشت، البته قرار است جلسه‌ای با حضور اعضای هیات مدیره،‌ پیشکسوتان و نمایندگان وزارت ورزش برای بررسی موارد موجود صورت گیرد.»
مالکی در پاسخ به این سوال که آیا برکناری محمد رویانیان به مسائل سیاسی مربوط است یا خیر، گفت: «من در این خصوص اطلاعی ندارم. هر چه بوده در جلسه خصوصی آقای رویانیان و وزیر ورزش اتفاق افتاده اما نظر من این است که نباید این مسائل را وارد باشگاه کنیم چون به همه ما ضربه می‌زند. ما باید حواشی را کمتر کنیم و تمام تلاشمان این باشد که کادر فنی کارش را در آرامش ادامه بدهد. هواداران همیشه به ما لطف داشته‌اند و نسبت به بعضی از مسائل دلسوزی می‌کنند که برای دلسوزی آنها احترام قائلیم اما باید بدانند دولت و هیات مدیره دنبال روش‌هایی هستند که باعث افزایش سطح ارتقای کاری شود.»

جلسه برگزار مي‌شود؟
در حالي اعلام شده كه امروز جلسه هيئت مديره در وزارت ورزش تشكيل مي‌شود، كه هر لحظه امكان لغو اين جلسه وجود دارد. (و چه بسا كه اكنون كه اين سطور منتشر شده است، فعل و انفعالات ديگري در باشگاه پرسپوليس رخ داده باشد)
تا ديروز ۳ عضو هیات مدیره پرسپولیس از شرکت در جلسه انصراف داده اند و با توجه به اتفاقات باشگاه پرسپولیس به نظر می‌رسد تشکیل جلسه هیات مدیره این باشگاه فقط با حضور ۲ عضو در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. بعد از اظهار نظر رویانیان و دایی، علی پروین و محمود خوردبین اعلام کردند در جلسه هیات مدیره باشگاه پرسپولیس در محل وزارت ورزش و جوانان به ریاست محمد عباسی شرکت نمی‎‌کنند.
حال سوال اینجاست با توجه به اینکه محمد رویانیان هم پیش از این اعلام کرده بود در جلسه هیات مدیره شرکت نمی‌کند آیا این جلسه باحضور تنها ۲ عضو هیات مدیره (مالکی و کامبوزیا) تشکیل می‌شود؟
به نظر می‌رسد مصاحبه‌ها و اتفاقات چند روز اخیر حوزه پرسپولیس به نفع محمد رویانیان تمام شد و شاید نتیجه تمام این درگیری‌ها به ابقای رویانیان در پرسپولیس منجر شود. برخی اعتقاد دارند با جوی که علیه وزارت ورزش، مالکی و کامبوزیا شکل گرفته رویانیان شانس بالایی برای ماندن در پرسپولیس دارد اما تجربه نشان داده که مقامات مسئول اگر بخواهند کاری را انجام دهند به تبعات کوتاه مدت آن توجه نمی‌کنند و بدون توجه به خواسته‌های عمومی سیاست خود را در پیش می‌گیرند.
فدا حسین مالکی، به این موضوع اشاره کرد که قرار است جلسه‌ای هم با حضور پیشکسوتان پرسپولیس برگزار شود که با توجه با اتفاقات رخ داده بسیار بعید است این جلسه هم برگزار شود. پیشکسوتان پرسپولیس تمام قد در حال حمایت از رویانیان هستند و بعید است در جلسه‌ای شرکت کنند که هدف از تشکیل آن برکناری محمد رویانیان از مسند قدرت است.

کد مطلب: 82102
 
Share/Save/Bookmark