میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۲۲:۴۰
 
 
موافقین برجام انصاف داشته باشند
فضایی که به خاطر رفتارهای آمریکا بر سر برجام در کشور ایجاد شده، یک فضای انسجام ملی را می‌طلبد که محقق شده است...

فضایی که به خاطر رفتارهای آمریکا بر سر برجام در کشور ایجاد شده، یک فضای انسجام ملی را می‌طلبد که محقق شده است، مردم اکنون به خاطر سخنان ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا، اتحاد ملی خود را به شکل‌های گوناگون نشان داده‌اند، بدون این که به رفتارهای طیف‌های سیاسی توجهی کنند.
اما در این میان نمی‌توان حمایت موافقان مذاکره هسته‌ای با آمریکا را نادیده گرفت، اعتقاد این طیف بر مذاکره هسته‌ای برای لغو تحریم‌ها و سپس حل اختلافات و دشمنی‌های آمریکا با ایران، اکنون نتیجه‌ای برخلاف انتظار داشته است.
به گمان افکار عمومی، موافقین مذاکره و توافق هسته‌ای اکنون باید چه واکنشی از خود نشان دهند؟ آیا صلاح است که آنها همچنان بر راه اشتباه خود اصرار بورزند و منتقدین را به باد انتقاد بگیرند و در وضعیت پیش آمده طلبکارانه از آنها بخواهند، به جای نقد و مخالفت با مذاکره و توافق، راهکار و طرح جایگزین برای برجام ارائه دهند؟
آن زمان که نقد و مخالفت منطقی و دلسوزانه منتقدین باید شنیده و دیده می‌شد، متأسفانه با بی‌توجهی روبرو گشت حتی اتهاماتی همچون همراهان اسرائیل یا کاسبان تحریم به آنها وارد شد. موافقین و دلسپردگان به توافق هسته‌ای اکنون با فرار رو به جلو و فرافکنی سعی دارند اشتباهات و محاسبات غلط خود را سرپوش گذاشته و توپ را به زمین منتقدین پرتاب کنند.
اکنون موافقین مذاکره هسته‌ای با آمریکا، از منتقدین می‌خواهند که در این شرایط به جای مخالفت و انتقاد راهکار و طرح جایگزین برجام ارائه دهند.
روشن و قاطع است که چنین چیزی امکان پذیر نیست، چراکه همین برجام از سوی آمریکا و حتی اروپا به طور کامل اجرا نمی‌شود، چگونه می‌توان طرح جایگزین برجام را ارائه داد؟!
برجام حاصل تلاش دولت و تیم مذاکره‌‌کننده هسته‌ای است که بیش از ۲ سال برای دستیابی به آن زحمات زیادی کشیده شده است و البته از حمایت‌های گسترده موافقان آن برخوردار بوده که شاید اگر چنین حمایت‌های بی‌دریغ کارشناسانه! آنها نبود، دولت و تیم هسته‌ای هم قید آن را می‌زد و اکنون شاهد بروز شرایط ایجاد شده نبودیم.
اگر هم قرار بر ارائه طرح جایگزین باشد، این دوستان موافق و دلسپرده به مذاکره با آمریکا و توافق هسته‌ای هستند که باید آن را ارائه دهند.
اما نه، بهتر است که دست به هیچ کاری نزنند و طرح جایگزینی هم ارائه ندهند، چراکه بیم آن می‌رود، طرح آنها مبتنی بر ادامه مذاکرات برای اصلاح برجام براساس خواسته آمریکا و اروپا باشد.
حداقل انتظار از موافقین مذاکره و توافق هسته‌ای این است که بداخلاقی نکنند و انصاف داشته باشند، همین.

نویسنده: سیاوش کاویانی

کد مطلب: 101427
 
Share/Save/Bookmark